Jak oszczędnie jeździć samochodem

Przez ecodriving rozumiemy taką jazdę, żeby spalić jak najmniej paliwa. Dzięki temu wydasz mniej pieniędzy, natomiast również mniej zanieczyszczeń wyemituje samochód. Poznajmy te zasady. Dowiedz się, jak oszczędnie jeździć samochodem. WPIS OPUBLIKOWANY W PODZIĘKOWANIU ZA PATRONITE

zanim znajdziesz się na trasie

Zacznij od sprawdzenia, czy w oponach jest odpowiednie ciśnienie powietrza. Tylko poprawnie napompowane koła nie wpływają ujemnie na zużycie paliwa. Przejdźmy do jazdy. Silnik najszybciej nagrzewa się pod obciążeniem. Z tego względu zimą odśnież pojazd i zdrap szron przed uruchomieniem motoru. Jak tylko zapalisz, nie wrzucaj od razu biegu i nie jedź, ale odczekaj kilka sekund, żeby olej chociaż zaczął krążyć w układzie. Pamiętaj także, że jeżeli chcesz przygazować, daj silnikowi się rozgrzać. Niech chociaż wskazówka płynu w chłodnicy dojdzie do 90 stopni 🙂 Do tego momentu staraj się nie przekraczać połowy dopuszczalnej skali na obrotomierzu. Większe obroty przyczynią się do szybszego zużywania silnika i konieczności naprawy, a wcześniej zwiększonego spalania.

Jedź na największym biegu, na jakim to możliwe dla danej prędkości.

Każde auto ma swoje ustawienia odpowiednich biegów dla poszczególnych prędkości. W jednym aucie możesz jechać 50km/h na piątym biegu, inne będzie „dławić się” na czwórce. Chodzi o to, żeby tak dobrać przełożenie, aby jechać na jak najniższych obrotach. Silnik spala wtedy mniej paliwa. Również mniejsze jest jego zużycie.

Przyspieszaj z pedałem wciśniętym w ¾ możliwości

Depnięcie do podłogi powoduje zwiększenie spalania. Ale w pełni otwarta przepustnica nie oznacza automatycznie lepszej dynamiki. Efektywniej jest wcisnąć gaz w 75% możliwości. Z trasą związana jest też kolejna zasada eco-drivingu: przewiduj drogę przed sobą i unikaj gwałtownego hamowania. Gdy z daleka zauważysz czerwone światło, po prostu puść gaz i dopóki silnik nie zacznie się dławić, dotocz się do linii zatrzymania. Sprzęgło wciśnij dopiero, gdy motor zacznie się dławić. Dojeżdżając do świateł, nie wyrzucaj na luz. Na luzie zawsze silnik spala paliwo. Gdy jednak auto toczy się na biegu, nie spala praktycznie nic.

Nie zabieraj w podróż niepotrzebnych rzeczy

Na wysokość spalania wpływa kształt i waga samochodu. Czyli po powrocie z wakacji zdejmij bagażnik dachowy i zabierz z auta graty, które w codziennej jeździe Ci się nie przydadzą. To rzecz, na którą zwraca uwagę chyba najmniej osób. Okazuje się jednak, że odciążone auto potrafi przynieść kierowcy oszczędności.

jak oszczędnie jeździć samochodem
Wszyscy chcemy jak aby wskazówka poziomu paliwa opadała jak najwolniej. Fot FREEPIK
KONTROWERSJA: na postoju wyłączaj silnik

Gaś silnik zawsze, jeżeli wiesz, że będziesz stała powyżej minuty i nie jesteś pierwsza w kolejce. Zanim reszta się ruszy, Ty odpalisz i płynnie opuścisz korek. Tak mówią zasady. Ja nie jestem ich zwolennikiem. Pamiętajcie, że każdy rozruch to wzmożone zużycie paliwa. W nowszych autach, które niejako wymuszają takie zachowania poprzez system start-stop, zdarza się przyspieszone zużycie rozrusznika i akumulatora. A co dopiero w pojeździe, który nie był przystosowany do takiej eksploatacji… Oczywiście, jeżeli zgadzasz się z tą zasadą, śmiało możesz wprowadzić ją do swojej jazdy.

EcoDriving a nowe technologie.

Mniejsze spalanie przyświecało konstruktorom katalizatorów, EGR-ów i innych osprzętów mających na celu zaoszczędzenie paliwa. Ale istnieją też systemy wspierające kierowcę. Jest to wspomniany start-stop, który wyłączy Ci silnik, gdy stoisz na luzie oraz podpowie, który bieg jest najbardziej adekwatny w danym momencie i podpowie, czy musisz zmienić. Również w autach z automatyczną skrzynią biegów przełożenia dobierane są zgodnie z zasadami eco-drivingu. Jeżeli jednak sama machasz wajchą, zwróć uwagę, czy maszyna na pewno prawidłowo podpowiada przełożenie. Zbyt niskiego biegu prawie na pewno nie podpowie, ale zdarza się, że że auto dusi się na biegu wskazanym przez komputer. W takiej chwili zamiast maszyny musisz posłuchać siebie i wrzucić bieg zgodny z Twoimi odczuciami czy doświadczeniem.

Czy warto?

No właśnie zastanów się. Wiedza, jak oszczędnie jeździć samochodem z pewnością jest przydatna. Na pewno powinnaś jeździć na odpowiednim biegu. Auto powinno być odpowiednio odciążone i koła napompowane. Ale już gaszenie-odpalanie jest bardzo kontrowersyjne. Podobnie jak ślepa jazda na biegu wskazanym przez komputer. Nawet jeżeli jesteś eko, to pamiętaj, że na pewno eko nie jest produkcja rozruszników, a zwłaszcza akumulatorów. Mniej paliwa spalasz na silniku rozgrzanym, więc start-stop na zimnym motorze na pewno nie ochroni planety, a może wręcz spowodować konieczność zasądzenia większej ilości drzew. Oczywiście to moje zdanie. Pomyśl, jakie jest Twoje i postępuj zgodnie z nim 🙂.

PATRONITE

Przypominam, że wpis „Jak oszczędnie jeździć samochodem” powstał na prośbę Patrona. Czy chcesz, żebym dla Ciebie również tworzył takie wpisy? Zapraszam do wsparcia Naszej Społeczności:) Informację na temat Patronite i zrzutki znajdziesz na tej stronie.