Czego można spodziewać się na drodze szybkiego ruchu

Chyba każdy kierowca, który przemieszcza się autem w dalszą podróż korzysta z tzw. esek. Drogi szybkiego ruchu niestety są takie tylko z nazwy. Zdarza się też jednak, że dla niektórych są torami wyścigowymi. Jazda w założeniu ma być szybka i komfortowa, jednak nie zawsze tak się dzieje. Czasem występują także inne przeszkody. Dowiedz się, czego można spodziewać się na drodze szybkiego ruchu.

czego można spodziewać się na drodze szybkiego ruchu
Fot FREEPIK
z jaką prędkością jeździ się po „esce”

Zgodnie z przepisami dozwolona prędkość to 120 km/h. W praktyce często jest to prędkość minimalna. Auta jadące poniżej określane są przez wielu mianem „zawalidrogi”. Ale prawda jest taka, że prędkość 120 km/h jest względnie bezpieczna. Choć trzeba liczyć się z tym, że wjazd na drogę szybkiego ruchu jest dopuszczalny dla pojazdów mogących rozwinąć prędkość minimalną 40 km/h. Więc spotkasz tam także niewielkie auta, dla których już 100 km/h może być wysiłkiem.

czego można spodziewać się na drodze szybkiego ruchu
Fot FREEPIK

Oczywiście nieodłącznym elementem drogi szybkiego ruchu są „tiry”. Tam jest jedna prędkość: 90 km/h. Także kierując osobówką, zazwyczaj spokojnie taki pojazd wyprzedzisz. Gorzej, jak jedna ciężarówka jedzie 88 km/h i ten, który jedzie 90 postanawia ją wyprzedzić. Widziałem kilka takich wyprzedzać i dłuższą chwilę one zajmują. Zwłaszcza, że wyprzedzany nie zawsze gotowy jest chętnie ustąpić pola. Wtedy na moment wyprzedzania może zrobić się zator.

Wyścigowcy

Oczywiście nie brakuje na takich drogach szybkich aut. Takich, które pędzą 200 km/h i więcej. Niestety to, że samochód jest konstrukcyjnie dostosowany do takiej prędkości, nie znaczy, że jazda z taką prędkością jest bezpieczna. W sekundę przejeżdżasz 67 metrów, w 4 sekundy to już 270 metrów. To oznacza, że daleko przed takim kierowcą inny pojazd może rozpocząć manewr wyprzedzania. Na prostej drodze kierowca zobaczy to w odpowiednim momencie. Ale nie wtedy, gdy jest zakręt. Wtedy może dojść do bardzo ryzykownej sytuacji.

czego można spodziewać się na drodze szybkiego ruchu
Fot FREEPIK. Trzeba utrzymywać odpowiednią prędkość.
szeryfi

Szeryf to jak wiadomo osoba pilnująca porządku. Na drodze od tego jest policja. Ale tej jak wiemy, nigdy nie ma jej wtedy, gdy jest potrzebna. W takim momencie często w rolę „szeryfa” samozwańczo wchodzi jeden z kierowców. I utrudnia ludziom życie. A to blokując lewy pas, żeby ktoś nie pojechał przed nim. Inny przykład to wyprzedzenie pojazdu, który w jego mniemaniu jedzie zbyt wolno. Wyprzedza taki pojazd, a następnie gwałtownie przed nim hamuje. To szczególnie niebezpieczny rodzaj „szeryfa”. Jeżeli nie masz zamontowanej kamery, i nie uda Ci się wyhamować, możesz zostać uznana za winną kolizji i zostać obciążona mandatem.

czego można spodziewać się na drodze szybkiego ruchu
Fot FREEPIK. To najlepsza sytuacja na drodze.
dzikie zwierzęta

To jest absurd największy. Teoretycznie drogi powinny być budowane w taki sposób, by zwierzyna mijała je bezpiecznie. Ale to nie zawsze się udaje. Na przykład na niedawno oddanej do użytku S7 Mława-Gdańsk znak „Uwaga na dzikie zwierzęta” obowiązuje na znacznej długości. A tylko przypomnę, że nie ma dobrej prędkości dla uniknięcia zderzenia ze zwierzęciem, gdyż nawet, jeżeli Ty będziesz jechała 20 km/h, z boku może wbiec z dużą prędkością łoś lub inne zwierzę i dostać się do naszego auta.

awaria auta
czego można spodziewać się na drodze szybkiego ruchu
Fot FREEPIK. To niestety przypadek, gdy najpierw zobaczysz auto, a potem trójkąt.

Oczywiście na drodze szybkiego ruchu, tak samo, jak na pozostałych, auto może odmówić posłuszeństwa. W takiej chwili, dopóki auto się toczy, trzeba zjechać na pobocze. Jeżeli to się nie uda, musisz zepchnąć auto. I jak ono tylko się tam znajdzie, musisz ustawić trójkąt ostrzegawczy. I to jest sytuacja, w której większość kierowców robi błąd. Na drodze szybkiego ruchu, trójkąt trzeba ustawić w odległości 100 m. Musi on stać daleko przed uszkodzonym pojazdem, żeby kierowca wiedział, że za moment na drodze pojawi się przeszkoda. Może raz czy dwa spotkałem się z sytuacją, w której trójkąt stał daleko od auta. Najczęściej zaś najpierw widziałem uszkodzone auto, a dopiero potem trójkąt.

czego można spodziewać się na drodze szybkiego ruchu
Fot FREEPIK. Trójkąt na „esce” powinno się ustawiać znacznie dalej.
navi wyprowadza w pole

Kolejna sprawa to nawigacja. Fajny, przydatny gadżet. Ale zdarza się, że podczas drogi rozprasza. Ustawić ją powinnaś na postoju. A wcześniej prześledzić drogę na mapie. Przynajmniej od wyjazdu z miasta, z którego jedziesz do granic miasta docelowego. Problem może wystąpić, gdy na docelowej drodze wystąpi zator. Nawigacja w takiej chwili potrafi mieć różne pomysły. W płatnych nawigacjach często masz możliwość ustawienia, po jakich drogach ma Cię poprowadzić. Google nie widzi potrzeby wprowadzenia takiej funkcji.

Drugi problem to nowe drogi. W Polsce buduje się teraz dużo dróg. To powoduje, że nie zawsze nawigacja będzie miała informacje o drogach nowowybudowanych, lub zamkniętych. Sam niedawno tego doświadczyłem w okolicy Mławy. Trzeba więc mieć się na baczności.

czego można spodziewać się na drodze szybkiego ruchu
Fot FREEPIK. Niestety, korki również się zdarzają.
patrz w lusterka

To może zdarzyć się wszędzie, ale przy wysokich prędkościach jest bardzo niebezpieczne. Chcąc zmienić pas, dobre poobserwować lewy pas przed dłuższą chwilę, w celu upewnienia się, że nie pojawia się na nim auto z dużą prędkością.

co pominąłem?

Na pewno nie wyczerpałem całości tematu, z przyjemnością poczytam Wasze uwagi na temat dróg szybkiego ruchu. Swoje wrażenia z dróg możecie przekazać mi w wiadomości prywatnej (na Facebooku lub Instagramie). Zapraszam Was na te kanały, oraz do Grupy Kobiety i Auta🙂 Jeżeli podoba Ci się ta strona, zapraszam do wsparcia na patronite.pl oraz zrzutka.pl.

czego można spodziewać się na drodze szybkiego ruchu
Fot FREEPIK. Co powiesz na taki zjazd?