Jak kupić samochód – podpisanie umowy kupna-sprzedaży

Jeżeli zdecydujesz się na auto – pora sformalizować transakcję. W zależności od tego, czy auto sprzedaje osoba prywatna czy firma – jego nabycie będzie udokumentowane inaczej. Zakup od osoby prywatnej finalizować będzie podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Zakup firmy zazwyczaj będzie udokumentowany fakturą VAT.

umowa kupna-sprzedaży

Zacznijmy od dokumentów tożsamości. Bezwzględnie wszystkie strony transakcji muszą się wylegitymować. Oczywiście przy sprzedaży aut niewielkiej wartości różnie z tym bywa, warto jednak tego dopilnować. Jest to zwłaszcza w Twoim interesie kiedy nabywasz auto, bo to Ty udajesz się je zarejestrować. Zbywca z wyrejestrowaniem nie będzie miał problemów. Kupując auto koniecznie porównaj dane dowodu osobistego zbywcy z danymi w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli auto zarejestrowane jest na kilka osób – wszystkie muszą być przy transakcji i podpisać umowę kupna sprzedaży.

Zakup od osoby, która nie zarejestrowała pojazdu

Muszą się zgadzać, CHYBA ŻE właściciel nie zarejestrował pojazdu. W takim przypadku musisz otrzymać komplet ORYGINAŁÓW umów kupna-sprzedaży (lub faktur VAT) dokumentujących transakcje pomiędzy każdym z właścicieli. Zwłaszcza jak masz kilka faktur – musisz sprawdzić czy nie ma luki oraz czy zgadzają się daty (np. że drugi nabywca nie sprzedaje trzeciemu zanim pierwszy nie sprzedał drugiemu). Nabywca z pierwszej faktury musi być zbywcą z drugiej faktury. Jeżeli to będzie grało – zarejestrujesz auto. Mimo braku rejestracji – Ubezpieczenie OC powinno być na bieżącego właściciela.

Czy auto może nie mieć ubezpieczenia OC

Jeżeli nie jest lub auto nie ma OC – nie możesz nim jeździć i przed wyruszeniem od sprzedawcy musisz iść do punktu, który sprzedaje ubezpieczenia i ubezpieczyć auto. Ważne dla Ciebie, że to musi być ta samą data co na umowie czy fakturze. Za brak ubezpieczenia odpowiada właściciel – na pewno zbywca zostanie wezwany do zapłacenia kary.

sprzedaż przez pośrednika

Sprzedaż auta przez pośrednika, który ma już wzór umowy podpisany przez właściciela z dowodu rejestracyjnego, ale nie posiada pełnomocnictwa do sprzedaży auta zawsze musi budzić wątpliwości. Jeżeli zakup auta stanowi dla Ciebie znaczne obciążenie finansowe – daj sobie spokój. Znajdź auto, które ma papiery w porządku i sprzedaje je właściciel lub właściciele. Zauważ, że to dość dziwne, jeżeli sprzedawca nie potrafi udokumentować, że jest właścicielem. Jeżeli sprzedawać będzie kolega, który wyjechał za granicę to budzi to wątpliwości. Ja bym sobie chyba załatwił papier od notariusza, gdybym wyjeżdżał za granicę i nawet rodzinie zostawił pełnomocnictwo. Skąd wiadomo, że potem właściciel się nie pojawi i nie będzie żądał swojego auta?

sprzedaż auta przez firmę

Gdy auto sprzedaje firma – właściciel wystawia Fakturę VAT (czasem VAT marża) i na jej podstawie zarejestrujesz auto w Wydziale Komunikacji. Jeśli kupujecie auto w kilka osób – wszyscy muszą być wpisani na fakturze. Sprzedaż auta należącego do Spółki Cywilnej wymaga podpisu wszystkich wspólników, chyba, ze osoba sprzedająca ma jakieś pełnomocnictwa, najlepiej notarialne.

zabierz ze sobą formularze

Kiedy kupujesz samochód na umowę kupna-sprzedaży – dobrze ze sobą wziąć kilka czystych umów, chociaż często właściciel ma swoją albo może wydrukować. Trzeba wpisać wszystkie pozycje, dane osobowe wypełniać z dowodów osobistych. Jeżeli ktoś odmawia pokazania dowodu osobistego – rezygnujemy z transakcji. Ważne, aby w umowie było tyle miejsc nadawcy i zbywcy ile faktycznie właścicieli sprzedaje i kupuje. Dziś to nie problem – jak mamy niestandardowo dużo osób – w Wordzie doklejamy potrzebne pozycje. Jeżeli masz umowę z mniejszą ilością miejsc na zbywcę i nabywcę, niż ich liczbą – musisz pisać tak ciasno, aby się wszyscy zmieścili

dokładnie przeczytaj umowę

Zazwyczaj umowę sporządza nabywca, ale nie to znaczenia. Za to szalenie istotne jest sprawdzenie danych na umowie z dowodem, sprawdzenie danych auta, szczególnie numeru VIN. Dzięki temu nikt nie będzie miał wątpliwości, że to Twoje auto. Po wypełnieniu umowy kluczowy moment. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Podpisują ja wszystkie strony i następuje zapłata (mniejsze kwoty płacimy gotówką, większe przelewem) i sprzedający wydaje nam kluczyki i wszystkie dokumenty auta. Dobrze, żeby miał 2 kluczyki choć różnie z tym bywa. Za chwilę pierwsza jazda autem – zazwyczaj na stację benzynową 😀. Teraz czas dopełnić reszty formalności, o których w kolejnych wpisach😊

Mam nadzieję, że udało mi się wzbudzić w Was refleksję na temat jazdy na luzie. Oczywiście każda z Was jest Panią swojego auta i musi samodzielnie podjąć decyzję, jak często będzie jeździć na luzie. Zapraszam Was na pozostałe kanały. Zapraszam do wsparcia naszej działalności na zrzutce i patronite.pl. Przypominam, że na naszym instagramie trwa prezentacja Waszych aut. Zawsze możesz podesłać tam zdjęcie swojego auta.