Rejestracja pojazdu

Po zakupie auta czeka Cię rejestracja pojazdu, który nabyłaś. Zgodnie z przepisami mamy 30 dni, aby zgłosić się do okienka. Od 1 stycznia 2020 roku rejestracja nie omija już nikogo, gdyż za niedopełnienie tego obowiązku starosta może nałożyć na winnego karę do 1 tysiąca złotych. Ponieważ obowiązuje od 1 stycznia, osoby które zakupiły pojazd wcześniej mogą spać spokojnie.

gdzie masz się zgłosić

Aby zarejestrować pojazd należy udać się do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta (gdy mieszkamy w mieście na prawach powiatu, w Warszawie jest to bodajże Urząd Dzielnicy). Czasem musisz się wcześniej umówić na konkretny termin, czasem wystarczy, że staniesz w kolejce. Niestety, odkąd wszyscy muszą rejestrować swoje pojazdy kolejki są dłuższe. Stoją w nich także kierowcy nieświadomi, że jeżeli nabyli pojazd przed 2020 rokiem, to kara im nie grozi.

wymagane dokumenty

Rejestracja pojazdu wymaga, aby przedłożyć następujące dokumenty:

 • – jeżeli rejestrujemy pojazd nowy – komplet dokumentów od Dealera,
 • – jeżeli rejestrujemy pojazd używany zakupiony w kraju:
  • Fakturę VAT dokumentującą zakup lub Umowę kupna sprzedaży samochodu (jeżeli pojazd nie był zarejestrowany na poprzedniego właściciela – wszystkie umowy kupna sprzedaży dokumentujące transakcję od momentu sprzedaży auta przez osobę z dowodu rejestracyjnego do naszej umowy, pamiętaj, że urzędnik sprawdzi, czy nabywca w jednej umowie jest zbywcą na kolejnej i czy zgadzają się daty).
  • Kartę pojazdu (chyba, że auto ma adnotację w dowodzie rejestracyjnym „nie wydano”)
  • Dotychczasowy dowód rejestracyjny
  • Rejestrowany samochód powinien mieć ważne badania techniczne
  • Jeżeli zakupiłaś pojazd spoza swojego powiatu – tablice rejestracyjne
  • Dowód osobisty
  • Pełnomocnictwo, jeżeli rejestrujemy w imieniu innej osoby
dokumenty do rejestracji auta sprowadzonego zza granicy

Gdy zgłaszasz się z autem sprowadzonym z zagranicy musisz mieć:

 • Umowę kupna sprzedaży
 • Dowód rejestracyjny
 • Dokument potwierdzający, że pojazd przeszedł przegląd techniczny
 • Dowód potwierdzenia uiszczenia akcyzy
 • Tablice rejestracyjne
 • Dowód osobisty
 • Pełnomocnictwo, jeżeli rejestrujemy w imieniu innej osoby

Pełnomocnictwo kosztuje 17 zł, jeżeli nie rejestrujesz pojazdu najbliższej rodziny, jeżeli opłata będzie potrzebna – urzędnik na pewno o tym poinformuje

pozostałe dokumenty niezbędne do rejestracji pojazdu

Poza wymienionymi dokumentami musisz jeszcze wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu. Każdy urząd ma swój wzór takiego dokumentu. Możesz albo wejść na stronę internetową instytucji, w której będziesz rejestrować pojazd, wydrukować taki wniosek i wypełnić w domu, możesz pobrać go w czasie oczekiwania i wypełnić w kolejce, w ostateczności wypełniasz go przy urzędniku. Być może część urzędów umożliwia złożenie takiego wniosku przez ePUAP, ale ja nie spotkałem się jeszcze z taką możliwością. W takim wypadku wystarczyłoby chyba zanieść im tablice rejestracyjne i uiścić opłaty

w jakiej porze możesz się stawić

Rejestracja pojazdu to czynność, która prawdopodobnie zajmie Ci wiele godzin. W wielu urzędach rejestracja pojazdów prowadzona jest od rana do wieczora. Niestety, albo trzeba w kolejce odstać kilka godzin przed otwarciem urzędu, albo wcześniej umówić się na wizytę na konkretną godzinę.

jak przebiega wizyta w urzędzie

Sama procedura polega na tym, że jak już trafimy do urzędnika to bierze on od nas wszystkie dokumenty, daje do wypełnienia wniosek – o ile jeszcze nie masz wypełnionego. Sprawdza czy dowód osobisty jest oryginalny, czy jest tzw ciągłość umów i poprawność wszystkich złożonych dokumentów. Prawdopodobnie sprawdza też dane poprzedniego właściciela w CEPIK. Jeżeli wszystko jest w porządku – urzędnik daje karteczkę z wykazem opłat, jakie należy uiścić.

z jakimi opłatami wiąże się rejestracja pojazdu

Są to następujące opłaty:

 • 2 zł opłata za czynność wydania: pozwolenia czasowego, naklejek legalizacyjnych, dowodu rejestracyjnego i naklejki na szybę (50 gr za każdy z tych elementów)
 • 85 zł – dowód rejestracyjny, naklejka na szybę i komplet naklejek legalizacyjnych
 • 13,50 zł uzyskanie pozwolenia czasowego
 • 80 zł – tablice rejestracyjne (gdy chcesz tablicę indywidualną – koszt 1000 zł)

Łącznie daje Ci to 180,50 zł i tyle płaci się najczęściej. Do tego dochodzi 75,5 zł, gdy auto nie posiada karty pojazdu (jak ją zgubisz to za wydanie wtórnika płaci się również 75,5 zł)

Trochę mniej zapłacisz, kiedy rejestrujesz auto ze swojego powiatu i nie zmieniasz tablic rejestracyjnych:

 • 1 zł opłata za czynność wydania: pozwolenia czasowego, naklejek legalizacyjnych (50 gr za każdy z tych elementów)
 • 66,50 zł – dowód rejestracyjny, naklejka na szybę i komplet naklejek legalizacyjnych
 • 13,50 zł uzyskanie pozwolenia czasowego

Pamiętaj jednak, że musisz i tak zdjąć tablice z auta i zanieść do urzędu w celu zmiany naklejek legalizacyjnych.

wydanie tablic rejestracyjnych

Po dostarczeniu przez Ciebie dowodu zapłaty otrzymujesz decyzję administracyjną, która zawiera informacje o zarejestrowaniu pojazdu. Urzędnik stempluje Ci wszystkie dokumenty, które przyniosłaś i umieszcza na nich adnotację o rejestracji i nadanym numerze rejestracyjnym. W każdym przypadku urzędnik wydaje ważne miesiąc pozwolenie czasowe, w tym czasie w PWPW jest drukowany oryginalny dowód rejestracyjny, na który czeka się ok 2-3 tygodnie. Przy rejestracji można podać numer telefonu,  na który ma przyjść sms, gdy dowód będzie do odbioru. Ale u mnie to nie zadziałało. Na samym końcu otrzymujemy nowe tablice rejestracyjne (lub te same, jeżeli nie zmieniamy numeru, ale z nową naklejką). To koniec pierwszej wizyty.

odbiór stałego dowodu rejestracyjnego

Po tych 2-3 tygodniach musisz ponownie iść do urzędu odebrać dowód rejestracyjny. Prawda jest taka, że są tam krótsze kolejki. Sama procedura również jest szybsza. Urzędnik zaczyna od sprawdzenia dowodu osobistego. Jeżeli przy rejestracji posłużyłaś się pełnomocnictwem – jest ono ważne także do odbioru, w przeciwnym razie jeżeli nie odbierasz swojego samochodu – również musisz zapłacić 17 zł jeżeli pełnomocnictwo nie dotyczy najbliższej rodziny. Procedura polega na tym, że oddajesz pozwolenie czasowe, urzędnik wypełnia kilka dokumentów (w moim przypadku niestety też kartę pojazdu, w poprzednim mieście karta była uzupełniona wcześniej), wydaje Ci kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. Więc podczas tej procedury auto musi mieć zawartą umowę ubezpieczenia OC. I ta czynność to koniec obowiązków, których wymaga rejestracja pojazdu.

rejestracja w czasie pandemii

W 2020 roku, w celu zwalczania epidemii wprowadzono 180 dniowy termin na rejestrację auta. Obowiązywał on do 31 grudnia 2020 roku. Dziś ponownie jest na to 30 dni od nabycia. Ale nie wiadomo, czy termin ten zostanie dotrzymany. W związku z tym polecam Wam sprawdzanie aktualnych informacji pod adresem Zarejestruj pojazd – Gov.pl – Portal Gov.pl (www.gov.pl). Są tam na bieżąco aktualizowane informacje. Oczywiście najlepiej sprawdzić również, w jaki sposób działa urząd, w którym musisz zarejestrować pojazd.