Kiedy przygotować auto do zimy

Od około dziesięciu lat obserwujemy skrócenie śnieżnej zimy w Polsce. Właściwie nie tyle skrócenie, co przesunięcie terminów. Ale ta sytuacja sprawia, że trudno przewidzieć, kiedy przygotować auto do zimy.

ZimaGdansk2007
Gdansk, Budowa linii tramwajowej na Chełm, listopad 2007 rok

Przeglądając swoje wspominki na Fejsie odkryłem, że ostatni rok, w którym miała miejsce bardzo śnieżna zima to przełom 2010 i 2011. Wówczas jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia napadało masę śniegu i utrzymał się on dość długo. Ogólnie do tego 2011 20 cm śniegu nie było niczym nadzwyczajnym. Poślizgałem się wtedy moim Seicentem.

Zasniezony Lebork
Lębork, ul. Armii Krajowej

Spójrzcie na te ilości śniegu, który musiał być wywożony koparkami. Od tamtej pory nie było aż takich ilości białego puchu. Przynajmniej na północy. Bardzo ułatwia to życie niektórym.

właściwy czas na zmiaNĘ OPON

Pierwszym minusem takiej sytuacji jest dbałość o opony. Granica temperatur, przy których należy zmienić ogumienie to 7 stopni Celsjusza. Spokojnie można było to robić na przełomie października i listopada. Już na początku tego drugiego miesiąca mieliśmy śnieżną zimę. Od tego drugiego miesiąca mieliśmy już opady śniegu i zimowe ogumienie było niezbędne. Dziś jest zgoła inaczej. Owszem trzymając letnie gumy do grudnia narażasz się na jakieś incydentalne gołoledzie. Generalnie jednak nie będziesz mieć problemu.

Do kiedy trwa zima
Zima w Mostach
Zima pod koniec marca 2008

Zima co prawda nie zaczyna się zbyt wcześnie. Ale za to trwa dość długo. Na zdjęciu widzimy atak śnieżnej zimy w marcu 2008 roku, jednak już 2 lata temu opady śniegu miały miejsce również w maju. To powoduje, że ciężko trafić również moment zmiany opon z zimowych na letnie. Ja odwlekam ten moment właśnie do maja tak, żebym miał pewność, że zima mnie nie zaskoczy.

Dziś niektóre z Pań uświadomiły mi jeszcze jeden negatywny aspekt zimowej sytuacji. Mamy bowiem w Społeczności sporą grupę entuzjastek zimowej zabawy autem. Tzw driftowanie z roku na rok zyskuje coraz więcej entuzjastek. Niestety liczba dni, w których mogą oddawać się swojemu ulubionemu zajęciu maleje. Trochę łatwiej jest Paniom, które zamieszkują południe kraju. Tam liczba dni, w której utrzymuje się śnieg jest znacznie większa, niż na pozostałych obszarach

pozytywy krótszej zimy

Krótsza zima ma także zalety. Po pierwsze – Panie, które jeżdzą rzadziej, bądź na krótszych dystansach w ogóle nie muszą martwić się, kiedy przygotować auto do zimy. Zamiast zmiany opon, w takim przypadku można rozważyć zakup całorocznych opon wysokiej klasy. Dużo łatwiej też żyje się osobom, które zimą całkowicie rezygnują ze swojego auta. Nie ma nic złego w tym, że niektóre Panie rezygnują zimą z eksploatacji swojego pojazdu. Dzięki temu, że liczba takich dni maleje – auto można odstawić na stycczeń i luty, a od marca spokojnie jeździć, pomijąc te nieliczne dni, w których spadnie śnieg:)

Pamiętajcie też, że gdy jeździcie autem zimą – musicie odpowiednio o nie zadbać. Krótsza zima sprawia, że niezbędne czynności można wykonać nawet w listopadzie:)

KONKURS GRUDNIOWY

Zapraszam do wrzucania screenów w tym miejscu. Przypominam, że warunkiem wzięcia udziału w losowaniu jest zamieszczenie kompletu screenów:) Ich lista tutaj🙂