Jak to jest z pierwszeństwem przejazdu

Do napisania tego posta skłoniła mnie mocna wymiana zdań pod jednym z postów. Zwykły obrazek przedstawiający skrzyżowanie potrafi bardzo podgrzać temperaturę dyskusji. A o co chodzi? O odpowiedź na pytanie kto ma pierwszeństwo. Jak więc jest z pierwszeństwem przejazdu?

ustąp pierwszeństwa przejazdu

Odwrócony żółty trójkąt z czerwoną obwódką to jeden z najczęściej spotykanych znaków. Jest to znak A-7 Pokazuje on Ci, że zbliżasz się do ulicy, na której inne pojazdy mają pierwszeństwo. Jeżeli jesteś pewna, że droga, na którą chcesz wjechać jest wolna, przed wjazdem na nią nie musisz się nawet zatrzymać. Oczywiście, jeżeli nie ma dobrej widoczności, musisz się zatrzymać, upewnić, że nic nie jedzie i możesz wjeżdżać.

Pamiętajcie również, że 99,9% rond w Polsce poprzedzonych jest tym znakiem. Być może napiszę specjalny odcinek o rondach.

Znak stop
jak to jest z pierwszeństwem przejazdu

Czerwony ośmiokąt w białej obwódce z literami STOP informuje o tym samym, co znak ustąp pierwszeństwa przejazdu. Ale przed wjazdem na drogę z pierwszeństwem przejazdu musisz bezwzględnie się zatrzymać. Oczywiście nie przed znakiem, a w oznaczonym miejscu, czyli np. przed przejazdem kolejowym, lub wjazdem na skrzyżowanie. Najczęściej takie miejsce zatrzymania wyznacza linia bezwzględnego zatrzymania P-12. Jeżeli stoi znak B-20, ale nie ma linii P-12, musisz zatrzymać się tak, żeby widzieć, czy wjeżdżając na drogę z pierwszeństwem przejazdu, lub mijając przejazd kolejowy, nie spowodujesz niebezpieczeństwa.

gdy nie ma znaku

Gdy nie ma znaków drogowych, lub mamy do czynienia ze znakiem A-5 „skrzyżowanie równorzędne”, obowiązuje tzw. reguła prawej dłoni, czy też prawej ręki. Czyli pojazd, który jest z naszej prawej strony ma pierwszeństwo przed nami.

pierwszeństwo łamane

Często zdarza się, że gdy drogi przecinają się pod kątem prostym mamy jasną sytuację. Droga z pierwszeństwem przejazdu przecina się z drogą podporządkowaną. Ale nie zawsze tak jest. Czasem główna droga „zakręca” pod kątem prostym. A dwie dodatkowe drogi są podporządkowane. Co wówczas? Jeżeli auto przejeżdża przez skrzyżowanie drogą, która ma pierwszeństwo, nie ma problemu. Gorzej, jeżeli znajduje się na drodze podporządkowanej. Jeżeli dwa auta są na drodze podporządkowanej, również obowiązuje reguła prawej dłoni, czy prawej ręki.

który znak jest ważniejszy?

Na różnych forach komunikacyjnych kierowców do białości rozgrzewa temat, który znak jest ważniejszy. Wielu użytkowników dróg uważa, że skoro przed znakiem A-7 nie trzeba się zatrzymać, a przed B-20 trzeba, znak A-7 jest nadrzędny. Nic bardziej mylnego. W kwestii pierwszeństwa oba znaki są RÓWNORZĘDNE. Różnica między nimi polega WYŁĄCZNIE na tym, że przed wjazdem na drogę, czy przejazd przed którym stoi znak B-20 MUSISZ się zatrzymać. Nawet przy doskonałej widoczności. Przy znaku A-7 nie musisz w takiej sytuacji się zatrzymać. I to wszystko.

dlaczego o tym piszę?

Wpadłem na pomysł tego wpisu, gdy przedwczoraj jedna z Pań napisała do mnie, że jest to gorący temat. Później obrazek pojawił się również na naszej grupie i również wzbudził ożywioną dyskusję. Powody są różne. U części osób to rutyna, część w ogóle nie miała tego na swoim kursie. Musicie wiedzieć, że w czasach, kiedy ja jeszcze robiłem prawo jazdy, nikt wykładami się nie przejmował. A przynajmniej mało kto. Działo się tak, ponieważ nieodłącznym elementem kursy były testy. Czyli zbiór kartek z pytaniami i odpowiedziami. Chyba 30 zestawów po 15 pytań. Już teraz nie pamiętam, czy pytania na egzaminie były wymieszane pomiędzy zestawami z kartki, chyba jedynie różna była kolejność pytań w zestawie. Dlatego kursanci uczyli się odpowiedzi na pytania. Dopiero później zostało to zmienione.

Dlatego myślę, że warto co jakiś czas wspomnieć coś na temat przepisów. Odświeżania wiedzy nigdy za dużo:) Zapraszam Was na pozostałe kanały. Zapraszam do wsparcia naszej działalności na zrzutce i patronite.pl. Przypominam, że na naszym instagramie trwa prezentacja Waszych aut. Zawsze możesz podesłać tam zdjęcie swojego auta.