Tankowanie na stacji benzynowej

Pierwsze tankowanie na stacji benzynowej prawdopodobnie wywoła stres. Stanie się tak, jeżeli nie będzie przy Tobie innej osoby. Na szczęście jest to prosta czynność. A że wykonuje się ją często, szybko przestaniesz nawet myśleć o tym, że musisz podjechać na stację benzynową:)

podjedź z właściwej strony dystrybutora

Podjeżdżając na stację benzynową musisz wiedzieć, z której strony masz wlew paliwa. Często, choć nie zawsze znajdziesz tę informację na desce rozdzielczej, przy wskazówce poziomu paliwa. Znajduje się przy niej strzałka. To, po której stronie się znajduje – oznacza, po której stronie mamy wlew paliwa. Zacznijmy od sytuacji, w której chcesz zatankować benzynę lub olej napędowy (jak pamiętasz inaczej nazywany dieslem lub ropą).

Jeżeli już wiesz, z której strony masz wlew paliwa – podjeżdżasz po właściwej stronie dystrybutora. Jeżeli jesteś początkująca – musisz pamiętać, żeby zatrzymać się dość blisko dystrybutora – niech korek wlewu będzie na wysokości nalewaków. Wąż jest długi, więc nie bój się, że źle staniesz.

jak tankować benzynę lub olej napędowy

Po zatrzymaniu auta wyłącz silnik, zostaw na luzie i koniecznie zaciągnij hamulec ręczny. Koniecznie wyjmij kluczyk ze stacyjki. I teraz niektóre auta mają korek wlewu paliwa otwierany z kabiny, więc jeżeli masz taki – musisz pociągnąć cięgno otwarcia klapki. Wysiądź z auta i podejdź do klapki wlewu paliwa. W zależności od tego, jak ją otwierasz – albo tylko ciągniesz klapkę, albo musisz popchnąć i wtedy ciągniesz. Pod klapką zazwyczaj masz korek blokujący wlew paliwa. Korek zazwyczaj odkręca się kluczykiem – tym samym, którym otwiera się stacyjkę, ale czasem po prostu ją wykręcasz. Jeżeli korek nie jest zamocowany na stałe (np. na plastikowej lince) – połóż ją w takim miejscu, z jakiego nie zapomnisz jej zabrać.

Wybierz odpowiedni rodzaj paliwa

Teraz pora nalać paliwa. Zazwyczaj wiesz, na jakie paliwo są Twoje cztery kółka, jednak czasem na przykład jedziesz obcym autem. Przy wlewie paliwa możesz znaleźć naklejki takie, jak „Diesel”, „Unleaded fuel”. Diesel to olej napędowy, unleaded fuel to benzyna bezołowiowa. Na dystrybutorze – nalewaki oznaczone numerami 95 i 98 – to benzyna bezołowiona, ten z oznaczeniem ON to olej napędowy. Zazwyczaj mamy 2 rodzaje benzyny i 2 rodzaje oleju napędowego. Jeżeli jest to jeden z Twoich pierwszych razów – spokojnie tankuj tę tańszą wersję, nie musisz martwić się o silnik, nie spalisz też dużo więcej paliwa.

Tankowanie na stacji benzynowej
Fot FREEPIK
jak nalać paliwa

Jak zatankować? Nic prostszego – zdejmij pistolet z wieszaka przy odpowiednim nalewaku. Włóż pistolet do miejsca, do którego wlewa się paliwo. Jak zdejmiesz pistolet z wieszaka to zobaczysz, że jest on obrotowy. Jeżeli pistolet nie chce wejść – upewnij się jeszcze, że chcesz zatankować właściwy rodzaj paliwa dla Twojego samochodu. Gdy włożysz pistolet w odpowiednie miejsce w samochodzie – masz rączkę do napełniania paliwa – wciskasz przycisk w rączce (musisz trzymać go cały czas, jak tankujesz) i paliwo jest dostarczane do samochodu. Na dystrybutorze widzisz ile paliwa zatankowałaś i ile masz zapłacić. W zależności od tego, ile chcesz zatankować – patrzysz na ilość paliwa, cenę lub czekasz aż usłyszysz charakterystyczny odgłos „odbicia” – oznacza to, że w Twoim samochodzie jest już maksymalna ilość paliwa. Wprawdzie fizycznie bak nie jest jeszcze pełen, ale nie ma sensu dotankowywać dalej.

co mam zrobić po zakończeniu tankowania

Po tym, jak wlejesz dostateczną ilość paliwa do baku, wyjmij pistolet z samochodu i odwieś na miejsce. Koniecznie zwróć uwage, żeby odwiesić go dokładnie, inaczej kasjerka każe Ci wracać na miejsce. Nie zapomnij zamknąć wlewu paliwa. Zakręć korek i zamknij wlew. Napisałem pogrubioną czcionką, gdyż jeżeli jest to Twoje pierwsze tankowanie na stacji benzynowej, może towarzyszyć temu pewnego rodzaju stres. Zamknij auto i idź do stacji benzynowej zapłacić. Najlepiej zapamiętaj numer stanowiska – będzie potrzebny w kasie. Podajesz kasjerowi numer, on mówi ile masz zapłacić – płacisz, wychodzisz, wracasz do auta i gotowe 😊 Możesz spokojnie jechać dalej 😊

Tankowanie na stacji benzynowej
Fot FREEPIK
zmiany w oznaczeniu dystrybutorów

Teraz coś nowego dla większości z Was. 12 października 2018r. na stacjach benzynowych pojawiły się nowe oznaczenia. Okrągłe oznaczenia z literą E, w okręgu oznaczają benzynę bezołowiową. Liczna obok litery E informuje, jaki procent domieszki biokomponentów jest w paliwie. W Polsce praktycznie występuje tylko oznaczenie E5 – zarówno przy benzynie 95 jak 98 oktanów. Przy oleju napędowym mamy literę B, a oznaczenie jest w kwadracie. W Polsce spotkacie praktycznie wyłącznie oznaczenie B7. Pozostałe rodzaje paliw – gazowe – mają oznaczenia w rombie i zamiast litery i cyfr mają następujące oznaczenia:

  • LPG – gaz płynny – najbardziej rozpowszechniony w Polsce gaz
    • H2 – wodór
    • CNG – sprężony gaz ziemny
    • LNG – skroplony gaz ziemny

Nowych symboli nie trzeba uczyć się na pamięć – mają raczej ułatwić tankowanie. Do tego w nowych autach przy klapce wlewu paliwa również mamy tego typu oznaczenia, dzięki czemu osobom niedoświadczonym jeszcze łatwiej jest wybrać odpowiedni rodzaj paliwa.

tankowanie gazu

Jeżeli chodzi o LPG, to pierwsze tankowanie na stacji benzynowej jest jeszcze przede mną:) Po prostu nie mam zaufania do tego rodzaju paliwa. Co więc zrobić, jeżeli Ty posiadasz auto na ten właśnie rodzaj paliwa? Ja oddaję głos fachowcom i zapraszam na Youtube:)

Zapraszam do pozostałych wpisów dotyczących kupna auta🙂 A jeżeli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz więcej takich, przypominam, że istnieje możliwość wsparcia naszej Społeczności:) Może ono sprawić, że będzie ona lepsza i ciekawsza:) Zapraszam na portal Patronite:)