Jak kupić samochód – telefon do sprzedającego

W ostatnim odcinku upatrzyłaś sobie auto. Dziś telefon do sprzedającego. Wcześniej sprawdziłaś, jakie wybrany pojazd ma wady i na co się szykować po zakupie. No to idziemy dalej. Przypominam strony historiapojazdu.gov.pl oraz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawdzisz na nich, jaka jest historia w Polsce auta, jakiego szukasz i czy ma OC. Tu też dochodzimy do punktu na temat pochodzenia auta. Pomoże Ci to wstępnie się przygotować do rozmowy.

auto sprowadzone zza granicy
telefon do sprzedającego
Fot FREEPIK

Mówiliśmy sobie, że część aut wystawiają handlarze, ale nie mówiliśmy, że część z nich jest ściągnięta z Zachodu i nie zarejestrowana. Do momentu rejestracji takim autem nie możesz poruszać się po drodze, więc nie odbędziesz jazdy próbnej, nie sprawdzisz też żadnej historii na wskazanej przeze mnie stronie, a jedynie na stronie komercyjnej i to jeżeli poda Ci VIN. Pamiętaj też, że droższa jest rejestracja takiego auta. Tak, jak pisałem – w urzędzie płacisz za wyrobienie karty pojazdu, a być może sprzedawca nie zapłacił też akcyzy i nie zrobił przeglądu. Zazwyczaj „do opłat” znaczy, że nie ma nic, a „pozostaje rejestracja – koszt 255 zł” znaczy, że akcyza jest.

na co zwrócić uwagę w treści ogłoszenia

Wracając do ogłoszenia: najbardziej wartościowe są takie, które mają podane nr VIN, datę 1. Rejestracji i nr rejestracyjny. Wówczas przed przyjazdem na oględziny możemy już sobie pogląd wyrobić, czy chcemy to auto, czy można spodziewać się dramatu. Generalnie – im więcej informacji w ogłoszeniu tym lepiej. Zwłaszcza dotyczących silnika: pojemność, moc, do kiedy OC, do kiedy przegląd. Nie wiem po co na przykład zasłanianie tablic, sądzę, że lepiej podać takie info.

o co zapytać sprzedającego

Po wybraniu auta przychodzi czas na kontakt ze sprzedawcą. Zapewne wykonasz telefon do sprzedającego. Ale rozmowa z nim nie zawsze jest łatwa. Najchętniej podałby Ci tylko miejsce, gdzie można obejrzeć pojazd. Ale droższy samochód tym chętniej powinien nam odpowiedzieć na najbardziej szczegółowe pytania. Staraj się jednak nie zadawać pytań, na które odpowiedzi są w ogłoszeniu:) Zapytaj o:

  • z jakiego powodu sprzedaje auto,
  • jak długo ma auto
  • czy coś naprawiał ostatnio albo wie że coś trzeba zrobić
  • ile kluczyków do auta posiada
  • czy działa klima/wentylator
  • na jakich oponach stoi auto i czy jest drugi komplet (zwłaszcza zimą jest istotne, żeby samochód nie był
  • którym jest właścicielem (najlepsi odpowiadają, że skąd ma wiedzieć – a jest w karcie pojazdu)
  • ile osób jeździ tym samochodem
  • czy wszystkie zamki, klapy są sprawne

Im mniej chętnie będzie odpowiadał tym bardziej prawdopodobne, że ma coś do ukrycia. Logicznie powinno mu zależeć na sprzedaży, więc powinien najbardziej upierdliwemu klientowi odpowiedzieć na wszystko (ale też jak wystawia samochód poniżej ceny rynkowej – wiadomo że samochód ma sporo wad i może mieć podejście „chcesz to bierz a jak nie to daj spokój”).

Prawda jest taka, że jeżeli na oględziny nie pojedzie nikt doświadczony w kupowaniu aut, lepiej dużo pytań zadać przez telefon. Doświadczony sprzedawca tak Cię zagada, że na 3/4 rzeczy zwrócisz uwagę dopiero, kiedy auto będzie już u Ciebie.

zdjęcia samochodu
Fot FREEPIK

Im wyższa cena auta, tym chętniej sprzedawca powinien nam zrobić i przysłać więcej zdjęć, niż wrzucił na stronę. Ja lubię popatrzeć na elementy, które zużywają się najbardziej, żeby sprawdzić czy mniej więcej pokrywa się to z przebiegiem. Zużyta kierownica i pedały starte prawie do metalu przy przebiegu 150.000 km nie są ok. Podobnie jak zdarta skóra przy mieszku zmiany biegów. Oczywiście nie musisz dzwonić w pierwszym kroku, możesz napisać, jednak z reguły sprzedawcy preferują kontakt przez telefon. Niestety – każdy z nich tą drogą najchętniej  jedynie umówiłby się na oglądanie. Pozostaje dowiedzieć się jak najwięcej i jechać. Wiesz już, jak wykonać telefon do sprzedającego. O tym, jak przebiegają oględziny – w kolejnym odcinku.

patronite

Na koniec mam nadzieję, że moje wskazówki, jak wybrać samochód, okażą się pomocne. Jeżeli podobają Wam się moje wpisy, zapraszam do wsparcia naszej działalności poprzez zrzutka.pl lub patronite.pl🙂. Liczę, że po zakupie swojego auta będziecie cieszyć się, jak Pani na zdjęciu profilowym:)