Przepisanie ubezpieczenia OC

Każdy samochód musi mieć ważną umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (w skrócie OC). Tyczy się to też auta, które zakupiłaś. Przepisanie ubezpieczenia OC nie zawsze jest dobrym pomysłem. Czasem lepiej opłaca się wypowiedzieć umowę poprzedniego właściciela i zawrzeć nową na siebie.

umowa nie przedłuży się automatycznie

Pierwsza, ważna dla Ciebie informacja: dotychczasowa umowa obowiązuje jedynie do czasu, na który zawarł ją poprzedni właściciel. Nie przedłuży się automatycznie. Ale przecież może obowiązywać jeszcze długo. Jakie masz możliwości? Możliwości są dwie: wypowiedzieć umowę poprzedniego właściciela i zawrzeć nową lub kontynuować dotychczasową. W celu podjęcia decyzji udaj się do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego i zapytaj, czy w razie przepisania umowy będziesz musiała dopłacać. Nie zwlekaj z tą decyzją. Co prawda nie znalazłem informacji, jak długo możesz czekać, ja zalecam iść tuż po zarejestrowaniu lub nawet przed jeżeli auto nie ma OC lub za kilka dni wygasa.

uważaj, możesz dopłacić do umowy poprzedniego właściciela

Możesz od kogoś usłyszeć, że lepiej poczekać, bo zbywca miał ulgi, a Ty dopiero zaczynasz na miejscu kierowcy. Nic bardziej mylnego. Już od kilku lat towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo rekalkulować składkę od pierwszego dnia użytkowania przez Ciebie auta. Czyli na przykład: zbywca – starszy Pan z kompletem zniżek ubezpieczył auto, a miesiąc później sprzedał je początkującej osobie. Zwłoka w poinformowaniu ubezpieczyciela skończy się tym, że jeżeli od Ciebie chciałby więcej pieniędzy – będziesz musiała je zapłacić, a gdybyś poszła od razu (możesz zacząć od infolinii, kilka razy tak załatwiłem przepisanie) to wypowiedziałabyś umowę i zawarła nową, z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, które zaoferuje niższą składkę.

pamiętaj o zawarciu nowej umowy po wygaśnięciu starej

Jeszcze raz Ci przypomnę, że jeżeli przepisałaś na siebie umowę po poprzednim właścicielu to ona wygasa w terminie podanym w polisie i nie odnowi się automatycznie. Nawet jeżeli do domu dostaniesz propozycje odnowienia – jeżeli nie zapłacisz – masz nieubezpieczone auto. Jest to przeciwna sytuacja do normalnej, gdzie jeżeli rok po zawarciu polisy nadal masz swoje auto i nie wypowiesz umowy – automatycznie się ona odnawia i musisz zapłacić składkę (jeżeli bez wypowiedzenia podpiszesz umowę z innym towarzystwem to masz dwie składki do opłacenia).

najpierw rejestracja czy OC?

Najlepiej najpierw przerejestrować pojazd, gdyż wtedy na polisie OC od razu będzie numer rejestracyjny Twojego pojazdu. Jeżeli jednak na przykład u Ciebie w starostwie trzeba się umawiać na kolejny termin – właściwą decyzją będzie wczesne przepisanie ubezpieczenia OC lub zawarcie nowej umowy. Po zarejestrowaniu auta wystarczy zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej i podać nowy numer rejestracyjny.