Jak przygotować auto do zimy

Zima to najtrudniejsza pora roku dla posiadaczy czterech kółek. Na szczęście zimy nie są już tak srogie, jak jeszcze niedawno. Obfite opady śniegu nie opuściły jednak nas na zawsze. Najzimniejsza pora roku już w listopadzie potrafi dać o sobie znać. Jak zatem przygotować auto do zimy?

O oczywistościach, jak sprawdzenie stanu akumulatora, czy zmiana opon nie chcę mówić. Sama wiesz, że gdy zaniedbasz te elementy, zemści się to na Tobie przy pierwszym spadku temperatury poniżej zera. W tej temperaturze będziesz najprawdopodobniej musiała pozbyć się z auta śniegu i lodu, więc już jesienią sprawdź, czy masz drapak i miotełkę. Drapak możesz zastąpić preparatem w aerozolu. W te sprzęty warto się wyposażyć już w październiku. Przyda się też środek do otwierania zamarzniętych zamków, jednak gdy zastosujesz się do naszych rad, prawdopodobnie nie będziesz musiała go używać. Zadbaj też, aby w samochodzie była ściereczka z irchy, którą przetrzesz zaparowaną szybę, zanim zacznie działać ogrzewanie.

jak przygotować auto do zimy
Fot FREEPIK – zaparowane szyby zaczynają utrudnianie jazdy jesienią. Zimą para zmienia się w lód i jest jeszcze gorzej
sprawdzenie stanu uszczelek

Jesień to pora, kiedy często pada deszcz. W takim przypadku może w Twoim aucie wystąpić problem parowania szyb. Powoduje go wilgoć. Sprawdź zatem, czy nie ma warunków, aby się pojawiła. A bardzo często zdarza się, że woda dostaje się do auta przez zużyte uszczelki, czy to przy szybie, czy przy drzwiach. Nieraz sama uszczelka wygląda na zużytą, ale nie zawsze.

Sprawdzanie zacznij od dywaników. Kiedy będziesz je trzepała – sprawdź, czy nie zbiera się na nich woda. Zobacz również, czy sucho jest pod nimi. Zwróć uwagę, że kałuża na gumowym dywaniku zrobi się jedynie zimą, gdy stopnieje śnieg, który wniesiesz na butach. Kałuża w trakcie innej pory roku oznacza problem z uszczelkami. Ale nie zawsze ją zauważysz. Dywaniki bowiem się zużywają. Jeżeli są dziurawe – woda wpłynie pod spód. Dlatego musisz sprawdzić również pod dywanikiem. Szczególną uwagę na szczelność dywanika zwróć, jeżeli prowadzisz w butach na obcasach, bądź wozisz Panie w takim obuwiu. Bo przypominam, że nawet jeżeli sama jeździsz – sprawdzić musisz każdy dywanik.

Jeżeli w trakcie jazdy leci Ci ciepłe powietrze, a szyba nadal paruje zwróć uwagę na 2 rzeczy: czy przypadkiem nie masz włączonego zamkniętego obiegu powietrza, a jeżeli nie – wymień filtr kabinowy: nie jest to duży koszt i w większości wypadków sama dasz sobie z tym radę. Jak to zrobić – dowiesz się z filmików na YouTube (każde auto ma ten filtr w innym miejscu). Filtr warto profilaktycznie wymienić każdej jesieni, zwłaszcza jeśli jeździsz po drogach gruntowych lub zapylonych okolicach. Niestety – jeżeli żadna z tych 2 rzeczy nie pomoże – musisz pojechać do mechanika i on będzie musiał znaleźć przyczynę.

zadbaj o bezproblemowe otwarcie drzwi

A jak przygotować auto do zimy jeżeli chodzi o zamki w drzwiach? Brak możliwości otwarcia zamka do drzwi w czasie mrozu to już rzadki widok. Ale myślę, że warto dopomóc szczęściu i zakonserwować sobie zamek. Dotyczy to każdego posiadacza auta – ale zwłaszcza tych osób, które mają starsze pojazdy bez centralnego zamka: warto jesienią posikać do zamka specjalnego środka konserwującego zawierającego smar. Użycie takiego środka zmniejsza ryzyko, że w czasie dużego mrozu, czy marznącego deszczu nie uda Ci się wejść do Twojego pojazdu.

jak przygotować auto do zimy
Fot FREEPIK. Zadbaj jesienią o to, aby bezproblemowo dostać się do auta zimą
Spróbuj otworzyć drzwi kluczykiem, nawet jeśli masz centralny zamek

Nawet, jeżeli używasz centralnego zamka, przynajmniej raz spróbuj dostać się do auta za pomocą kluczyka. Jest to tym ważniejsze, im starszy masz samochód: być może od dawna nikt nie otwierał go kluczykiem. Pierwsza sprawa, którą musisz ustalić jest to, czy masz tradycyjny kluczyk, czy metalowa część jest na stałe ukryta w pilocie. Jeżeli jest ukryta, sprawdź jak ją odblokować i przeprowadź próbę takiego odblokowania. Dzięki temu, gdy pilot nie zadziała, będziesz wiedziała, w jaki sposób możesz dostać się do auta:) Przyda Ci się to choćby w sytuacji, gdy rozładuje się akumulator, lub gdy na noc zabierzesz go domu, żeby go naładować.

Nasmaruj uszczelki w drzwiach

Uszczelki przy drzwiach dobrze jest zakonserwować. Inaczej może się okazać, że otworzysz zamek, ale drzwi nie będą chciały się otworzyć. Aby przeciwdziałać takiemu zdarzeniu, najlepiej zaopatrzyć się w specjalny środek na bazie wazeliny. Musisz nasmarować nim wszystkie uszczelki, wcześniej usuwając z nich kurz i piasek. Taka konserwacja da Ci gwarancję, że gdy zamek będzie sprawny – zawsze otworzysz drzwi. Ponadto konserwacja uszczelek ma również znaczenie przy parowaniu szyb.

Teraz już wiesz, jak przygotować auto do zimy. Zastosuj się do podanych rad, a gdy zobaczysz pierwszy śnieg, będziesz wiedziała, że Twoje auto jest gotowe do jazdy:) A co w przypadku, gdy jednak o czymś zapomnisz i nie możesz dostać się do auta? Odpowiedź znajdziesz tutaj

Jeżeli podoba się Wam to, co robię na naszych kanałach, zapraszam do wsparcia na patronite.pl lub zrzutka.pl. Zapraszamy również do naszych pozostałych kanałów:)