Jak sprawdzić historię pojazdu

Jak sprawdzić historię pojazdu to pytanie zadawane sobie, gdy chcemy kupić auto. Wiadomo, że nie we wszystkim możemy ufać sprzedawcy. Pewne informacje znajdziesz w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ta ewidencja zawiera informacja o każdym pojeździe i kierowcy zarejestrowanym w Polsce. Chcemy sobie powiedzieć, jakie korzyści możesz z niej czerpać. A znajdziesz ją pod tym adresem.

Dowód rejestracyjny możesz zostawić w domu

Pierwsza jest taka, że nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego o dowodu uiszczenia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Policjant, który zatrzyma Cię do kontroli ma terminal, za pomocą którego sprawdzi dane auta, którym kierujesz. Ale uwaga: prawo jazdy nadal ze sobą musisz mieć. Dobrze mieć też dowód osobisty, mimo, że nie masz obowiązku nosić go ze sobą. Jeżeli nie masz dowodu zawarcia polisy OC – koniecznie zabierz ze sobą numer telefonu do ubezpieczyciela. Przyda się zwłaszcza, jeżeli mamy więcej ubezpieczeń i na przykład zajdzie konieczność wezwania lawety.

jak sprawdzić historię pojazdu

Przechodzimy do meritum. Jak sprawdzić historię pojazdu w CEPIK? Zacznijmy od tego, że nie znajdziesz tam danych każdego auta. Aby z niej skorzystać musisz znać 3 dane: numer rejestracyjny, numer VIN, data pierwszej rejestracji. Po co to nam? Przydaje się w momencie, kiedy chcesz kupić auto. Widzisz ile auto pokonywało rocznie, ilu miało właścicieli, jaka naprawdę ma moc silnika. Tu mała dygresja: jak dzwonisz do kogoś, kto sprzedaje auto i prosisz go o podanie tych danych – często się zgadza, ale jak ma sprowadzone auto (co zdarza się również często) – zwykle podaje datę, kiedy on zarejestrował. Trzeba wtedy wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o datę 1. rejestracji za granicą. Nie zawsze jest łatwe wyegzekwowanie tej daty.

Niestety nie każdy ma świadomość samego istnienia CEPIK. Wystawiając pojazd zakrywa jak najwięcej danych. Nie wiem, czym to jest spowodowane. Ja cenię te ogłoszenia, w których datę pierwszej rejestracji, numer rejestracyjny i VIN mam podane od razu. Sam też od razu podaję te dane. CEPIK jest też dobrym rozwiązaniem dla osób nietechnicznych, które nie mają świadomości czym jest pojemność, czy moc silnika. Potencjalny klient sam może odnaleźć te dane, mając informacje zezwalające na wyszukanie auta.