Od kiedy nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy

Konieczność zabierania ze sobą prawa jazdy już od jakiegoś czasu budzi kontrowersję. Tymczasem w połowie sierpnia Sejm uchwalił przepisy, które w końcu zlikwidują ten przykry obowiązek. Zatem od kiedy nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy?

nie trzeba wozić ze sobą prawa jazdy
zmiany w ustawie dokonane w sierpniu 2020 roku

Aż dziwne, że ta ustawa przeszła u nas bez echa. Wprowadza ona bowiem szereg dużych zmian w procesie rejestracji auta i posiadania praw jazdy przy sobie. O tym, co zmieni się w procesie rejestracji napiszę w późniejszych dniach, ale zmiany, jak w końcu wejdą w życie będą spore. Te jednak będą wchodzić w życie stopniowo, a część już obowiązuje.

musisz mieć przy sobie jedynie prawko

Przepis o tym, że dowodu rejestracyjnego nie musisz mieć przy sobie obowiązuje już dobre kilka lat. Z upływem czasu liberalizowano wszystkie dotyczące go przepisy do tego stopnia, że dziś musisz go jedynie mieć. No i jeżeli ulegnie zniszczeniu, musisz nadal złożyć wniosek o wymianę. Tak samo, jeżeli go zgubisz. Ale prawo jazdy nadal uporczywie musisz wozić ze sobą.

Fot FREEPIK – ten widok 4 grudnia przejdzie do historii
będzie można zostawić prawo jazdy w domu

Odpowiemy teraz na pytanie zawarte w tytule. 4 grudnia po powrocie do domu możesz wyjąć prawo jazdy z portfela, czy torebki. A potem schować je w domu w bezpiecznym miejscu. Od 5 grudnia policjant w trakcie kontroli drogowej nie będzie miał podstaw, do zażądania od Ciebie prawa jazdy. Oczywiście, jeżeli masz ochotę, dokument nadal będziesz mogła wozić przy sobie.

czy to szansa dla osób, które zdadzą egzamin na prawo jazdy?

I tu część z Was spotka rozczarowania. Na pewno te z Was, które są jeszcze w trakcie kursu miały iskierkę nadziei. Wydawało się, że gdy nie trzeba będzie ze sobą wozić prawa jazdy, praktycznie z auta egzaminacyjnego będziesz mogła przejść za kółko swojego auta. Niestety tutaj nie zmienia się nic. Nadal będziesz zobowiązana wnieść opłatę, odebrać dokument i dopiero wówczas będziesz mogła jeździć.

zatrzymanie prawa jazdy

Do tej pory policjant po prostu odbierał Ci dokument. Od 5 grudnia będzie inaczej. Skoro dokumentu nie będziesz mieć przy sobie, policjant zatrzymanie dokumentu odnotuje w systemie informatycznym. Także, mimo, że dokument zostanie przy właścicielu, ten nie będzie miał prawa się nim posługiwać. Analogicznie, gdy ustaną przesłanki, dla których odebrano Ci prawko, w systemie informatycznym zostanie wprowadzona stosowna adnotacja i możesz wracać za kółko.

aplikacja mobywatel

Aplikacja mObywatel jest znana już wielu osobom, niekoniecznie kierowcom. Znajdziesz tam informację o swoim dowodzie osobistym, rejestracyjnym (jeżeli masz kilka to o każdym z nich), czy posiadanych przez Ciebie receptach. Niebawem będzie tam również w końcu informacja o Twoim prawie jazdy. Dostęp do tych dokumentów będzie miał również funkcjonariusz przeprowadzający kontrolę drogową. Także żaden numer z podszywaniem się pod kogoś innego nie powinien przejść. A w praktyce pewnie różnie bywa.

pozostałe zmiany

Ustawa z 14 sierpnia 2020 r., w której zawarto m.in. informacje o braku konieczności posiadania prawka przy sobie łącznie zawiera aż 22 strony zmian. Prawko to ułamek z nich. Dużo bardziej rewolucyjne zmiany weszły w zakresie rejestracji pojazdów, ale temu poświęcę ze 2 wpisy w kolejnych dniach.

Zapraszam Was na pozostałe kanały. Zapraszam do wsparcia naszej działalności na zrzutce i patronite.pl. Przypominam, że na naszym instagramie trwa prezentacja Waszych aut. Zawsze możesz podesłać tam zdjęcie swojego auta.