Jak wybrać samochód – jakich kosztów się spodziewać i jakie paliwo wybrać

Zaczynamy cykl, jak wybrać samochód i spróbować nie narazić się na wysokie koszty po zakupie. Zaczniemy kupując auto używane. Pierwszy krok to wybór auta. Są 2 możliwości: albo wcześniej wiesz dokładnie, jaka marka i model Ci pasuje, albo szukasz w portalach z ogłoszeniami czy też w komisach samochodowych.

z jakimi kosztami wiąże się zakup auta

Zanim znajdziesz upragnione 4 kółka, jeżeli jeszcze nie zdarzyło Ci się wcześniej ich nabyć, to musisz być świadoma, że będziesz musiała uiścić następujące kwoty:

 • należność za auto przekazana sprzedawcy,
 • podatek od czynności cywilnoprawnych do urzędu skarbowego – w kwocie 2% od umowy (będzie o tym cały wpis),
 • ubezpieczenie pojazdu (też o tym będzie wpis),
 • rejestracja pojazdu (jeżeli samochód nie będzie z naszego powiatu – jest to 180.5 zł),
 • kwota wydana w warsztacie na niezbędny po zakupie serwis (powiem, co zrobić, aby było to jak najmniej),
 • Pozostałe wydatki eksploatacyjne: na przykład na paliwo, gdyż często auta są sprzedawane „na rezerwie”, opony, gdyż często sprzedawca montuje opony „aby były”, a dobre sprzedaje oddzielnie.

Gdy kupujemy auto zza granicy – opłaty zazwyczaj rosną:

 • akcyza do urzędu skarbowego (3.1 proc. wartości w przypadku silników do pojemności 2000 centymetrów sześciennych,  18,6 proc. wartości w przypadku silnika o większych pojemnościach – akcyzę płacimy od wartości rynkowej auta, nie ma sensu jej zaniżać, bo w urzędzie i tak każą Wam poprawić dokument),
 • pierwszy przegląd – około 100 zł,
 • koszt rejestracji rośnie do 256 zł, bo dodatkowo trzeba wyrobić kartę pojazdu,
 • jeżeli sprowadzasz pojazd nowy (przebieg do 6.000 km lub nie starsze, niż 6 miesięcy) – musisz zapłacić 23% VAT od kwoty widniejącej na fakturze (jeżeli będzie zainteresowanie – będzie cały wpis o autach sprowadzonych, bo na fakturze będzie kwota brutto lub netto),
 • zdarza się, że część lub całość płaci komis.
jak wybrać samochód
Beautiful young girl paying by credit card for shopping with a laptop and packages against gray background
od czego zacząć poszukiwania upragnionego modelu

Wracamy do wyboru. Nie ma na niego jednego sposobu. Cześć z Was najpierw określi ile chce wydać, część poszuka czegoś fajnego i sprawdzi, czy ma kasę na zakup. Tak naprawdę budżet determinuje jedynie rocznik oraz wielkość auta: im masz więcej pieniędzy na zakup auta, tym wybierzesz nowsze auto i z mniejszym przebiegiem. Jeżeli dokładnie wiesz, jaki model i markę chcesz kupić, wyszukasz takich ogłoszeń. Jeżeli wiesz, że chcesz hatchbacka czy kombi, do wyszukiwarki wprowadzisz takie parametry. Możesz też poszukać auta na Fejsie, zaznaczając miejsce zamieszkania względnie blisko siebie i zaznaczając ile chcesz wydać.

wybór odpowiedniego rodzaju paliwa

Nie ma tam dużej filozofii. Gdy zastanawiasz się, jak wybrać samochód, weź pod uwagę przeznaczenie auta.

 • jeżeli chcesz tym pojazdem jeździć w dalsze trasy – zdecydowanie diesel. Na długich trasach koszt zbliży się z gazem, a silniki Diesla słabiej się zużywają aniżeli gazowce
 • jeżeli chcesz jeździć po swojej miejscowości i okolicach: silniki małej mocy – benzyna, większe mogą być zasilane gazem. Oczywiście to podpowiedź, wiem, że większość z Was ma swoje ulubione paliwo.
wybór odpowiedniej skrzyni biegów
Fot FREEPIK – dźwignia zmiany biegów przy skrzyni manualnej

Jeżeli chodzi o skrzynie biegów: skrzynia automatyczna daje spory komfort, ponieważ nie musisz martwić się biegami. Przekładasz jedynie prawą nogę z gazu na hamulec i odwrotnie. Praktycznie o dźwigni możesz zapomnieć, chyba że na światłach będziesz wyrzucać na luz. Niestety nie mamy kontroli nad doborem przełożeń, co może nam się przydać w sytuacjach ekstremalnych np w przypadku awarii hamulców. Możesz wtedy hamować silnikiem, a następnie przy niskiej prędkości zgasić silnik i po problemie. Analogicznie ten mechanizm przyda się przy ewentualnym rozbieganiu silnika.

Fot FREEPIK – Dźwignia automatycznej skrzyni biegów
sprawdzenie przebiegu pojazdu

Każdy kierowca marzy o aucie o jak najniższym przebiegu. I tu uwaga: praktycznie od razu mijamy ogłoszenia o przebiegu powyżej 300.000 km. Jeżeli szukasz pierwszego auta – nie skreślaj ich.  To będą znacznie tańsze auta, niż z przebiegiem niższym, a być może mają sporo nowych części. Oczywiście może trafić się rzęch, ale nie jest to reguła. W kolejnej części bliżej o wyszukiwaniu ogłoszenia.

Na koniec mam nadzieję, że moje wskazówki, jak wybrać samochód, okażą się pomocne. Jeżeli podobają Wam się moje wpisy, zapraszam do wsparcia naszej działalności poprzez zrzutka.pl lub patronite.pl🙂. Liczę, że po zakupie swojego auta będziecie cieszyć się, jak Pani na zdjęciu profilowym:)