Jak się zachować, gdy blisko Ciebie jedzie ciężarówka

Ten wpis może przydać się każdemu kierowcy. Jako kierowca samochodu osobowego musimy zwracać szczególną uwagę, gdy blisko Ciebie jedzie ciężarówka. Ja czuję rodzaj respektu wobec tego typu aut. Kiedy mijam go bokiem – boję się, że wyjedzie za swój pas (tak samo mam, gdy z przystanku wyjeżdża autobus miejski, któremu ustąpiłem przed chwilą miejsca zjeżdżając na lewy pas). Boję też, że jak go wyprzedzę, to kierowca nie zauważy mnie przy hamowaniu i mnie staranuje.

co widzi kierowca ciężarówki?

Najistotniejsza sprawa jest taka, że siedzi on wyżej, niż Ty w osobówce, nawet jeżeli masz SUV-a. Dlatego, jeżeli wyprzedzasz – nie wjeżdżaj tuż przed maskę. Daj kierowcy szansę, żeby Cię zobaczył – zwłaszcza, jeśli prowadzisz małe autko typu Fiat 500, czy Smart, gdyż z uwagi na to, że siedzi wyżej – nie widzi jezdni tuż przed sobą i to pomimo, że nie ma maski. Trzeba brać też pod uwagę, że martwe pole obejmuje też strefy obok auta. Dokładne informacje znajdziesz np w tym artykule na autokult.pl

Pamiętaj też, aby zachować wystarczający odstęp, jeżeli jedziesz za tym autem. Jeżeli coś stanie się na drodze – nie będziesz o tym wiedzieć, zobaczysz tylko czerwone światła hamulca samochodu ciężarowego. Im bliżej ciężarówki podjedziesz – tym mniej czasu na reakcję. Utrzymanie odpowiedniego odstępu ma też jeszcze jeden cel: jeżeli naczepa będzie pokryta plandeką – w trakcie deszczu może lać się z niej woda. Tak samo zimą – może z niej zwiewać śnieg. To akurat możesz wykorzystać, gdy zabraknie Ci płynu do spryskiwaczy, bądź zamarznie, jednak decydując się na taki krok musisz zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza, że gdy nie wyhamujesz i uderzysz w auto przed Tobą – zostaniesz uznana za sprawcę.

gdy jesteś pieszym lub rowerzystą

Pamiętaj, że Ty masz na dole dobrą widoczność. Ale gdy blisko Ciebie jedzie ciężarówka – jej kierowca nie ma już tak dobrego widoku. Nie pchamy się na sam przód, nie zmieniamy swojego położenia gdy ciężarówka już nas minie. Jeżeli zmienimy położenie, gdy kierowca już nas minie – nie będzie o tym wiedział i już nas minie.

co zrobić, gdy ciężarówka da znać, że będzie cofać

Jak tylko zobaczysz, że kierowca ciężarówki wrzucił wsteczny bieg – nie podjeżdżamy, ani nie podchodzimy blisko. Najprawdopodobniej kierowca przed rozpoczęciem manewru upewnił się, że bez problemu może go wykonać i na drodze nie ma przeszkody. W takich autach nie ma kamer cofania, więc kierowca nie dowie się o tym, że podeszłaś/podjechałaś i może Cię staranować.

Jeżeli jesteście ciekawe, jakie zdanie na ten temat mają kierowcy dużych aut, zapraszam tutaj. Jedna z Was, Wiktoria podzieliła się z nami wiadomościami, jak dużo widzą kierowcy.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł oraz funkcjonowanie naszej Społeczności, informuję, że możecie wesprzeć jej działanie:) Zapraszam Was do Patronite’u i zrzutki.pl 🙂