Prędkość a bezpieczeństwo

Powszechnie wiadomo, że zazwyczaj im mniejsze auto, tym słabsze blachy. Problem ten dotyczy zwłaszcza starszych Fiatów czy Daewoo. Jedne osoby boją się nimi jeździć, inne nie widzą problemu. Ja oczywiście nie kwestionuję faktu, że blacha takiego Tico była słabsza od innych aut. Przy zderzeniu istniało wysokie ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń ciała. Ale tego typu opinie wprowadzają w błąd niektóre osoby podróżujące autami, które znajdują się na przeciwnym biegunie. Tutaj rozpatrzymy zagadnienie prędkość a bezpieczeństwo.

energia wygenerowana podczas wypadku

Jeżeli porównamy uderzenie w przeszkodę przy tej samej prędkości starszym samochodem małolitrażowym to bezdyskusyjnie mniejsze szkody będą w dużym aucie. Ale szkopuł w tym, że duże auto jeździ z większą prędkością. Ta prędkość powoduje, że przy uderzeniu w przeszkodę powstaje dużo większa energia, która oddziałuje na nasze auto. I rośnie ryzyko zniszczeń.

Prędkość a bezpieczeństwo
Fot FREEPIK
nie ma aut 100-procentowo bezpiecznych

Oczywiście wiem, że większość z Was jest tego świadoma. Niemniej jednak mamy nadal spore grono kierowców, którzy wierzą w mocną karoserię, systemy wspomagania kierowcy i dobre opony. Tymczasem te wszystkie elementy nie zastąpią zdrowego rozsądku. Nie ma auta, które po mokrej nawierzchni, czy po lodzie może jechać analogicznie, jak po suchej. Prędkość zawsze trzeba ograniczyć. Tak samo nie ma auta, które nie może wpaść w poślizg. Teoretycznie nie powinno się to przydarzyć w aucie z napędem 4×4, ale się zdarza. Wyjść z takiego poślizgu jest naprawdę trudno.

brak wpływu na zachowanie innych kierowców

Całkiem inna para kaloszy to wypadek, który spowodował inny kierowca. Czołowe zderzenie jest niebezpieczne zawsze, ekstremalnie niebezpieczne jest boczne. Oczywiście coraz więcej nowych aut jest wyposażonych w kurtyny boczne i inne elementy mające chronić kierowcę i pasażerów w razie wypadku. Ale mimo to tego rodzaju wypadki nadal potrafią być śmiertelne.

jeździj autem, w jakim czujesz się bezpiecznie

Oczywiście ten wpis nie powstał po to, by straszyć kogokolwiek. Jedynym celem jego powstania jest pokazanie, że nie ma aut, w których jest się nieśmiertelnym. Jeżeli posiadanie dużego auta zwiększa u Ciebie komfort psychiczny, to dobrze, bo łatwiej skupić się na drodze. Komfort ten jednak nie może powodować jazdy ze zbyt dużą prędkością, czy wykonywania innych sprzecznych z prawem, ale przede wszystkim niebezpiecznych manewrów. Wpadnięcie w poślizg na śliskiej drodze, czy czołowe zderzenie, bo „co się może stać” nie jest najlepszym pomysłem.

I tutaj kwintesencja: nie ważne, jak sami będziemy przestrzegać przepisów, zawsze może w nas uderzyć inne auto, którego kierowca złamał przepisy. A wtedy nie zawsze wielkość auta ma znaczenie. Ale zawsze ma znaczenie, z jaką prędkością poruszały się auta w trakcie zderzenia. Czym mniejsza prędkość, tym mniejsza energia, która wyzwala się w wyniku zderzenia. A ona zazwyczaj skumuluje się na Twoim aucie.

Prędkość a bezpieczeństwo
Fot FREEPIK
zbyt niska prędkość to nie jest rozwiązanie

Na koniec w trakcie analizy zagadnienia prędkość a bezpieczeństwo zostawiam temat zbyt niskiej prędkości. Jadąc z taką prędkością faktycznie zazwyczaj nie uszkodzisz żadnego auta. Ale na drodze jazda z prędkością znacznie niższą od dopuszczalnej powoduje ryzyko innego rodzaju wypadków. Mianowicie, rośnie ryzyko niepoprawnego wyprzedzania i związanego z nim wypadku. Cieżko na drodze krajowej o prędkości maksymalnej 90 km/h wlec się za kimś 40 km/h. Oczywiście zależy to od tego, ile mamy do przejechania. Ale już kilkanaście minut za taką zawalidrogą może oznaczać godzinę w plecy. Widząc, że auto przed nami nie przyspieszy, staramy się wyprzedzić przy najbliższej okazji, co może spowodować niebezpieczeństwo. To, co piszę, niektórym z Was może wydać się kontrowersyjne. Ale sądzę, ze do takich osób należą głownie Panie, które rozpoczynają karierę za kółkiem. Jak tylko poczujecie się pewniej, zrozumiecie o czym mowa😊

Oczywiście zagadnienie prędkość a bezpieczeństwo nie zostało wyczerpane w tym wpisie, ale mam nadzieję, że chociaż niektórym osobom zwróciłem uwagę na pewne rzeczy. Najbardziej mi zależy na tym, żeby nie było osób mylących auto osobowe z czołgiem:)

Jeśli podobają Ci się nasze wpisy, zapraszam na pozostałe nasze kanały. Zapraszam również do wsparcia istnienia naszej Społeczności. Można to uczynić poprzez portale zrzutka.pl i patronite.pl