Czynny żal za niezłożenie deklaracji w terminie

Jeżeli zakupisz auto, a dokumentuje to umowa kupna-sprzedaży musisz złożyć deklarację PCC-3 i zapłacić należny podatek. Czy niezłożenie deklaracji w terminie może powodować skutki prawne? Niekoniecznie. Wystarczy, że złożysz tzw „czynny żal”.

jak prawidłowo zapłacić podatek

Wystarczy w ciągu 14 dni złożyć w urzędzie skarbowym odpowiedni dokument i zapłacić wynikający z niego podatek. Szczegóły tutaj. Nie ma się co przejmować nawet, jeżeli urząd skarbowy określi, że zapłaciłaś za mało. Wtedy wystarczy skorygować dokument (czyli dodać analogiczny z zaznaczoną na początku opcją „korekta deklaracji”). Niestety trzeba również dopłacić różnicę plus ewentualne odsetki. Na szczęście będą to jedyne nieprzyjemności.

Przy okazji wspomnę jak ważne jest wymienienie w deklaracji wszystkich usterek jakie ma auto i o jakich wiemy. Warto również wskazać szacowany koszt naprawy. Urzędnicy odejmą go od ceny, jaką mają w swoich materiałach i od tej różnicy obliczą podatek.

przekroczenie 14 dniowego terminu

Jeżeli zorientujesz się, że termin zapłaty podatku upłynął, a Ty tego obowiązku nie dochowałaś – nie panikuj. Wystarczy wraz z deklaracją złożyć pismo z prośbą o niekaranie, a powinno obejść się na strachu. Pamiętaj jednak, że obliczoną przez Ciebie kwotę musisz powiększyć o odsetki za zwłokę. O ich wysokość, i czy w ogóle występują, zapytaj w urzędzie. Wzór pisma znajdziesz pod tym linkiem.

Pamiętaj, że abyś nie została ukarana, wpłaty musisz dokonać dokładnie tego samego dnia (lub wcześniej), w którym składasz deklarację.

kiedy czynny żal nie będzie skuteczny

Aby urzędnicy mogli uznać Twoje pismo, nie mogą pierwsi odkryć faktu, że nie złożyłaś deklaracji i nie zapłaciłaś. Jeżeli więc zorientujesz się, że w skrzynce na listy masz awizo z urzędu skarbowego, może być za późno. Oczywiście warto od razu jechać do urzędu dopełnić formalności. Jeżeli jest zbyt późno, lub nie masz możliwości dotarcia tam, tego samego dnia wyślij deklarację przez internet. Od razu na odpowiednie konto prześlij podatek. Jak już to zrobisz, warto od razu za pomocą platformy e-puap przesłać czynny żal zgodnie z wzorem, jaki podałem

jaką podać przyczynę?

Każdą. Raczej się w to nie wnika. Jak napiszesz, że zapomniałaś to powinno wystarczyć, ale warto wspomnieć, że roztargnienie było czymś spowodowane. Możesz również uderzyć w ton, że nie byłaś świadoma, że masz taki obowiązek, a teraz ktoś Cię o tym poinformował. Dla pracowników fiskusa najważniejsze jest, czy urząd wcześniej wiedział, że nie złożyłaś PCC i czy jest wpłata.

a może się nie dowiedzą?

Nie licz na to, ze niezłożenie deklaracji w terminie nie spowoduje konsekwencji. Na przykład na to, że nie zorientowali się przez 2 miesiące, to może wcale się nie zorientują? Dowiedzą się, ponieważ Skarbówka ma dostęp do listy aut, które zostały zarejestrowane. Bardzo łatwo jest sprawdzić, na które auta są deklaracje podatkowe, a na które nie.

Z tego powodu Twoje pismo może nie zostać uznane, nawet jeżeli dopełnisz obowiązek przed otrzymaniem pisma ze Skarbówki. Ale nigdy nie wolno tracić nadziei i pismo składamy zawsze. W końcu na każde pismo – Skarbówka musi odpowiedzieć:)

Na koniec wyjaśnienie: w wielu miejscach mówi się i pisze „Czynny żal”, a w treści pisma nic o nim nie ma. To nazwa zwyczajowa. Rozumiemy przez nią prośbę o niekaranie za niedopełnienie przez nas obowiązków. Od razu nadmienię, że w każdej sprawie, nie tylko zakupu auta. Jeżeli zorientujesz się, że miałaś złożyć jakąś deklarację lub zapłacić jakiś podatek, a tego nie zrobiłaś – natychmiast dopasuj pismo do swojej sytuacji i wysyłaj. Pamiętaj, aby w momencie wysyłki kwota podatku była już wpłacona. Życzę abyś nigdy nie musiała z tego korzystać:)