Renault 19 Kasi

Jak się okazuje francuska marka posiadająca logo w kształcie deltoidu ma wiele zwolenniczek w naszej Grupie. Wbrew obiegowej opinii nie brakuje aut zbliżających się do 30-tki, czyli niewiele młodszych ode mnie:) Kolejnym przedstawicielem tej marki na naszych mediach jest Renault 19 Kasi. Pojazd, którym się porusza się nasza Bohaterka jest już naprawdę niespotykany. Za to bardzo dobrze jeździ.

parametry auta

Renówka jest tylko o rok młodsza od Clio Marty. Ma za to ten sam silnik 1.4, jest w benzynie i ta pojemność generuje moc 75 koni mechanicznych. Mimo, że auto ma blisko 30 lat, nie posiada już gaźnika, dzięki czemu jest banalny w eksploatacji:) Tylko sprzęgło, kluczyk i silnik działa.

zakup auta

Po zdaniu prawa jazdy Kasia nie brała pod uwagę konkretnego modelu auta. Po prostu przeglądała strony z ogłoszeniami i Renault 19 wpadło jej w oko. Najpierw pojechała samodzielnie obejrzeć auto, a po przemyśleniu zdecydowała się na zakup. Nie możemy podać tu ceny, ale była bardzo niska. A autem jeździło starsze małżeństwo na niezbyt dalekie trasy. Dziś przebieg auta wynosi zaledwie 166 tysięcy kilometrów. Moim zdaniem, był to świetny zakup na pierwsze auto.

Kasia jeździ na zmianę z tatą tym samochodem już 3 lata i nie zamierza się go pozbywać. Jak sama mówi Renault jeździ jak wariatka, kiedyś nią jechałam i wyprzedziłam auto dużo lepsze od niej. Na plus należy też dodać to, że samochód był zadbany. Poprzedni właściciele bardzo o niego dbali, a i nowi nie odpuścili tematu. Rok temu miały miejsce większe naprawy: poza olejem wymieniono amortyzatory i olej.

Minusy używania tego auta

Jak każdy samochód, ten nie może mieć samych plusów: pali 7l na 100 km, co dla Właścicielki jest trochę zbyt dużo. Poza tym z racji wieku trzeba będzie wziąć się za blacharkę, bo rdza łapie maskę i jedno z nadkoli, co widać na poniższych zdjęciach. Przy takim roczniku to naprawdę niewiele. Z usuniętymi tymi wadami będzie wyglądał jeszcze ładniej:) Ostatnia drobna wada to brak centralnego zamka. Każde drzwi trzeba zamykać osobno.

Po wnętrzu pojazdu widać, że nadal jest on intensywnie eksploatowany, co świadczy o tym egzemplarzu świetnie. Po kierownicy, dźwigni zmiany biegów, czy pedałach widać, że następcą modelu zostało słynne Renault Megane. Deska rozdzielcza bardzo podobna do Clio z tamtego okresu:)

Renault 19 to już dziś rzadki widok na polskich drogach. Z dziewczyną za jego kierownicą, to podejrzewam, że poza Renault 19 Kasi nie ma takiego. Zachęcam, żeby np na Wikipedii zapoznać się z historią tego modelu.