Czy warto „zrobić” prawo jazdy

Chyba każda z Was zastanawiała się kiedyś , czy warto „zrobić” prawo jazdy. Moim zdaniem, w każdym przypadku odpowiedź brzmi tak. Te z Was, które mieszkają z dala od dużych ośrodków mieszkaniowych pewnie nie wahały się ani chwili. Jednak nawet, jeżeli mieszkasz w dużym mieście i wszędzie dojedziesz komunikacją, mając prawo jazdy – łatwiej zdobędziesz pracę. Może inaczej: bez prawka będzie Ci dużo trudniej. Samochód docenią także mamy. Można dojechać zawsze blisko np. przychodni, przedszkola, szkoły, nie musisz wnosić wózka do autobusu czy pilnować w nim swojej pociechy.

Jeżeli po zdaniu egzaminu nie czujesz się na razie na siłach jeździć autem – wystarczy dokupić jazdy w ośrodku szkolenia kierowców i tuż po tym, jak poczujesz się pewna – od razu możesz usiąść za kółko, bo dokument masz w kieszeni.

najlepszy wiek na kurs

Teraz przejdźmy do wieku. Bardzo często osiągnięcie dorosłości to moment, w którym zadajemy sobie pytanie, czy warto „zrobić” prawo jazdy. Ja uważam, że im szybciej, tym lepiej, ale nie szybciej, niż będziemy na to gotowi? Co mam na myśli? Jeżeli ktoś w wieku 18 lat jest dużym dzieckiem i robi kurs tylko dlatego, że mamusia lub tatuś go/ją zmusili – lepiej poczekać, aż osobie się samej zachce, albo poczuje, że naprawdę jest jej to potrzebne. Ja jestem osobą, którą rodzice zmusili, ale wiedziałem, że muszę to zrobić. Ostatecznie nie jeździłem 5,5 roku. Po tym czasie zrobiłem dokładnie tak, jak napisałem – wykupiłem godziny w Ośrodku, a po zakupie własnego auta zacząłem regularne jazdy.

Ale nawet, jeżeli nie zrobisz prawka w wieku 18 lat – odpowiedź na pytanie w jakim wieku warto zdać egzamin brzmi: w tym, w którym właśnie jesteś. Jeżeli nie masz prawka i czujesz, że to ten moment to taka jest prawda. Bierz telefon i zapisuj się na kurs. Jedyny powód, żeby to odwlec, to brak funduszy, gdyż minimum 2 tysiące trzeba będzie wydać.

Czy istnieje górna granica wieku? Tylko wtedy, gdy stwierdzi tak lekarz orzecznik. Fakt, co jakiś czas słychać o osobach w wieku 60+, które spowodowały wypadek na egzaminie. Ale to nie powód, żeby nie iść na kurs. Wprawdzie z wiekiem koordynacja spada, ale u każdej osoby działa to inaczej. Jeżeli lekarz da Ci zgodę – zapisuj się, ale musisz liczyć się z faktem, że nie podołasz

co w sytuacji, gdy nie zdam kilku egzaminów

Dla wielu Pań prawo jazdy to pierwszy poważny egzamin w ich życiu (przypada tuż przed maturą lub innymi egzaminami kończącymi szkołę średnią). U innych – to pierwszy egzamin od wielu lat. To sprawia, że niektóre Panie uzależniają swoją ocenę od tego, za którym razem uda im się zdać. Na to nakłada się presja wśród rówieśników (zwłaszcza, gdy jesteś w szkole średniej). Dla mnie egzamin nic nie mówi o osobie, ani o tym, jak umie jeździć. Egzaminowanym osobom przytrafiają się „niesamowite przygody”, na przykład ludzie wyskakujący na ostatnim przejściu dla pieszych przed powrotem do ośrodka egzaminowania itp. To sprawia, że zdanie egzaminu jest czystą loterią. Paradoksalnie często zdarza się, że Panie, które zdadzą za 9tym czy 15tym razem jeżdżą lepiej od tych, które zdały za pierwszym razem. Z tego względu, że miały dużo dłuższą praktyczną naukę.

co jeśli się waham?

Powiem tak – prawko jest dziś niezbędne. Czas i tak upłynie, a Ty pozostaniesz bez upragnionego dokumentu. Jeżeli chcesz być niezależna od nikogo, samodzielna i mobilna – bez prawa jazdy się nie obejdzie. Więc jeśli myślisz, że jeszcze masz czas – zastanów się, czy nie lepiej mieć to jak najszybciej z głowy? Jeżeli chcesz zobaczyć, co może Cię spotkać podczas kursu prawa jazdy – zapraszam na pozostałe wpisy w tym temacie

skomentuj artykuł

Zapraszam na Facebooka, aby zostawić komentarz:)