Posiadanie auta w czasie epidemii

Koronawirus na dobre zagościł w świadomości ludzi praktycznie na całym świecie. Wprawdzie są różne opinie na temat tego, czy bardziej niebezpieczna jest grypa, czy ten wirus, na pewno warto mu zapobiegać. A czy posiadanie auta w czasie epidemii z czymś się wiąże?

dezynfekcja samochodu

W tych dniach wielu z nas częściej dba o higienę, niż wcześniej. 30-40 sekundowe mycie rąk mydłem, a w razie braku możliwości odkażanie ich preparatem na bazie spirytusu. To jest dobry sposób również na koronowirusa w naszym samochodzie. Wirus możemy wnieść do auta zarówno my, jak i nasi pasażerowie. Oczywiście, gdy wieziemy kaszlącą osobę, niestety możemy zarazić się już w trakcie jazdy i nie ma co udawać, że tak nie jest. Przypominam, że wirus dostaje się do organizmu przez śluzówki, czyli usta, nos i być może gałki oczne. Osoba, która kaszle czy kicha wydala z siebie kropelki zawierające wirusa. Gdy trafią nam od razu do ust czy nosa, zarażają nas. Jeżeli trafią na nasze ręce, wystarczy dokładnie je umyć, a nie zarazimy się jedząc, czy dotykając nosa.

umyj wnętrze środkiem z detergentem

Właśnie mydło jest kluczem do dezynfekcji. Ten wirus nie lubi detergentów, więc nie są Ci potrzebne żadne specjalne środki. Nie potrzebujesz również specjalistycznych kombinezonów. Wystarczą Ci zwykłe chusteczki do czyszczenia wnętrz samochodowych. Odpowiednia będzie także woda z detergentem, do której dla pewności możesz dodać trochę spirytusu. Przecierasz wszystkie elementy, których dotykałaś Ty oraz pozostali pasażerowie. Czyli koło kierownicy, dźwignię zmiany biegów, hamulca ręcznego, kokpit środkowy, wajchę włączenia kierunkowskazów, wycieraczek, radio, klamkę i wszystkie inne elementy. Przetrzyj też konsolę środkową, najlepiej cały kokpit. Jeżeli autem podróżowała osoba chora dobrze będzie także umyć szyby płynem do mycia szyb i obowiązkowo wyprać tapicerkę, umyć gumowe dywaniki, a welurowe wyprać. Te środki spokojnie wystarczą, aby znów bezpiecznie użytkować samochód.

Oczywiście wszystkie materiały użyte do czyszczenia, takie jak chusteczki, czy papierowe ręczniki należy natychmiast wyrzucić. Ponadto, nawet jeżeli zazwyczaj o to nie dbamy, warto posprzątać auto. Dokładnie je odkurzyć. Nie należy pozostawiać niczego co mogłoby stanowić źródło także innych infekcji. Dlatego nie zostawiamy na przykład resztek jedzenia, czy opakowań po nim. Dezynfekujemy również smartfon, czy nawigację, gdyż dotykamy je palcami. Jeżeli bardzo boisz się, że wniesiesz do auta zakażenie, możesz prowadzić w gumowych rękawiczkach, które wyrzucisz niezwłocznie po przyjściu do domu. Pamiętaj, aby tuż po ich wyrzuceniu dokładnie umyć ręce, a wcześniej nic nie dotykać.

czyszczenie auta przez fachowców

Oczywiście możesz zwrócić się do fachowców, na przykład zamówić ozonowanie, które wytruje wszystkie drobnoustroje i usunie zanieczyszczenia, na przykład przykry zapach. Nowe zakażenie można jednak wnieść już po wykonaniu usługi, więc nadal dobrze jest mieć na uwadze wskazane przeze mnie rady

Powrót do Polski z zagranicy

Jeżeli jesteś z autem za granicą i chcesz wrócić, nie martw się – przyjedziesz bez problemu. Granice dla Polaków są otwarte. Od 15 marca polska granica jest zamknięta dla obcokrajowców. Nieczynne są również niektóre przejścia graniczne. Sytuacja jest inna na przejściach z krajami należącymi do Unii Europejskiej, a krajami nienależącymi do Wspólnoty. Pod tym linkiem znajdziesz szczegółowe wiadomości. Te informacje przydadzą się szczególnie naszym obywatelom, którzy chcą wrócić do Polski, a nie uda im się zakupić biletu do samolotu organizowanego przez rząd. Premier zalecił w takiej sytuacji podróż do Niemiec i przekroczenie granicy lądowej. Pamiętajcie, że pociągi nie kursują. Trzeba będzie się dostać samochodem, autokarem, lub pociągiem na granicę. Po Polsce na razie można podróżować bez przeszkód.

obowiązkowa kwarantanna

Być może zadajesz sobie pytanie, w jaki sposób obejmie Cię 14 dniowa kwarantanna. Najprościej mówiąc na granicy wszyscy pasażerowie auta zostaną przebadani, następnie będzie trzeba wypełnić specjalny dokument, w którym wskażesz miejsce, w którym odbędziesz kwarantannę. W jej trakcie kategorycznie nie możesz opuszczać miejsca zamieszkania. Nawet zakupy, czy wyprowadzenie psa nie są argumentem. Musi to zrobić ktoś inny, i to nie domownik. Jeżeli w domu nie możesz się odizolować od pozostałych domowników, ich również obejmuje kwarantanna. Pamiętaj jednak, że to wszystko ma sens jedynie wtedy, gdy nie wpuszczasz do środka żadnych gości. To nie czas na pogaduszki.

kwarantanna a zatrudnienie za granicą

Osób zatrudnionych za granicą, a mieszkających w Polsce i codziennie przekraczających granicę, kwarantanna nie obejmuje. Podobnie osób, które mieszkają za granicą, a pracują w Polsce. Ostatnią grupą są kierowcy międzynarodowego transportu towarowego. Powinni oni jednak zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie przejścia graniczne są czynne.

Ostatnie wydarzenia generują wiele pytań, niekoniecznie związanych z prowadzeniem pojazdu. Odpowiedzi na większości pytań znajdziesz na https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem1

Posiadanie auta w czasie epidemii bardzo się przydaje. Trzeba jednak pamiętać o regularnej dezynfekcji. No i jeżeli własnym autem jesteś za granicą w kraju, który nie sąsiaduje z Polską, a nie chcesz tam zostać, postaraj się wrócić jak najszybciej:)