Na czym polega działanie systemu start-stop

Na czym polega działanie systemu start-stop? Jego ideą jest ograniczenie spalania paliwa przez samochód. Chodzi o to, aby samochód nie pracował na wolnych obrotach podczas postoju, a chodził tylko wtedy, gdy auto jest w ruchu. Argumentem za tym są rowerzyści, którzy na postoju nie kręcą pedałami w miejscu, tylko nie ruszają nogami.

jak działa system start-stop

Sterownik wykrywa, kiedy auto staje. Jeżeli dźwignię zmiany biegów ustawisz na luz, a pedał sprzęgła puścisz to silnik gaśnie. Ponowne wciśnięcie sprzęgła spowoduje rozruch silnika. W przypadku skrzyni automatycznej silnik wyłącza się, gdy naciśniesz hamulec, a włączy, gdy go puścisz. W ten sposób, gdy stoisz w korku lub na światłach nie spalasz paliwa. Za każdym razem, gdy sterownik wykryje, że zaistniały warunki do wyłączenia silnika, sprawdza on czy można bezpiecznie to zrobić. Komputer sprawdza, czy poziom naładowania akumulatora wystarczy do uruchomienia silnika. Bada też, czy silnik jest dostatecznie rozgrzany, niektóre programy sprawdzają też, czy praca silnika nie jest konieczna do prawidłowego wychłodzenia turbiny. We wszystkich autach system start-stop jest domyślnie włączony, niewiele marek pozwala na domyślne wyłączenie. Zazwyczaj musisz za każdym razem wyłączać ten system samodzielnie.

Na czym polega działanie systemu start-stop
Zaznaczyłem miejsce, gdzie jest wyłącznik systemu start-stop w moim aucie
kontrowersje związane z systemem start-stop

Pierwsza kontrowersja jest taka, że zużycie paliwa spada nieznacznie. Owszem spalasz mniej paliwa, ale nie zapominaj, że do rozruchu też potrzeba paliwa. Kolejna kontrowersja jest taka, że w takim aucie szybciej zużywają się takie części jak rozrusznik, alternator. Potrzebny jest także zupełnie inny akumulator. Pamiętaj, że wyprodukowanie wspomnianych części też nie jest obojętne dla środowiska. Owszem, producenci aut zapewniają, że wraz z wprowadzeniem start-stopu rozrusznik i alternator zostały ulepszone.

opinie innych użytkowników

System start-stop od początku ma wielu wrogów. Co ciekawe, należą do nich tak mechanicy, jak i klienci. Najbardziej zastanawia mnie zdanie tych pierwszych. Przecież im więcej awarii, tym dla nich lepiej. Stąd zastanawia krytyczne stanowisko pracowników warsztatów zdziwionych zużytymi rozrusznikami w nowych autach. W sieci nie brakuje również opinii zdziwionych użytkowników nowych aut, których rozruszniki czy alternatory uległy awarii rok-dwa po zakupie. Po rezygnacji z używania systemu start-stop problem zniknął. Spójrzcie teraz co o tym systemie sądzi Moto Doradca

Możemy też znaleźć filmiki, których twórcy są zwolennikami tego systemu. Ja do nich nie należę, nie wyłączam go jedynie na dłuższe trasy, żeby silnik wyłączył się na jakimś krótkim zatorze. Na pewno, jeżeli przede mną na widoku jest 5 sygnalizacji świetlnych to wyłączam system. Nie wierzę, że 5 uruchomień silnika pod rząd korzystnie wpłynie na ekologię, a silnik mojego auta nie dozna uszczerbku.

Ten system funkcjonuje już prawie 10 lat. Na pewno producenci są lepiej przygotowani do jego działania. Ale jedno nie zmieni się nigdy: silnik spalinowy to zawsze będzie maszyna cieplna. Do prawidłowego funkcjonowania zawsze będzie niezbędne jego rozgrzanie. System start-stop wpływa na to bardzo negatywnie. Silniki benzynowe to odczują, ale moim zdaniem wpływ na silniki diesla będzie jeszcze większy. Nowoczesne silniki rozgrzewają się bardzo wolno. Co innego z wychładzaniem. Ono następuje bardzo szybko. A w czasie rozgrzewania silnik jak by nie patrzeć spala więcej paliwa, niż ciepły. Więc jeżeli znajdziesz się na drodze szybkiegu ruchu, czy austradzie, rozgrzejesz silnik.

Ale w mieście, gdy ciągle się zatrzymujesz na skrzyżowaniach, silnik ciągle się wychładza. Uruchamianie go z dużą częstotliwością z pewnościa nie wpłynie korzystnie na jego żywotność, ani też na atmosferę. A zużywający się silnik z czasem i tak będzie emitował coraz więcej zanieczyszczeń.

na koniec

Mam nadzieję, że już wiecie, na czym polega działanie systemu start-stop. Pamiętajcie, że jeżeli chcecie się pochwalić swoim autem, prześlijcie foto w wiadomości prywatnej na kobietyiauta lub kia_in_car. Jeżeli podoba Wam się moja działalność i chcecie ją wesprzeć – zapraszam na patronite lub zrzutka.pl. Dziękuję wszystkim Paniom, które wspierają tą stronę. Pamiętajcie, że na Patronite są informacje, co mogę zrobić w zamian za wsparcie. To dotyczy też wpłacających na portalu zrzutka.pl:) Zawsze możecie też do mnie napisać na Facebooku czy Instagramie.