Uwaga na zakup auta w komisie

Zakup auta w komisie zawsze opatrzony jest pewnym ryzykiem. Zwłaszcza, jeżeli właściciel sprowadził je z zagranicy. Ryzyko, że cofnięto jego przebieg trzeba brać pod uwagę. Ale to nie wszystko. Bardzo często zdarza się, że gdy decydujesz się na jego zakup, właściciel nie informuje Cię, że musisz wziąć lawetę. Takim samochodem nie możesz poruszać się po drogach.

Uwaga na zakup auta w komisie
Fot Freepik
uważaj na auta „Z możliwością poruszania się po drodze”

Auta sprowadzone w większości komisów stanowią większość pojazdów oferowanych do sprzedaży. Część z nich w ogóle nie ma założonych tablic rejestracyjnych. Pozostałe tablice pochodzą z kraju, z którego handlarz sprowadził samochód. Ale gdy auto przekroczy granicę, nie zawsze może kontynuować jazdę na kołach. To, czy możesz poruszać się autem po ulicach musisz sprawdzić samodzielnie, podobnie jak zweryfikować przebieg czy ocenić stan techniczny. Jeżeli stan techniczny nie budzi zastrzeżeń i nie masz powodów, żeby myśleć, że przebieg jest „kręcony”, często decydujesz się na auto. I wtedy sprzedawca, bojąc się, że się rozmyślisz, może Cię oszukać, co do możliwości jazdy po drogach.

Zakup auta w komisie
fot FREEPIK
kiedy możesz poruszać się po drodze samochodem sprowadzonym z niemiec

W zasadzie chyba tylko wtedy, kiedy sama sprowadzisz auto z Niemiec. Można tam wykupić tymczasowe ubezpieczenie. Przy tej transakcji otrzymuje się tablice rejestracyjne tymczasowe. Można na nich jeździć po całej Europie, ale szczególy zostawiam innym. Sprawdź na przykład tutaj. W każdym razie jeżeli dysponujesz odpowiednimi tablicami i dokumentami, do momentu utraty ważności możesz jeździć autem na kołach i załatwiać formalności zmierzające do rejestracji pojazdu w Polsce. Jeżeli nie masz takich dokumentów, zakup auta w komisie, musisz odebrać auto na lawecie. I cieszyć się jazdą dopiero po zakończeniu rejestracji.

czego potrzebujesz, aby zarejestrować pojazd

Aby zarejestrować pojazd potrzebujesz następującego zestawu dokumentów:

  • umowa kupna sprzedaży od obywatela zagranicznego lub faktura od właściciela komisu
  • wszystkie dowody rejestracyjne z zagranicy,
  • opłacenie akcyzy – koniecznie płaci ten, który sprowadził auto. Jeżeli sprzedawca chce przerzucić na Ciebie ten koszt, musi i tak sam zapłacić, dać Ci potwierdzenie. O tę kwotę może powiększyć cenę, jaką Ty zapłacisz,
  • pierwszy przegląd na terenie RP. Twoeretycznie jeżeli w dowodzie rejestracyjnym jest jeszcze ważny, nie trzeba go robić, ale chyba większość robi,
  • Twój dokument tożsamości i inne wnioski wymagane przez urząd, znajdziesz je w sekcji rejestracja

Po zarejestrowaniu w urzędzie, musisz jeszcze wykupić OC i możesz cieszyć się jazdą. Jeszcze uzupełnię, że część stacji diagnostycznych wykona przegląd bez tablic, w innych trzeba wykupić w urzędzie tablice tymczasowe.

Zakup auta w komisie
Fot FREEPIK
jakie dokumenty czasem wydają właściciele komisów

Spotkałem się z przypadkiem, że w trakcie sprzedaży auta sprowadzonego sprzedawca wystawił fakturę VAT-marża, żałożył jakieś niemieckie tablice rejestracyjne i oznajmił nabywcom, że mogą ruszać do domu. Bardzo często tak się dzieje, gdy komis znajduje się daleko od domu nabywców i koszt lawety byłby spory. Do tego dodaje dokument ubezpieczenia. Tablice rejestracyjne nie mają żadnych naklejek, nie otrzymujesz też zagranicznych dokumentów samochodu.

TAKIM SAMOCHODEM NIE WOLNO CI JEŹDZIĆ. Oczywiście dowiesz się, że spokojnie możesz jechać, bo auto ma ubezpieczenie. I owszem, kary za brak ubezpieczenia nie zapłacisz. Ale jeżeli zatrzyma Cię patrol policji, otrzymasz mandat za jazdę autem, które nie zostało dopuszczone do ruchu. Zwłaszcza, jak auto nie ma nawet przeglądu, więc dobrze go zrobić tuż po zakupie. Ale laweta będzie nieodzowna.

pierwsza rejestracja dokonana przez właściciela komisu

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeżeli właściciel komisu sprowadził auto i je zarejestrował, a w dowodzie widnieje jako właściciel. Takim autem spokojnie możesz się poruszać, bo gdyby coś było nie tak, auto nie zostałoby zarejestrowane. Tutaj jest tylko jedno ale: możesz otrzymać tymczasowy dowód rejestracyjny, czyli w języku prawniczym: pozwolenie czasowe. Dotychczasowy właściciel musi wówczas wypisać Tobie upoważnienie do odbioru docelowego dowodu rejestracyjnego w urzędzie. O ile nie jest to problem, gdy komis jest w Twojej miejscowości, o tyle może być ciężko, gdy będziesz musiała jechać kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów. A taką odległość czasem przemierzają osoby, które upatrzą sobie konkretny model danego auta, np specyficzny silnik, czy rzadko spotykany kolor.

Fot Freepik

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże uniknąć Ci problemów i każdy zakup auta w komisie skończy się dobrze. Pamiętaj: po drogach poruszamy się tylko zarejestrowanymi autami. Jeżeli podobał Ci się ten wpis, zapraszam Cię do wsparcia naszej Społeczności. Możesz to zrobić poprzez Patronite, a jeżeli chcesz wesprzeć mnie jednorazowo, lub nie odpowiada Ci forma, w jakiej przyjmuje on wpłaty, zapraszam na zrzutka.pl Dzięki Patronom zebrałem już kwotę na dostęp do portalu ze zdjęciami, teraz zbieramy na kolejne usprawnienia.