Jak wybrać pierwszy samochód

Wszystkie osoby, które ukończyły kurs prawa jazdy i mogą sobie pozwolić na zakup auta – zastanawiają się, jakie to ma być auto. Ponieważ naszą Społeczność tworzą Panie – podpowiemy Wam jak wybrać pierwszy samochód. Do napisania postu natchnął mnie artykuł, który jedna z członkiń Grupy Fejsbukowej wrzuciła na Tablicę, a który dotyczył pierwszego auta dla Kobiet. Autor wymienił 15 aut małolitrażowych, również o małych gabarytach. Taki wybór auta ma szereg zalet: ułatwia parkowanie, przeciskanie się wąskimi uliczkami, nie nadwyręża portfela – tanie OC dla osoby nieposiadającej zniżek i niskie zapotrzebowanie na paliwo. Wydawałoby się złoty środek?

na jaką wielkość auta się zdecydować

Niekoniecznie. Nasza Społeczność skupiająca przedstawicielki Płci Pięknej, które prowadzą swoje auta lub o tym marzą już wielokrotnie dała mi do zrozumienia, że to, że Kobieta musi prowadzić małe auto jest nieprawdą. Fakt – na ulicach można spotkać wiele Pań we Fiatach 500, Pandach, Micrach. Ale już w naszej Społeczności jest ich niewiele. Królują większe auta. I tu dochodzimy do sedna: te auta, które zgodnie z obiegową opinią pasują do Pań, mają też wady, a widzi się je, jak tylko minie się znak drogowy informujący o opuszczeniu naszej miejscowości. Na drodze szybkiego ruchu kierująca takim autem zostanie szybko sprowadzona na ziemię. Mimo wbicia pedału gazu w podłogę – auto stoi w miejscu, a już przy 90 km/h silnik zaczyna wyć. Wyprzedzenie auta ciężarowego wymaga bardzo dużo miejsca, do tego drogami szybkiego ruchu poruszają się auta, które w kilka sekund pokonują olbrzymie odległości. Więc jak wybrać pierwszy samochód?

na co musisz zwrócić uwagę

Powiem na razie tyle – marki i modelu nie chce wskazywać, dam tylko wskazówki, jakimi kryteriami się kierować przy wyborze i o czym pamiętać. A po pierwsze musisz pamiętać, że nie kupujesz auta na jeden raz. Oznacza to, że nie możesz patrzeć, że dziś Ci pasuje taki model, bo każdym możesz nauczyć się jeździć. Musisz od razu brać pod uwagę, co będzie za rok czy kilka lat. Tu właśnie przechodzimy do kolejnego aspektu: jeżeli pozwalają Ci na to finanse – najpierw kup auto do zajeżdżania. Stres, brak doświadczenia spowodują, że nie ma siły, żeby przy kierowcy, który dopiero otrzymał prawo jazdy auto nie dostało w d… Niewłaściwie dobrane biegi, nadużywane i początkowo niewyczute sprzęgło – takie auto nie ma lekko, ale przejść to musi każdy. Więc jeżeli możesz – najpierw za grosze strucel do zajeżdżania – byle nie gasł i miał dobre opony i hamulce. To najlepsza odpowiedź na pytanie, jak wybrać pierwszy samochód.

do czego będziesz wykorzystywać auto

Ostatni etap to wybór rodzaju pojazdu. Zacznij od tego – po co Ci on: czy tylko aby nauczyć się jeździć, czy jednak swoje cztery litery powozisz nim znacznie dłużej. Dalej – ile osób docelowo będziesz wozić? Tylko siebie na uczelnię, czy też kilkoro dzieci do szkoły. Kolejna rzecz: będziesz wyjeżdżać za miasto czy jeździć do innego miasta, czy jednak tylko swoim mieście, a sporadycznie wyjedziesz poza nie. Na dojazdy do szkoły czy pracy wystarczy małe auto. Dwie Panie komfortowo zmieszczą się nawet do 500tki, a ma ona już całkiem mocne silniki do wyboru. Do przewiezienia całej rodziny lub gromadki dzieci będzie potrzebne większe auto, aby piątce czy siódemce osób było wygodnie.

Będziesz jeździć tylko po mieście, czy również poza nim

Kręcenie się po mieście powoduje, że możesz brać najsłabszy silnik, bo innego nie wykorzystasz. Gdy jednak okazuje się, że będziesz poruszać się między miastami – będziesz potrzebować około 90 koni mechanicznych. Taka liczba jest niezbędna, żeby jeździć komfortowo i w razie potrzeby wyprzedzić auto przed Tobą. Im więcej osób, tym więcej mocy potrzebujesz. Ale ostrożnie – na kursie raczej miałaś 90 konne auto. Mocniejsze szybciej przyspiesza i powoduje to pewne ryzyko, mianowicie – będzie Ci się wydawać, że auto przed Tobą jest daleko, a tym czasem w mgnieniu oka „wyrośnie” przed Tobą. To wszystko musisz skonfrontować z tym, o jakim aucie myślałaś zanim kurs na prawko zrobiłaś? Jednej podoba się małe auto, innej większe. Jeżeli lubisz małe , ale będziesz wozić rodzinę – zastanów się, czy nie lepiej duże, którym będziesz uczyła się jeździć.

Wiem, że parkowanie spędza sen z powiek wielu Kierowczyniom. I faktycznie to jest chyba jedyna różnica, czy jedziesz małym czy dużym autem. Jazda do przodu zawsze wygląda tam samo – w dużym aucie zobaczysz że środka maskę, w mniejszym nie. Do tyłu często lepiej mieć duże auto bo w lusterku widzimy całość auta, w małym aucie nie zobaczysz tyłu.

świadomie wybierz napęd

Weź też pod uwagę, aby uczyć się autem, które ma napęd na przednie koła. Naped na tyle koła, jaki znajdziesz np w BMW sprawdzi się na torze wyścigowym. Niedoświadczonemu kierowcy może przysporzyć jednak trudności. Przy dużej prędkości, jaką w BMW jest łatwo rozwinąć, łatwiej wpaść w poślizg, niż autem z napędem na przednie koła. Dużo trudniej jednak z niego wyjść. To wyjaśnia dlaczego tak wiele wypadków spowodowanych jest przez młodzież w BMW. Nie chodzi o to, że w BMW są mniej odpowiedzialni – po prostu dużo trudniej prowadzić taki samochód.

wybierz paliwo, jakie ma napędzać silnik Twojego auta

Przejdźmy do paliwa: małe silniki zasilane są benzyną i moim zdaniem nie ma sensu ładować tam gazu. Są to silniki dobre do miasta. Gdy często będziesz na trasie to – jeżeli nie zależy Ci na spalaniu to benzyna, gdy dołożysz gaz – jazda będzie tańsza, gdy często będziesz jeździć na dłuższe odległości – polecam diesla. Pamiętaj, że gaz co 300-400 km trzeba dotankowywać, diesel może starczyć nawet na 2 razy tyle na jednym baku. Na 100 km spala się go mniej, niż benzyny i gazu, ponadto nie każdy silnik benzynowy można zasilić gazem. Inaczej: gazownik do każdego silnika benzynowego założy gaz, ale nie każdy silnik dobrze to przyjmie.

manual czy automat

Ostatnie kryterium to skrzynia biegów: gdy masz prawko tylko na automat to sprawa jasna – nie możesz prowadzić auta, które ma sprzęgło. W przeciwnym wypadku, aby doszlifować umiejętności nie polecam na 1szy samochód skrzyni automatycznej. Najlepiej utrwalić odruch używania sprzęgła, a przy kolejnym aucie zastanowić się nad automatem. Pamiętajcie też, że to, że auto nie ma sprzęgła nie znaczy, że ma automat. Często są to skrzynie półautomatyczne, które tak naprawdę są zwykłymi skrzyniami z oprzyrządowaniem, które za Ciebie wciśnie sprzęgło przy zmianie biegu lub go samo zmieni. Są to awaryjne konstrukcje – jeżeli już to polecam skrzynie w pełni automatyczne, które poznasz po tym, że możesz je przekładać jedynie góra dół, a nie ma poruszania dźwigni w bok.

Mam nadzieję, że wiesz już, jak wybrać pierwszy samochód. Liczę, że mój wpis pomoże Ci podjąć decyzję i niedługo spotkamy się na drodze 😊. Zajrzyj tutaj, aby dowiedzieć się, z czym dokładnie wiąże się Twoja decyzja o zakupie.

Zapraszam Was na pozostałe kanały. Zapraszam do wsparcia naszej działalności na zrzutce i patronite.pl. Przypominam, że na naszym instagramie trwa prezentacja Waszych aut. Zawsze możesz podesłać tam zdjęcie swojego auta.