Koncentracja podczas jazdy autem

Jedna z rzeczy, która odróżnia kierowcę auta od pasażerów jest konieczność zachowania koncentracji. Osoba prowadząca pojazd jest odpowiedzialna za siebie, pasażerów i wszystkie inne osoby, które znajdą się w zasięgu oddziaływania prowadzonego przez Ciebie auta. Z tego względu nie tylko trzeźwość, ale również koncentracja podczas jazdy autem jest niezbędna podczas prowadzenia.

złudne posiadanie czasu

Czasem wydaje Ci się, że jesteś sama na drodze. Przed Tobą jedynie pas ruchu, a jeżeli widać jakieś samochody, są one w oddali. Co może zakłócić ten stan rzeczy? A może wyciągnąć telefon i nagrać filmik, żeby pokazać na Insta, jak mi się fajnie jedzie? Co się może stać? Myślałem, że to oczywiste, ale wczorajsza dyskusja utwierdziła mnie w przekonaniu, że nie. Zatem dowiedzmy się, czym skutkuje brak koncentracji na drodze.

Wbrew pozorom, czyha na Ciebie wiele niebezpieczeństw. Poza obszarem zabudowanym na drodze może pojawić się zwierzę. Na drodze dwukierunkowej może pojawić się auto wyprzedzające „na trzeciego”. Z bocznej uliczki może „wyskoczyć” nieodpowiedzialny rowerzysta. Możesz też się zagapić i nie zauważyć zatoru na drodze. Jeżeli nie zachowasz koncentracji, każde z tych zdarzeń może skończyć się bardzo tragicznie.

Koncentracja podczas jazdy autem
FOT Freepik. Staramy się tak nie robić

Owszem, jeżeli będziesz skoncentrowana, nie zawsze unikniesz tragedii. Ale hamujące samochody, czy leżącego na jezdni psa zobaczysz z większej odległości i dasz radę zatrzymać pojazd. A tymczasem jeżeli jesteś wrażliwa i nagle tuż przed sobą zobaczysz psa i kota, jak zareagujesz? Najprawdopodobniej odbijesz w prawo lub lewo i to będzie początek utraty panowania nad pojazdem i końca jazdy. A co w sytuacji, gdy mamy problem np ze zbieżnością lub inną usterkę w układzie jezdnym, albo kierownica była ustawiona nie do końca na wprost? Nawet nie zauważysz, że zjeżdżasz na chodnik, do rowu czy na inny pas.

nie narażaj się na mandat

Mam nadzieję, że przekonałem Was już do tego, że trasy nawet na chwilę nie można spuścić z oka. Teraz zajmijmy się rodzajamy rozproszeń, jakie mogą nas spotkać za kółkiem. Najpopularniejsze to rzecz jasna rozmowa przez telefon komórkowy.

Koncentracja podczas jazdy autem
Fot FREEPIK – czego nie robić podczas jazdy autem

Nawet prowadzenie jedną ręką jest niebezpieczne, dlatego za rozmowę przez telefon trzymany w ręce podczas jazdy grozi mandat. Ale co w sytuacji, gdy nagrywasz film? Również trzymasz w ręce telefon. Jeżeli takie zachowanie zauważy policjant, z pewnością również będzie chciał Cię na mandat. Zresztą to zachowanie analogiczne z pisaniem SMSów, czy czatowaniem na Messengerze. Za wszystko grozi Ci mandat,

Koncentracja podczas jazdy autem
Fot FREEPIK – Nawigację ustawiamy zanim uruchomimy silnik
a co z nawigacjami wbudowanymi?

No właśnie. Pamiętajcie, że chociaż nikt nawigacji nie trzyma w rękach, jej obsługa może Cię rozproszyć. Pół biedy, jeżeli na światłach będziesz chciała zmienić trasę i nie zauważysz, że zapaliło się zielone światło. Gorzej, jeżeli będziesz trasę poprawiać podczas jazdy. Również wtedy możesz nie zauważyć przeszkód na drodze, albo przegapić fakt, że zjeżdżasz ze swojego pasa. Dlatego nawet jeżeli telefon mamy zamontowany na uchwycie, nie oglądamy tam żadnych filmów. Również na samochodowej nawi nie powinniśmy tego robić. Jeżeli z tylu mamy dzieci i chcemy im puścić bajkę, trzeba skorzystać z dostępnych dla pasażerów ekranów, a jeżeli ich nie ma, zamontować telefon tak, żebyś nie widziała treści.

co jeszcze naraża Cię za kółkiem

Kiedy jeszcze narażona jest nasza koncentracja podczas jazdy autem? Na przykład wtedy, gdy jesteś głodna, czy spragniona i decydujesz się spożyć posiłek za kółkiem. Pamiętaj, że rozprasza Cię wszystko, co trzymasz w ręce i nie jest mechanizmem auta. Kanapka może np wypaść Ci z ręki, napój może się rozlać i pochlapać Ci ubranie czy tapicerkę. Z pewnością nie wpłynie to pozytywnie na Twój nastrój czy koncentrację.

Koncentracja w aucie
Fot FREEPIK: Musisz zjeść i napić się zanim ruszysz

Tak samo destrukcyjnie wpłynie na Ciebie robienie makijażu, chyba, że masz umiejętność robienia go jedynie podczas długiego oczekiwania na zielone światło. Każde inne miejsce to słaby pomysł. Przy okazji: moim zdaniem autobus czy pociąg to też słabe miejsce. Oczywiście mam na myśli jedynie czynności wykonywane blisko oczu. Jeżeli pociągiem, czy pekaesem szarpniem, skutki mogą był opłakane. Widywałem jednak takie śmiałkinie 😀

Fot FREEPIK. Senność bardzo źle wpływa na koncentrację

Senność. To to, na co trzeba szczególnie uważać. Gdy bardzo chce Ci się spać, możesz uzyskać taki sam efekt, jak gdybyś prowadziła po alkoholu. Inne czynniki, które wpływają na to, że nasza koncentracja podczas jazdy autem słabnie to garderoba. Dlatego każdy element ubrania i obuwia musi być wygodny. Przed dłuższą jazdą zimą dobrze zdjąć kurtkę, oczywiście po nagraniu auta zjeżdżając na parking. Niestety nie na wszystko masz wpływ. Kłótnia za kółkiem to również nie jest dobry pomysł. I to zarówno, jak jesteś pasażerem, jak kierowcą. Lepiej zacisnąć zęby i poczekać, aż znajdziesz się na stałym gruncie:)

ale czy te filmiki naprawdę do tego pasują?

Naprawdę. Mimo, że teoretycznie patrzysz na drogę, to jednak skupiasz się na nagraniu. Musisz włączyć tryb filmowania. Patrzeć, żeby telefon nagrywał drogę przed Tobą, a nie deskę rozdzielczą, czy Twoje nogi. To rozproszenie tak samo groźne, jak to przy SMSowaniu, czy czatowanie na Mess. Oczywiście to nie znaczy, że filmiki z samochodu są nieciekawe. Wręcz przeciwnie. Chodzi tylko o to, aby były nagrywane za pomocą kamerek samochodowych, specjalnych uchwytów lub aby nagrał je pasażer.

Koncentracja podczas jazdy autem
Fot FREEPIK. Do czego może prowadzić utrata koncentracji

Jeżeli nadal nie zdołałem Cię przekonać, wejdź na jeden z profili udostępniających filmiki z niebezpiecznych zdarzeń drogowych, np. Stop Cham. Co by było, gdyby kierowcy tych aut w momencie wystąpienia nagranych sytuacji trzymali w ręku telefon? Lepiej nie sprawdzać:)

bezpieczne filmiki mile widziane
Koncentracja podczas jazdy autem
Fot FREEPIK: Właściwy sposób rejestrowania jazdy. Przysyłajcie nam filmiki, które powstały w taki sposób.

Pamiętajcie, że na naszej Grupie każdy BEZPIECZNY filmik z trasy jest mile widziany. Bardzo też lubimy oglądać, jak prowadzicie pojazd, stąd kanał kia_in_car na Instagramie. Pamiętajcie jednak o zasadach: ja robię zdjęcie lub filmik zza kółka tylko, gdy auto stoi. W każdym innym przypadku telefon mam zamocowany, lub proszę o pomoc pasażera. I wszyscy będziemy bezpieczni i zadowoleni:)

Kończę ten przydługi wpis zapraszając Was na wszystkie nasze kanały:) Jeżeli lubicie naszą Społeczność, zapraszamy do wsparcia na patronite.pl lub zrzutka.pl