Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy

Nie zawsze jesteś zadowolona z zakupu nowego auta. Zdarza się tak, że chcesz się go pozbyć od razu po zakupie. Może być też tak, że znajdziesz w ogłoszeniach auto w bardzo atrakcyjnej cenie i postanowisz na nim zarobić. Musisz jednak wiedzieć, że sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy w każdym przypadku objęta jest podatkiem.

gdy prowadzę działalność gospodarczą

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i wykorzystujesz auto w prowadzonej działalności gospodarczej, jego sprzedaż przebiega tak samo niezależnie od czasu, w jakim zakupiłaś pojazd. Dzieje się tak dlatego, że za każdym razem transakcje kupna i sprzedaży ujmujesz w swoich rozliczeniach. Okres, po jakim sprzedasz pojazd firmowy nie ma znaczenia. Pamiętaj, że gdy wycofasz samochód ze środków trwałych firmy – podatku od sprzedaży nie zapłacisz dopiero po upływie 6 lat od wycofania.

samochód niewykorzystywany w działalności gospodarczej

Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy musisz wykazać w zeznaniu podatkowym. Termin liczysz od końca miesiąca, w którym zakupiłaś samochód. Przychodem będzie kwota, za jaką sprzedaż samochód. Podstawowy koszt to kwota zakupu sprzedawanego pojazdu. Ale jeśli masz faktury dokumentujące naprawy, zakup części zamiennych, tuningu – kwoty faktur możesz zsumować i dodać do kwoty nabycia samochodu.

jak rozliczyć się z urzędem skarbowym

Zbycie przed upływem 6 miesięcy należy wykazać w zeznaniu PIT-36, w rubryce inne. W kolumny przychód i koszty musisz wpisać kwoty obliczone w poprzednim kroku. Jeżeli do tej pory wypełniałaś tylko PIT-37, zeznanie za rok, w którym nastąpiło zbycie wypełniasz wyjątkowo na formularzu PIT-36. Gdy co roku składasz PIT-36 – po prostu wypełniasz dodatkową kolumnę. Stawka podatku, który musisz zapłacić jest standardowa, jak od przychodów z pracy, tj 18% lub32%.

strata na sprzedaży samochodu

Nie zawsze sprzedaż auta to dla Ciebie zysk. Jeżeli po zakupie oddasz auto do mechanika, możesz początkowo chcieć je naprawić. Albo wszystkie wady auta będziesz odkrywać stopniowo, tak długo, że w końcu będziesz chciała sprzedać pojazd. Nawet jeżeli jakimś cudem uda się sprzedać auto za dobrą cenę, dojdą jeszcze ceny napraw. W takim przypadku osiągasz stratę. Również w takim wypadku musisz poinformować Urząd Skarbowy o tym, że zbyłaś samochód. Po prostu kwota w pozycji przychód będzie niższa od tej w pozycji koszt. Pamiętaj, że jeżeli pracownicy Skarbówki odkryją, że nie wypełniłaś tego obowiązku, mogą nałożyć na Ciebie karę. O wysokości nie chcę się wypowiadać. Pamiętaj jednak, że jeżeli sama zorientujesz się, że nie wpisałaś tej sprzedaży do zeznania podatkowego, masz możliwość wysłania do urzędu korekty zeznania.

informacja, co zostało sprzedane

Twój obowiązek to jedynie wpisać odpowiednie kwoty do zeznania podatkowego. Nie musisz załączać żadnych wyjaśnień na temat tego, co wpisałaś do zeznania podatkowego. Musisz jednak być gotowa na to, że urzędnicy wezwą Cię do udzielenia takich informacji i udokumentowania kwot, jakie wpisałaś do zeznania. Będzie potrzebna faktura lub umowa dokumentujące zakup samochodu i umowa sprzedaży. Jeżeli rozliczyłaś również inne koszty – przygotuj faktury dokumentujące ich dokonanie. Pamiętaj, że jeżeli urzędnicy zbadają poprawność Twojego zeznania podatkowego, będziesz musiała również przedłożyć inne dokumenty, jakie wykorzystałaś do sporządzenia zeznania, takie jak poświadczenia prawa do ulg.