Jazda bez prawa jazdy

Jazda bez prawa jazdy jest możliwa. Jeżeli jednak masz przed sobą egzamin i pomyślałaś, że jednak nie będziesz musiała go zdać, niestety jesteś w błędzie. Dotyczy to osób, które mają już upragniony plastik. I mogą schować go w domu do szuflady. Co jednak w sytuacji, gdy zatrzyma nas policja i mamy problem z udokumentowaniem uprawnień? Mamy możliwość udowodnienia posiadania uprawnień za pomocą telefonu komórkowego. Ale o tym za chwilę.

prawo jazdy w szufladzie

Dowodu rejestracyjnego nie musimy wozić już od kilku lat. Teraz do leżącego w szufladzie dokumentu możesz dołożyć prawo jazdy. Oczywiście nie musisz tego robić. Ale przecież nawet przypadkiem mogło zdarzyć się, że zapomnisz dokumentu. Jeszcze wczoraj nie było zmiłuj, a dziś kary nie płacisz. Oczywiście ten kij, jak każdy inny ma dwa końce. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Do tej pory, dokument był fizycznie zatrzymywany. Od dziś policjant zrobi to elektronicznie w systemie. Różnica jest taka, że wcześniej, gdy nie miałaś dokumentu przy sobie, nie było go jak zatrzymać.

gdy w systemie są błędne dane

Oczywiście rejestr praw jazdy, jak każdy rejestr zawiera błędy. Dlatego dobrze sprawdzić, jakie są w nim zawarte dane. Moja rada jest taka, żeby zrobić to nawet, jeśli prawko leży w portfelu, gdyż portfel możesz zostawić nawet przypadkiem w domu. Możesz to sprawdzić na stronie gov.pl lub w aplikacji mObywatel.

bezpieczeństwo danych w aplikacji telefonicznej

Zanim przejdę do informacji, jak korzystać z aplikacji, kilka słów na temat bezpieczeństwa korzystania z tego typu programów. Rano, na Facebooku jedna z Was napisała, że każdy telefon można odblokować. To prawda. Ale to nie jest tak, że gdy niepowołana osoba dostanie się do Twojego telefonu, od razu skorzysta z aplikacji mObywatel. Tam dane są chronione oddzielnym hasłem. To jedna strona medalu. Druga jest taka, że te same dane złodziej danych może uzyskać nawet na swoim komputerze na stronie gov.pl

W sprawach administracji czy bankowości elektronicznej ważne jest jedno. Jedna złota zasada. Nie dzielimy się hasłami z nikim. To wystarczy, aby zminimalizować ryzyko przechwycenia danych. Jeżeli chciałybyście, aby przybliżyć Wam więcej zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa, dajcie znać na facebooku lub Instagramie. Nie są one skomplikowane. Na potwierdzenie moich słów zobaczcie, jakie oszustwa są dziś najpopularniejsze. Wyłudzanie od starszych ludzi pieniędzy na wnuczka, księdza, pracownika socjalnego, policjanta itp. A przecież na kontach bankowych leżą zapasy gotówki znacznie większe. Gdyby ich wyłudzenie było proste, nikt nie bawiłby się w oszukiwanie staruszków.

mobywatel

Jeżeli udało mi się Was przekonać do skorzystania z aplikacji mObywatel, powiem Wam jak dostać się do swoich dokumentów. Najpierw trzeba tę aplikację ściągnąć z Google Play lub AppStore. Poźniej trzeba podać hasło do aplikacji. Jest ono nie do odzyskania. Jeżeli je zapomnisz, musisz usunąć dane aplikacji i zarejestrować się od nowa. Jeżeli szukasz prawa jazdy i aplikację pobrałaś przed 5 grudnia, koniecznie ją zaktualizuj.

Kolejny krok to zalogowanie się profilem zaufanym. Wiele osób już go posiada. Przy próbie zalogowania, zobaczysz, klienci których banków, zamiast profilem, mogą logować się jak do konta bankowego. Jeżeli nie masz konta w żadnym z wymienionych banków, możesz zalogować się e-dowodem osobistym, lub złożyć elektronicznie wniosek o profil zaufany.

Przejdźmy wreszcie do konkretów. Po zalogowaniu się mamy dostęp do kilku rodzajów dokumentów. Na tej stronie najbardziej interesują nas najbardziej mPojazd, mPrawo Jazdy i Punkty Karne. Jeżeli nie masz takich dokumentów, musisz na dole strony wcisnąć „dodaj dokument” i wybrać interesujące Cię rzeczy. Żeby obejrzeć dokumenty, musisz ponownie zalogować się profilem zaufanym.

Ja dziś miałem duży problem właśnie dlatego, że nie miałem zaktualizowanej apki. Dopiero po zrobieniu tego, udało mi się obejrzeć dokumenty. Chciałem Wam dokładnie pokazać krok po kroku jak to wygląda, ale aplikacja ma zablokowane zrzuty ekranu.

na koniec

Zachęcam Was do sprawdzenia swojego prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Jeżeli boisz się, że ktoś przechwyci dane z tej aplikacji, to po sprawdzeniu, że wszystko jest OK po prostu ją odinstaluj:) Prawda jest taka, że nie ma sensu się stresować posiadaniem takiej aplikacji. Ale przy okazji apeluję: chrońmy swoje dokumenty, a prawo jazdy i dowód rejestracyjny szczególnie. Mówię Wam to jako były pracownik Urzędu Skarbowego i jednego z banków, gdzie byłem bardzo blisko wyłudzeń. Nie pozwalajmy nikomu kserować naszego dowodu osobistego, nie dawajmy „w zastaw” na przykład w wypożyczalni jakiegoś sprzętu. Jeżeli zgubicie dowód osobisty i na przykład ktoś go znajdzie i Wam odniesie – natychmiast idźcie do banku i zastrzeżcie dokument. Nie wiecie, co ta osoba z Waszym dowodem robiła. Polecam Wam również założenie konta w Biurze Informacji Kredytowej. Mając tam aktywne konto, dowiecie się od razu, gdy na Wasze dane zostanie złożony wniosek kredytowy. Jeżeli nie będziecie o nic wnioskować, możecie od razu dzwonić na infolinię i blokować wniosek.

Trochę się rozpisałem na temat nie do końca aut, więc w aspekcie aut, zaproszę Was do przesyłania zdjęć na nasz drugi profil Instagramowy. Zachęcam do przesyłania zdjęć na kobietyiauta@gmail.com lub w wiadomości prywatnej Instagrama.

Jak zawsze proszę Was o wsparcie. Zarówno przez aktywność na Facebooku, jak i przez Patronite.pl i Zrzutka.pl. Oczywiście o wsparcie proszę Panie, które są w stanie to zrobić. Dajcie też znać, jak zakończyła się Wasza jazda bez prawa jazdy:) Przypominam też o tym, jak to jest z prawem jazdy na drodze wewnętrznej.