Zakup samochodu z salonu

Decyzja o możliwości zakupu nowego auta zazwyczaj zapada po lekturze internetowych ogłoszeń samochodów używanych i nowych. Internetowe strony producentów pełne są zachęt, żeby przyjść właśnie do nich, jakie to mają cudowne oferty i w ogóle czego tylko sobie życzysz. Jak masz tyle i tyle możliwości konfiguracji. Dowiedz się, jak w szczegółach przebiega zakup samochodu z salonu.

pierwsza wizyta w salonie

No to idziemy do salonu. Byliśmy z żoną w kilku. W żadnym nie było cienia nastroju ze strony internetowej. Każdy salon dysponuje pewną liczbą aut, które stoją na placu i są gotowe do sprzedaży od ręki. Dopóki jesteś zainteresowana jednym z takich aut – skaczą koło Ciebie, przedstawiają różne możliwości finansowania, jest fajnie. Gdy tylko okazuje się, że jeszcze nie wybrałaś, czy chcesz własną konfigurację – czar pryska. W każdym z salonów oschle informowali nas, że to pół roku czekania, a w domyśle kupa roboty dla nich, a kasy nie dużo więcej, niż gdyby sprzedali auto z placu.

wybór nowego auta

Przejdźmy zatem do wyboru. Świat aut nowych jest praktycznie zupełnie czymś innym, niż świat aut używanych. Nawet, gdy samodzielnie nie konfigurujesz samochodu – musisz i tak wziąć pod uwagę to, że za parę lat będziesz chciała sprzedaż kupowane właśnie auto. Z tego względu odradzam zakup najtańszej wersji danego modelu. Za te 4-5 lat – na rynku poza Twoim egzemplarzem będzie także pewna ilość analogicznych aut zza granicy. Stąd – lepiej wziąć trochę wyższą wersję, lub jednak poszukać na rynku kilkuletnich aut używanych. Warto też wziąć pod uwagę zakup w okresach, kiedy dealerzy robią różne promocje.

przebieg procesu zakupu

Jak przebiega zakup: rozpoczyna się od złożenia zamówienia oraz, jeżeli bierzesz auto na raty, czy w leasingu, musisz przedstawić komplet dokumentów dochodowych, których wzór dostałaś przy poprzednich wizytach. Złożeniu wniosku towarzyszy zamówienie auta. Po pozytywnej decyzji kredytowej podpisujesz umowę kredytową, przelewasz ewentualną kwotę wkładu własnego i dostajesz dokumenty do zarejestrowania pojazdu.

czynności przed odebraniem auta

Wówczas udajesz się do Wydziału Komunikacji zarejestrować auto. Ja wówczas nawet jeszcze Skody na oczy nie widziałem, ale miałem już dowód rejestracyjny tymczasowy. Numer rejestracyjny podałem doradcy z salonu aby mógł wygenerować dokumenty samochodu i dokumenty ubezpieczeniowe. Tego samego dnia do salonu zaniosłem również tablice rejestracyjne i naklejkę na szybę. Samochód odebraliśmy kilka dni później.

odbiór upragnionego auta

Najprzyjemniejszy moment po zdecydowaniu się na zakup samochodu z salonu, to odbiór maszyny. U nas najwięcej formalności było w komputerze doradcy, sam odbiór samochodu to moment. Doradca podjechał autem na miejsce odbioru, założył tablicę, nakleił naklejkę na szybę. O aucie powiedział tyle, że trzeba sobie android auto ściągnąć. Pominął wiele rzeczy, jakie użytkownik 18 letniego auta powinien wiedzieć o nowym. Doradca zaproponował też, że zrobi nam fotę Polaroidem, ale odmówiliśmy. Co mnie uderzyło przy odbiorze: w baku był jeden litr paliwa. Liczyłem, że będzie to co najmniej 5 litrów, żeby do najbliższej stacji dojechać, szczęśliwie taka była obok.  Na stacji sprawdziłem czy świecą światła i pojechałem a właściwie pojechaliśmy do domu 🙂 .