Początkujący kierowca w trasie

Początkujący kierowca w trasie bywa bardzo zestresowany. Ale musi też wiedzieć trochę więcej, niż na kursie prawa jazdy. Po pierwsze to, że jesteś szczęściarą. Od dawna przygotowywane są przepisy mające na celu wprowadzić ograniczenia dla młodych kierowców takie, jak oznaczenia auta zielonym listkiem, szkolenie teoretyczne po 4 miesiącu, dozwolone prędkości niższe, niż dla kierowców doświadczonych itp. Na razie jednak to nie obowiązuje, choć moim zdaniem warto powiedzieć innym, że za kółkiem dopiero zaczynasz i nie może oczekiwać od Ciebie tyle, co od doświadczonego „kolegi”. Nie na każdego podziała, ale na niektórych na pewno 🙂 A każdy klakson mniej to Twój większy spokój 🙂

rzeczy najbardziej stresujące początkującego kierowcę

Na pewno wśród Was są różne osoby: jedne jak usłyszą za sobą trąbienie, to pomyślą sobie coś niemiłego i nie wezmą tego do siebie. Niestety inne tak się zestresują, że będą chciały jak najszybciej znaleźć się z powrotem w domu. Oczywiście moja rada to ignorancja. Przecież tego, za co Cię obtrącił (inna sprawa, czy w ogóle słusznie) nie zrobiłaś specjalnie. Więc nie zrażaj się, tylko rób swoje🙂

Jako początkujący kierowca w trasie możesz też stresować się na światłach, czy na skrzyżowaniach. Zwłaszcza jeżeli na kursie nauczyli Cię, że zawsze luz i ręczny. Jesteś już w swoim aucie i Ty decydujesz. Nic się nie stanie, jeżeli na początku będziesz stała z włączonym pierwszym biegiem trzymając lewa nogą sprzęgło, a prawą hamulec. Silnik to wytrzyma, sprzęgło też. Nie stresuje się też, jeżeli dobierzesz zły bieg i samochód zacznie Ci szarpać, czy silnik zacznie wyć i będzie chodził na wysokich obrotach. Po prostu spokojnie dobierz odpowiedni bieg.

Tak samo nie przejmuj się, jeżeli parę razy auto zgaśnie Ci przy próbie ruszenia. To zdarza się nawet doświadczonym osobom. Jako ciekawostkę dodam, że podczas kursu mieszkałem we wsi pod miastem, w którym odbywał się kurs. Instruktor mieszkał w tej samej miejscowości i po wykładach odwoził mnie do domu. I raz auto zgasło nawet jemu. A doświadczenia za kółkiem miał co najmniej 20 lat.

Początkujący kierowca w trasie
young woman is sitting in a car. Beautiful brunette . Country trip traveling by car.
odstęp od poprzedzającego pojazdu

Utrzymuj odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu tak, abyś w każdej sytuacji zdołała zahamować. Niestety to nie taka prosta sprawa, bo dość często w takie odstępy wjeżdżają kierowcy wyznający teorie, że trzeba jeździć na zderzaku, bo inaczej blokują się ulice i tworzą się korki. Nie rób tak. Prawdziwe korki tworzą się, gdy jeden taki na zderzaku, uderzy w auto przed sobą. Pamiętaj, że gdy kilka aut jedzie sobie na zderzaku i jedno zderza się z drugim, zazwyczaj wypadek obejmuje całą grupę samochodów, których kierowcy jechali na zderzaku. Usuwanie skutków takiego wypadku trwa zwykle minimum godzinę, a czasem nawet kilka.

rowerzyści na ulicy

Zmorą wielu kierowców są także rowerzyści jadący zbyt daleko od krawędzi ulicy. Irytują zwłaszcza, gdy obok jest droga rowerowa. W takiej chwili popełniają wykroczenie (chyba, że są kiepskie warunki pogodowe). Za to wykroczenie policjant może nałożyć mandat w kwocie 50 zł. Musisz na nich także uważać zwłaszcza, jak skręcasz w prawo i wzdłuż ulicy biegnie droga rowerowa. Wtedy ta część, która woli drogi rowerowe może wpaść Ci w samochód. To tak jak by ze środkowego pasa skręcało się w prawo, a z prawego jechało prosto. Niestety, nie możesz zrobić nic, poza zachowaniem ostrożności. Pamiętaj, że rowerzyści nie boją się kar, bo mandat dla nich wynosi 50 zł. Poza tym nie muszą mieć prawa jazdy, mogą poruszać się po ulicy w ogóle nie znając przepisów. Uważaj na nich.

na co jeszcze musisz uważać

Bardzo często zagrożenie w mieście sprawiają piesi, którym się wydaje, że na pasach mają bezwzględne pierwszeństwo. Zbliżając się do „zebry” musisz bardzo uważać. Pamiętaj też jadąc po drodze wielopasmowej, aby zwrócić uwagę, czy kierowca obok nas nie ustępuje pieszym pierwszeństwa. Musisz być na to gotowa i również zatrzymać swoje auto. Na pasie obok uważaj na auta ciężarowe – zwłaszcza, jeśli jedziesz obok nich. Nie zawsze kierowca auta ciężarowego Cię zobaczy. Na koniec – zwłaszcza, jeśli jeździsz nowym samochodem – prawdopodobnie jest on wyposażony w automatyczny wyłącznik świateł. Nie zawsze jednak działa on poprawnie. Pamiętaj, że we mgle i dużym zachmurzeniu musisz automatycznie włączyć światła.