Co zrobić, gdy zapali się żółta kontrolka silnika

Zdarza się, że podczas jazdy lub tuż po uruchomieniu silnika zapala się żółta kontrolka silnika. Czasem także 'pika’ przy okazji. Dla osoby, która nie zna się zbyt dobrze na technicznej stronie działania silnika samochodu jest to bardzo stresująca sytuacja. Co najmniej z dwóch powodów: raz, czy dojadę do domu, dwa – o co w ogóle chodzi, czy trzeba coś naprawiać, ile to będzie kosztować itd. Od dziś żadna Członkini Społeczności Kobiety i Auta już nie będzie musiała się zastanawiać jaka jest prawda:)

żółta kontrolka silnika
Fot. FREEPIK Na desce rozdzielczej naszego auta można znaleźć wiele kontrolek
kiedy włącza się żółta kontrolka silnika?

Prawda jest taka, że kontrolka pracy silnika jest najgorsza ze wszystkich kontrolek pod tym względem, że może oznaczać wszystko. O co dokładnie chodzi? Zapalenie tej kontrolki ma Cię poinformować o tym, że coś nie jest w porządku z pracą silnika. Ale nie informuje Cię, co dokładnie się dzieje. Tego można się dowiedzieć dopiero podpinając auto pod komputer. Jak działa mechanizm wyświetlenia żółtej kontrolki? W największym skrócie komputer monitoruje prawidłowość procesu spalania paliwa w silniku. Proces ten rozpoczyna się w momencie dostarczenia paliwa do silnika, a kończy w momencie wyemitowania spalin na zewnątrz. Jeżeli w którymkolwiek miejscu ten proces jest zakłócony – włącza się kontrolka.

żółta kontrolka silnika
Fot. FREEPIK – Bohaterka naszego wpisu
jakie mogą być powody wyświetlenia żółtej kontrolki silnika?

Pierwszy powód, przez który może włączyć się kontrolka to dziurka w tłumiku. Czujniki dostają nieprawidłowe dane i interpretują jako awaria. Ten sam objaw może wywołać awaria innego czujnika np. położenia wału korbowego, czy innych czynników opisujących pracę silnika. Mm droższe auto tym tych czujników więcej. Może się również okazać, że awarii uległa sonda lambda. Awaria jednego z tych urządzeń powoduje, że komputer otrzymuje niepoprawne dane, co interpretuje jako awarię. Czasem zdarza się też, że kontrolka zaświeci się, gdy jedziesz w korku i silnik się przegrzewa, a jak korek się skończy – kontrolka gaśnie. Inna przyczyna to instalacja gazowa w aucie. Nie każde auto daje sobie z nią radę – niekiedy przy montażu instalacji gazowej ingerencja w silnik jest tak duża, że sterownik silnika jego prace uważa za błędną. To najlepsze opcje i najmniej kosztowne – wystarczy ją potwierdzić u mechanika, zlecić mu ewentualnie wymianę wadliwych czujników, i nie trzeba robić już nic więcej.

Trochę gorzej, jeżeli okaże się, że awarii uległ sam sterownik. Koszty naprawy są różne w zależności od modelu auta. Jeżeli jednak silnik gaśnie lub są trudności z jego uruchomieniem – problem jest poważny. Zostaw auto pod domem, bądź je tam dostarcz na holu czy lawecie i umów się do mechanika. Co się stało – wykaże tylko komputer, we własnym zakresie można jeszcze sprawdzić, czy jest olej w silniku. Ale – jeżeli nie ma, to możesz spodziewać się kosztownej naprawy.

co zrobić, gdy żółta kontrolka silnika wyświetli się tobie?

Teraz przejdźmy do tego, co zrobić, jeżeli ta nielubiana kontrolka zapali się na desce rozdzielczej. Po pierwsze, jak widzisz kolor jest żółty, a nie czerwony, zatem trasy nie ma sensu przerywać, ale należy zacząć obserwować pracę silnika. Przede wszystkim sprawdź, czy auto przyspiesza tak, jak do tej pory, czy przy redukcji prędkości i biegów oraz na biegu jałowym nie ma dławienia się i silnik nie gaśnie. Spróbuj też na chwilę przygazować. Być może np. w paliwie był jakiś paproch, silnik go przepali i kontrolka zgaśnie. Jeżeli nie ma niepokojących objawów – możesz spokojnie kontynuować jazdę. Musisz się jednak liczyć, że w niektórych autach silnik przejdzie w tryb awaryjny i nie pozwoli użycie pełnych osiągów. Po podróży sprawdź, czy auto normalnie odpala. Spróbuj też odłączyć akumulator na kilka minut, może błąd zostanie skasowany. Jeżeli kontrolka nadal będzie się świecić, albo nie chcesz odłączać akumulatora – umów się na wizytę do mechanika.

czy kontrolkę silnika można zignorować

Na koniec: nigdy nie ignoruj tej kontrolki, zwłaszcza, gdy bez problemu możesz nim dalej jeździć. Może się okazać, że pojawiła się drobna usterka. Jeżeli ją zaniedbasz, to może się przerodzić w poważną awarię, która uwięzi Cię np. w środku dużego miasta. Pamiętaj jednak, żeby nie porównywać Twojego przypadku z innymi, zwłaszcza, jeżeli u koleżanki posiadającej takie samo auto zapalenie kontrolki było spowodowane jakąś drobnostką. To nie oznacza, że z Twoim autem jest tak samo. Aby się przekonać, czy masz do czynienia z drobnostką, czy poważną awarią, musisz skontaktować się z mechanikiem. Może to być zaufana osoba, która będzie umiała sprawdzić błędy w komputerze. Czasem ta kontrolka zapali się podczas jazdy, a podczas kolejnych jazd już jej nie będzie. Wtedy nie ma się czym przejmować:)

Zapraszam również do pozostałych naszych wpisów. Myślę, że w kwestii żółtej kontrolki silnika, pomocny może być również wpis o tym, co zrobić, gdy silnik nie chce odpalić. Nie ukrywam jednak, że liczę, że ten wpis nigdy nie będzie dla Was przydatny:)

Jeżeli podobają Wam się tworzone przeze mnie materiały oraz nasza Społeczność i macie taką możliwość, zapraszam do Wsparcia nas na patronite.pl lub zrzutka.pl Dziękuję za każdą złótówkę:)