Przeglądy techniczne

Przeglądy techniczne to jeden z momentów najbardziej stresujących dla posiadaczy aut w roku. W fabrycznie nowym aucie przegląd techniczny należy wykonać po 3 latach po zakupie, kolejny przegląd robisz po dwóch latach (przy drugim przeglądzie nie może minąć 5 lat od zakupu), następne przeglądy musisz wykonywać już co rok. W samochodzie z instalacją gazową przegląd techniczny należy wykonać od momentu zakupu co rok. Prawidłowe przejście badania technicznego potwierdzone jest stosowną pieczątką w dowodzie rejestracyjnym, diagnosta wyda nam również zaświadczenie o tym, że nasze auto przegląd przeszło.

co diagnosta sprawdzi podczas przeglądu

Technicznie przegląd techniczny polega na tym, że samochód pokonuje „tor przeszkód”, na którym sprawdzana jest sprawność zawieszenia i układu hamulcowego. Przegląd zaczyna się od stanowiska „rolkowego”, na którym sprawdza się stan hamulców – najpierw przednich, potem tylnych. Kolejny etap „toru przeszkód” to stanowisko do sprawdzania amortyzatorów. Ostatni etap to sprawdzanie układu kierowniczego. Po wszystkim sprawdzany jest stan ogumienia, karoserii, prawidłowość wyregulowania oświetlenia, klakson. Sprawdzana jest także zawartość spalin oraz to, czy z samochodu nie wyciekają żadne płyny. Oczywiście w pojazdach wyposażonych w instalację gazową – sprawdzana jest także ona. Pamiętaj, że jeżeli zamontowałaś instalację gazową w swoim aucie – musisz ten fakt zgłosić do Wydziału Komunikacji, a urzędnik wpisze stosowną adnotację do dowodu rejestracyjnego.

jak przebiega procedura przeglądu

Wszystkie przeglądy techniczne zaczynają się od przyjazdu na stację diagnostyczną. Przyjeżdżasz, idziesz do diagnosty – mówisz, że chcesz zrobić przegląd, on zabiera dowód rejestracyjny, inkasuje gotówkę w kwocie: 100 zł – przegląd okresowy, 160 zł przegląd auta z instalacją gazową, 94 zł – przegląd po zabraniu dowodu rejestracyjnego przez policję. Po zapłacie ustawiasz się w kolejkę i czekasz. Gdy przychodzi Twoja kolej możliwe są 2 alternatywy: na części stacji diagnostycznych – sam diagnosta wsiada za kierownicę i pokonuje „tor przeszkód”, a Ty musisz w odpowiednim momencie pokręcić kierownicą, nacisnąć hamulec, ewentualnie włączyć kierunkowskazy, czy różne rodzaje świateł, które w danym momencie wskaże diagnosta. Druga możliwość jest taka, że Ty sama pokonujesz „tor przeszkód”, a diagnosta tylko mówi, kiedy się zatrzymać. Może być to trochę stresujące dla mniej doświadczonych Pań, ponieważ bardzo często przeglądy odbywają się „na kanale”, tylko niektóre stacje wyposażone są w podnośnik.

Po tym jak diagnosta wyda pozytywną opinię – idziesz z nim do pomieszczenia biurowego, gdzie wypisuje Ci zaświadczenie, stawia w dowodzie rejestracyjnym pieczątkę Po dokonaniu tych wszystkich formalności – zabierasz dokumenty, wyjeżdżasz autem i spokój na najbliższy rok.

diagnosta musi widzieć twój samochód

Pamiętaj, że do niedawna można było „wyprosić” pieczątkę od diagnosty (nie kontynuujmy tego), jednak teraz każda stacja diagnostyczna jest podłączona do systemu CEPiK, więc, jeżeli jakiś pomiar w Twoim aucie wypadnie źle – taka informacja jest przekazywana do systemu centralnego. W zależności od rodzaju wykrytych usterek diagnosta – albo przedłuży ważność badań technicznych i powie Ci, co jest do zrobienia, albo nie przedłuży Ci badań technicznych, a da 14 dni na usunięcie usterek (jeżeli nie wyrobisz się w 14 dni, za ponowne sprawdzanie dodatkowo płacisz). Jeżeli samochód będzie miał usterki powodujące niebezpieczeństwo w ruchu drogowym – diagnosta zatrzyma Ci dowód rejestracyjny, a do warsztatu powinnaś zawieźć auto na lawecie. Tak naprawdę – jeżeli zapomnisz o badaniu technicznym – również powinnaś przywieźć auto na lawecie. Też nie ciągniemy wątku.

kiedy nie robisz przeglądu z inną częstotliwością

Jeżeli chodzi o przeglądy techniczne, to warto wiedzieć, kiedy należy je robić. Oczywiście robisz je rok w rok, ale może się tak zdarzyć, że policja dopatrzy się nieprawidłowości w stanie technicznym auta. Może się tak zdarzyć np. w wyniku kolizji/wypadku, ale też w trakcie normalnej eksploatacji, np. stwierdzi wyciek, czy zbyt mocno przyciemnione szyby. W takim wypadku – po usunięciu usterek robisz przegląd na stacji diagnostycznej, diagnosta wystawia Ci zaświadczenie i z tym zaświadczeniem odbierasz dowód rejestracyjny w Wydziale Komunikacji, w którym został wydany. Oczywiście dziś Twój dowód rejestracyjny może leżeć sobie spokojnie razem z innymi dokumentami auta. Gdy samochód będzie miał usterki – policjant w systemie odnotuje fakt zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Nie lekceważ tego, gdyż jeżeli nie usuniesz usterek – przy kolejnej kontroli drogowej policjant może nawet zakazać dalszej jazdy i kazać wezwać lawetę, nie mówiąc już o tym, że za jazdę autem bez ważnego dowodu rejestracyjnego grozi też mandat karny.

Przegląd techniczny musisz też zrobić, jeżeli kupiłaś auto z innego kraju. W takim wypadku koniecznie pamiętaj, że aby diagnosta mógł zrobić taki przegląd – auto musi mieć tablice rejestracyjne. Jeżeli Twoje ich nie posiada – musisz zgłosić się do wydziału komunikacji i wypożyczyć tzw tablice tymczasowe. Za ich wypożyczenie będziesz musiała zapłacić. Wypożyczenie tablicy tymczasowej dla auta osobowego to koszt 62 zł. Zanim je wypożyczysz, zadzwoń na stację diagnostyczną. Część tych firm wykonuje przeglądy autom bez tablic rejestracyjnych.