Złomowanie pojazdu

Złomowanie pojazdu to dość prosta czynność. Oddajesz auto, dostajesz papier, zgłaszasz w Wydziale Komunikacji i po sprawie. Czy to na pewno taki banał?

OBCIĄŻENIE PSYCHICZNE

Nie zawsze rozstanie z autem jest proste. Czasem bardzo je lubisz, jesteś z nim zżyta. Może w tym aucie debiutowałaś mając prawko. Może miałaś je kilka lub kilkanaście lat? Zrobiłaś nim masę kilometrów, przeżyłaś wiele przygód. Związanych z nim jest masa wspomnień. Wiele osób, które spotkało złomowanie ich czterech kółek wspominają, że było im bardzo przykro. Nieraz łezka się w oku zakręciła.

DLACZEGO ZŁOMUJESZ POJAZD

Skoro często rozstanie z autem jest takie trudne, to po co to robić? Odpowiedzi jest kilka. Najważniejsza to taka, że póki masz na siebie zarejestrowany pojazd, musisz płacić ubezpieczenie OC. Nawet, jeśli to stary rzęch, którego trzymasz z sentymentu. Zapewne nieraz widziałaś opuszczone wraki. Każdy z nich musi mieć wykupione ubezpieczenie. Kolejny argument to ekologia: z wraku do ziemi mogą przeniknąć paliwo i płyny eksploatacyjne. Oczywiście mogą zdarzyć się przypadki losowe: wypadek, po którym auta nie da się już naprawić. Starsze pojazdy może też dotknąć awaria. Koszty jej naprawy mogą przewyższyć wartość pojazdu. Również bardzo zardzewiałe samochody, które nie przechodzą przeglądu trzeba zezłomować. Dawniej blacharze starali się uratować każde auto, dziś jest ich zbyt dużo.

JAK TECHNICZNIE PRZEPrOWADZIĆ ZŁOMOWANIE POJAZDU

Najważniejsza rzecz, o której musisz pamiętać to taka, że złomowiec musi wystawić Tobie zaświadczenie o przeprowadzonej kasacji. Pamiętaj o tym, że nie każdy szrot może wystawić Ci taki dokument. Zanim oddasz swój samochód, dowiedz się, czy otrzymasz papiery niezbędne do wyrejestrowania pojazdu. Wystarczy telefon do skupu złomu.

Zajmijmy się dostarczeniem auta na szrot. Jeżeli ma on ważne OC, przegląd i jest sprawny, po prostu jedziesz na złowowisko. Jeżeli pojazd ma uszkodzony silnik, ale można go holować – możesz w ten sposób dostarczyć auto na złomowiec. Pamiętaj, że musisz mieć wszystkie dokumenty samochodu ze sobą. Na miejscu pracownicy wydadzą Ci papiery dokumentujące złomowanie pojazdu. Tablice rejestracyjne zostaną przedziurkowane. Musisz je zabrać razem z pozostałymi dokumentami do Wydziału Komunikacji. Tam pojazd zostanie wyrejestrowany. Od niedawna można wyrejestrować pojazd przez internet. Tablice rejestracyjne musisz jednak oddać do Wydziału Komunikacji osobiście. Po wyrejestrowaniu trzeba także zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi. Jeżeli do końca ubezpieczenia pozostał jakiś okres, prawdopodobnie firma zwróci Ci pieniądze za niewykorzystany okres ochrony.

Wyrejestrowanie, gdy auto jest niesprawne

Jeżeli Twoim autem nie da się jeździć, możesz zdecydować się wezwać lawetę. Uważaj jednak. Pracownik tej firmy powinien wydać Ci dokumenty i przedziurkować tablice rejestracyjne. A często zdarza się, że po prostu kupuje od Ciebie samochód na umowę kupna-sprzedaży. W takim przypadku jest bardzo prawdopodobne, że sam chce odzyskać niewykorzystane pieniądze z OC. Lepiej więc zadbać o to, żeby otrzymać dokumenty dokumentujące złomowanie pojazdu, niż sprzedaż.

Oczywiście jeżeli zależy Ci jedynie na pozbyciu się kłopotu, nie ma formalnego problemu. Jeżeli po prostu sprzedasz auto, normalnie zgłaszasz jego zbycie w Wydziale Komunikacji i w firmie ubezpieczeniowej.

KAŻDE AUTO MUSI MIEĆ OC

Jeszcze raz przypominam, że jeśli masz jakiegoś zdezelowanego grata, który nie jeździ, ubezpieczaj go koniecznie. Nie licz na pobłażliwość, jeżeli się okaże, że fakt braku ochrony OC wyjdzie na jaw. Zapłacisz karę jak za brak OC sprawnego auta. Odkręcenie tablic rejestracyjnych i urwanie naklejki też nie na wiele się zda, bo auto ma też numery nadwozia. Również one są w CEPIK. Łatwo po nich namierzyć właściciela. Nie warto trzymać takich pojazdów. Jeżeli pojazd się wyeksploatował, warto oficjalnie zakończyć jego istnienie i zgłosić ten fakt do urzędu.