Jak działają hamulce

Hamulce to element krytyczny z punktu bezpieczeństwa Twojego samochodu. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, jak działają hamulce? Co dzieje się, kiedy naciskasz pedał odpowiedzialny za ten element?

z czego składają się hamulce

Poza pedałem hamulca i zbiornikiem na płyn hamulcowy w skład układu wchodzi pompa hamulcowa, sztywne i giętkie przewody hamulcowe, korektor siły hamowania na tylnej osi, zaciski hamulcowe z ruchomymi tłoczkami. Ostatnie dwie części są najbardziej znane i chyba nie ma osoby prowadzącej auto, która by o nich nie słyszała. Chodzi bowiem o klocki i tarcze hamulcowe.

Jak działają hamulce

Po naciśnięciu pedału hamulca włącza się pompa hamulcowa, ciśnienie płynu zostaje zwiększone. Rozchodząc się po układzie poprzez sztywne i giętkie przewody płyn hamulcowy pod ciśnieniem oddziałuje na zaciski. Pod wpływem działania płynu wysuwa się tłoczek w zacisku. Oddziałuje on na klocek hamulcowy, ktorego powierzchnia robocza zaczyna trzeć o powierzchnię roboczą tarczy hamulcowej. Wtedy auto zwalnia i w końcu się zatrzymuje.

systemy mające wpływ na hamowanie

W salonie nie znajdziemy już żadnych aut, w których nie ma elektroniki. Oczywiście elektronika opanowała również układ hamulcowy. Przykładowe systemy mające wpływ na hamowanie to ABS, ASR czy ESP. Pierwszy z systemów zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania. ASR to system zapobiegający nadmiernemu poślizgowi kół podczas ruszania, ostatni zaś to połączone dwa pierwsze systemy, czyli system stabilizacji toru jazdy na zakręcie.

czujniki

Pracą wszystkich wymienionych systemów sterują czujniki. Ale im wyższa klasa, tym czujników jest coraz więcej. W wielu autach znajdziemy na przykład kontrolkę informującą o tym, że zużyciu uległy klocki hamulcowe. Wygląda ona tak:

jak działają hamulce
Kontrolka klocków hamulcowych – zdjęcie z Czatu Kobiety i Auta. Dziękuje.

Nie bagatelizuj faktu jej wyświetlenia. Może po prostu zepsuł się czujnik, ale może faktycznie klocki wymagają już wymiany. Lepiej podjechać do mechanika i sprawdzić, co jest grane.

dbaj o stan hamulców

Ponieważ hamulce są krytyczne z punktu widzenia bezpieczeństwa, regularnie sprawdzaj ich stan. Z tego też powodu są przedmiotem kontroli podczas przeglądów okresowych. Jak mogłyście przeczytać już wcześniej, części które najbardziej się zużywają to tarcze i klocki hamulcowe. Z tego powodu muszą być regularnie zmieniane. Kolejna newralgiczna część to przewody hamulcowe. Jeżeli ulegną przerwaniu, hamowanie będzie nieskuteczne. Ale pozostałe części są niemniej ważne. Wadliwe działanie pompy hamulcowej w najlepszym razie przyczyni się do znacznego wydłużenia drogi hamowania.

Niestety wszystkiego nie jesteś w stanie przewidzieć. Czasem wystająca z ulicy część, czy kamień na drodze gruntowej może przyczynić się do awarii. Co wtedy zrobić, dowiesz się w tym wpisie. Jeżeli podoba się Wam to, co robię na naszych kanałach, zapraszam do wsparcia na patronite.pl lub zrzutka.pl. Zapraszamy również do naszych pozostałych kanałów:) Przypominam również, że jeżeli chcesz porozmawiać ze mną na tematy związane z naszą Społecznością, jesteś mile widziana na prywatnych wiadomościach na Facebooku lub Instagramie.