Jak działa akumulator w samochodzie – cz. 3

czemu nie należy dopuścić do całkowitego rozładowania akumulatora

Wiesz już coraz więcej na temat jak działa akumulator w samochodzie, co może spowodować rozładowanie akumulatora i jak go naładować. Ale nie wiesz jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Że głębokie rozładowanie akumulatora zmniejsza jego pojemność. Chodzi o to, że substancja przewodząca prąd jest kwas siarkowy. Przy bardzo niskim poziomie naładowania wytrąca się siarka, która nie wraca już do poprzedniej postaci, w związku z tym nawet w pełni naładowany akumulator nie osiągnie pełni swojej pojemności, co może oznaczać, że problemy z rozruchem silnika powrócą bardzo szybko i już nie tylko podczas mrozów a nawet gdy jest ciepło. Z tego względu, jeżeli wsiądziesz do auta i usłyszysz, że rozrusznik słabo kręci – od razu weź się za ładowanie akumulatora lub „pożycz prąd” z akumulatora innego auta. Kolejne przekręcenie kluczyka z wciśniętym sprzęgłem i/lub gazem nic nie da, a właśnie pogłębi rozładowanie. Także, jeżeli nawet jesteś nerwową osobą i chcesz się wyżyć na samochodzie – nie przekręcaj już kluczyka.

jak uruchomić auto pożyczając prąd z innego auta

Aby uruchomić auto biorąc prąd z akumulatora innego auta – musisz mieć kable rozruchowe. Nie kupuj najtańszych z supermarketu, zawsze kieruj się na co najmniej średnią półkę. A jak się podłączyć?
• Sprawny samochód najlepiej ustawić naprzeciwko Twojego, ale obok też będzie dobrze. W obu autach muszą być wyłączone silniki.
• Znajdź oznaczenie „+” i „-„ obu akumulatorów,
• W czasie kolejnych kroków nie możesz się pomylić bo doprowadzisz do zwarcia i uszkodzenia instalacji elektrycznej któregoś lub obydwu samochodów,
• Najpierw weź czerwony kabel i jedna końcówkę podłącz do bieguna „+” swojego akumulatora, a druga do „+” akumulatora sprawnego auta,
• Potem weź czarny kabel i podłącz do bieguna „-” sprawnego auta i tzw. masy czyli nielakierowanego elementu swojego auta np pokrywy zaworów. Gdybyś u siebie podłączyła do minusa – mogłoby to spowodować iskrzenie i również uszkodzenie instalacji.
• Uruchom silnik auta sprawnego
• Odczekaj z 30 sekund i spróbuj uruchomić swoje auto. Pamiętaj: wszystkie odbiorniki prądu czyli np nawiew, radio, światła w czasie próby rozruchu nie mogą pracować. Cały prąd mógł zostać przeznaczony na rozruch. Lewą nogą musi trzymać wciśnięty pedał sprzęgła, nawet jeżeli Twoje auto odpala na luzie bez sprzęgła. Gdy przekręcasz kluczyk bez sprzęgła – podczas zapalania obraca się więcej elementów, więc trzeba więcej prądu.
• Jeżeli się nie uda – po 30 sekundach znów wykonaj próbę uruchomienia swojego auta. Niech właściciel drugiego auta zwiększa obroty podczas, gdy Ty próbujesz uruchomić swoje auto.
• Kolejne próby wykonuj co minutę. Zawsze miej wciśnięte sprzęgło i wyłączone odbiorniki prądu. Zawsze drugie auto musi zwiększać obroty
• Gdy uda Ci się odpalić – silnik będzie zimny. Nerwowe Panie muszę prosić aby tuż po odpaleniu nie wciskały gazu do oporu. Silnik wchodzi wtedy na wysokie obroty, a olej nie osiągnął swojej temperatury pracy. Zanim dołączysz akumulator drugiego auta – niech Twój silnik pochodzi z 30 sekund.

Jak działa akumulator w samochodzie
Fot FREEPIK
czy mogę pożyczyć prąd z dowolnego auta?

Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności przy podłączaniu akumulatorów. Nie możesz pomylić biegunów. Szczęki, za pomocą których podłączasz akumulatory, nie mogą wypaść Ci z ręki bo mogą spaść na niewłaściwy biegun i spowodować zwarcie. Pamiętaj też koniecznie o tym, że akumulatory w samochodach z silnikiem diesla mają znacznie większą pojemność od akumulatora dla auta z silnikiem benzynowym. Z tego powodu: jak masz auto z silnikiem benzynowym (nawet jak jest na gaz) możesz uruchamiać od dowolnego auta. Jeżeli masz diesla – nie uruchamiaj go od auta benzynowego czy na gaz: możesz rozładować też akumulator sprawnego auta.

Oczywiście zapraszam na pozostałe nasze kanały, jak i do wsparcia działalności naszych Kanałów. Każda reakcja na post, czy komentarz już jest dużym wsparciem. A jeżeli chcesz mi pomóc w wydatkach, które ponoszę na funkcjonowanie tych Kanałów, zapraszam na patronite.pl lub zrzutka.pl