Zapłata podatku akcyzowego

Sprowadzenie samochodu z innego kraju Unii Europejskiej powoduje konieczność zapłacenia akcyzy. Niestety, zapłata podatku akcyzowego musi odbyć się w specjalnym urzędzie. Nie możemy jej zapłacić w tej samej instytucji, w którym płacimy inne podatki. Urząd, do którego masz się udać znajdziesz w załączniku

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170000371/O/D20170371.pdf

jaki dokument musisz złożyć i gdzie

Jeżeli mieszkasz w dużym mieście to może trafisz na swój urząd w dokumencie z linku. Musisz złożyć dokumenty AKC-U/S. Stawka podatku uzależniona jest od pojemności silnika:

  • 3% wartości od samochodów o pojemności do 2000 cm3
  • 18% gdy nasza pojemność jest większa.
  • Może dziwić taki właśnie dobór kryteriów, niestety – można jedynie się dostosować.
jak złozyć dokument przez internet

Podobnie jak w przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych – masz możliwość złożyć dokument przez internet, jeżeli jednak zawodowo nie zajmujesz się przywozem aut – polecam udać się urzędu osobiście, gdyż otrzymasz tam pomoc przy wypełnieniu druku. Dowiesz się też, ile według urzędu warte są Twoje cztery kółka, a w konsekwencji ile pieniędzy będziesz musiała zapłacić.

Jeżeli wolisz złożyć deklarację w formie elektronicznej – możesz złożyć ją pod adresem https://puesc.gov.pl/

CZY ZAWSZE TY PŁACISZ AKCYZĘ?

Na szczęście nie:) Rzadko zdarza się, że samodzielnie ściągasz sobie auto do Polski. Częściej korzystasz z pomocy pośredników. Zazwyczaj takie sprawy, jak zapłata podatku akcyzowego biorą oni na siebie. Na Ciebie najwyżej przerzucą jej koszt, ale Ty nie musisz męczyć się z wyszukiwaniem urzędu czy druku. Na szczęście, mimo, że musisz pokryć te opłaty, omija Cię zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zapraszam na pozostałe wpisy związane z zakupem auta.