Jak kupić samochód – wybór ogłoszenia

zwróć uwagę na rodzaj paliwa

Tutaj parę słów na temat szczegółowych parametrów poszczególnych samochodów. Chcę Cię ostrzec, żebyś nie robiła tak, że przykładowo wymarzysz sobie niebieskie Renault Megane II, którym chcesz jeździć po swojej miejscowości. I znalazłaś: piękne auto, czyściutkie siedzenia, piękna kierownica. Ale auto w dieslu. Machasz ręką, a potem dziwisz się, że na desce rozdzielczej pojawiają się dziwne kontrolki, gaz musisz dusić coraz mocniej, a auto jeździ coraz gorzej. Wtedy przypominasz sobie o filtrze cząstek stałych do usuwania sadzy ze spalin. Wybór ogłoszenia to moment, w którym musisz wziąć to pod uwagę.

sprawdź, jakie są najczęstsze wady poszukiwanego modelu

Wracając do wyboru. Jeżeli już upatrzysz sobie auto, na jakie Cię stać i spodoba się na fotkach w ogłoszeniu – poszukaj w necie informacji na temat jego wad. Poważnie: jest cała gama aut, których jedne silniki są bezawaryjne, inne bardzo awaryjne. Ja zawsze zaczynam, np ciągnąć wątek Megane, wpisując frazę „Renault Megane II nie odpala”. Znajdziesz wpisy osób, które mają właśnie taki problem. Zazwyczaj jest tam podana informacja, jaki rocznik, rodzaj paliwa o pojemność. Szukasz oczywiście parametrów Twojego auta.

Wybór ogłoszenia
Fot FREEPIK Wybór często nawet w salonie nie jest łatwy

Sprawdzasz także, czy na końcu dyskusji jest info, co było przyczyną braku zapłonu i czy w ogóle ona w końcu została zdiagnozowana. Później wchodzimy na strony z opiniami o danych typach silników i tam szukamy, czy są jakieś negatywy i jakie są wady silników. Jeżeli chodzi o Meganki – na pewno dowiesz się, że w dieslu 1.5 bardzo nietrwałe są panewki, których zmiana jest kosztowna, ale awaria silnika, którą mogą wywołać jest jeszcze kosztowniejsza. Zatem wiesz, że na dzień dobry musisz wymienić je u siebie. Z grupy wiem, że niektóre z Was oglądają też filmiki jakie wady może mieć dany typ samochodu. Również bardzo to polecam.

zdecyduj, jak daleko może znajdować się twój samochód

Pozostaje jeszcze lokalizacja: tu nie ma reguły. Ja szukam województwo ale dopuszczam wyjazd tak do 50 km. Dużo zależy od tego, czy masz konkretną markę, model, kolor, czy chcesz tylko dobre auto, a marka nie ma znaczenia. Wówczas na pewno znajdziesz coś blisko.

Kolejna sprawa: osoba prywatna czy handlarz? Jak masz zaprzyjaźnionego handlarza, to nie zawracaj sobie głowy moimi uwagami i idź od razu do niego 🙂. To są chytre lisy i dobrze wiedzą, które auto jest dobre. Taki znajomy to skarb. Jeżeli nikogo takiego nie znasz, dobrym wyborem będzie pierwszy właściciel, który ma auto z salonu i wie o nim wszystko. Jeszcze lepiej jak ma dowody wykonanych napraw. Tak samo dobry jest „pierwszy właściciel w Polsce”, bo jest szansa, że po sprowadzeniu powymieniane zostały istotne rzeczy. Jeżeli znajdziesz kogoś takiego, to wybór ogłoszenia masz za sobą:).

Jeżeli jest kilku właścicieli to już nam się sprawy komplikują. Generalnie im więcej tym gorzej. Jeżeli to jest tak, że każdy pojeździł kilka lat, to też tragedii nie ma. Niestety, jeśli w ciągu roku było trzech to mało prawdopodobne, że to będzie auto w dobrym stanie. Ten samochód mógł stale się psuć i ludzie mieli już dość napraw, albo potrzebowali auta na chwilę. Takie samochody kupują ludzie, gdy na przykład ich samochód jest w naprawie. Nie rekomenduję takich aut, chyba, że zostaną dokładnie przebadane przez specjalistę.

weź pod uwagę cenę auta, które kupujesz

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że te porady najlepiej się sprawdzą podczas kupna aut drogich. Przy aucie za 1-2 tys. zł nie ma sensu wybrzydzać, żadne z nich nie pojeździ jakoś super. Może zdarzyć się sytuacja, że u mechanika wydasz znacznie więcej. Oczywiście w takim wozie robisz tylko to, co koniecznie musisz 🙂. Zdobyłaś kolejną wiedzę, jak kupić samochód. Wybór ogłoszenia będzie teraz kłopotem bogactwa:)

Na koniec mam nadzieję, że moje wskazówki, jak wybrać samochód, okażą się pomocne. Jeżeli podobają Wam się moje wpisy, zapraszam do wsparcia naszej działalności poprzez zrzutka.pl lub patronite.pl🙂. Liczę, że po zakupie swojego auta będziecie cieszyć się, jak Pani na zdjęciu profilowym:)