Gdy w trasie przydarzy się awaria

Niedawno pisałem co robić, kiedy auto nie będzie chciało odpalić nam na parkingu. Co jednak, gdy w trasie przydarzy się awaria? Przyczyn może być wiele. Najbardziej prozaiczna z nich to przebicie opony, awaria zawieszenia, brak paliwa w zbiorniku, awaria skrzyni biegów czy awaria silnika.

nie wpadaj w panikę

Gdy w trasie przydarzy się awaria, zawsze jest to wydarzenie nieprzewidziane. Najczęściej jedziesz w miejsce, gdzie musisz być punktualnie. Więc z jednej strony stres, że nie dojedziesz na czas, z drugiej widzisz, że blokujesz ruch. W razie pożaru zagrożone jest także istnienie Twojego auta. Mimo tych skrajnych emocji najlepiej zachowaj zimną krew i postaraj się o zminimalizowanie skutków awarii.

Frustrated woman driver near a broken car. Machine on a country road. The woman has stress
Fot FREEPIK
co zrobić, gdy zorientujesz się, że nie możesz kontynuować jazdy

Natychmiast, kiedy się zorientujesz, że nie możesz kontynuować jazdy, włącz światła awaryjne. Dzięki temu ostrzeżesz innych użytkowników drogi. Przy części awarii możliwe jest zepchnięcie pojazdu z drogi, przy innych musi on na niej pozostać i poczekać na przyjazd lawety. Jeżeli awaria ma miejsce na autostradzie czy drodze ekspresowej, zawsze musisz ustawić trójkąt ostrzegawczy i to 100 m od pojazdu. Takie ułożenie trójkąta umożliwi innym kierowcom zmniejszenie prędkości i bezpiecznie przejechać obok Ciebie. Awaria na innej drodze poza obszarem zabudowanym to konieczność ustawienia trójkąta od 30 do 50 m od pojazdu. W obszarze zabudowanym – metr od pojazdu i tylko jak stoi na jezdni, bądź w miejscu, gdzie nie wolno się zatrzymywać.

usuń samochód z jezdni

Tak, jak napisałem, po awarii musisz postarać się zepchnąć samochód z jezdni. Jeżeli jedziecie w kilka osób, nie ma z tym problemu. Jeżeli jesteś sama, nie będzie to już takie proste i musisz kogoś poprosić. Szczególnie ważne jest zepchnięcie auta ze skrzyżowania, aby nie blokować ruchu. Oczywiście awaria zawieszenia, czy skrzyni biegów uniemożliwi pozbycie się samochodu z drogi. W zależności od tego, co Ci się przytrafiło i jakie masz ubezpieczenie, dzwonisz albo do ubezpieczyciela, albo od razu wyszukujesz w internecie najbliższą lawetę. Jeżeli pękła Ci opona, być może znajdzie się osoba, która pomoże Ci ją wymienić. Tu dygresja: jeżeli nie ćwiczyłaś tego na spokojnie – to sama nie chcesz jej teraz wymieniać 😊 Za to nawet ja bym się nie brał. Lubię auta, ale nie lubię przy nich dłubać. Wracając: jeżeli silnik zgasł Ci blisko domu – być może uda się wziąć Cię na hol i dojechać do domu, czy też do warsztatu.

Pozostałe dobre praktyki w razie awarii:

Przebite koło na pewno usłyszysz, będzie to bardzo głośny szum. W takim wypadku od razu zjeżdżaj na parking czy pobocze. Do tego, jeżeli pęknie Ci przednia opona, będziesz musiała mocno trzymać kierownicę. Będzie ona uciekała na stronę przebitego koła. Jak tylko auto znajdzie się w bezpiecznym miejscu, możesz podjąć próbę samodzielnej zmiany koła. Koło może też ulec znacznie poważniejszej awarii, czyli odpaść. Wtedy w grę wchodzi jedynie laweta.

Kobieta próbujaca naprawić auto
Fot FREEPIK

Kolejna rzecz, która może unieruchomić silnik Twojego samochodu to awaria sprzęgła. Poznasz ją po tym, że mimo trzymanego pedału sprzęgła, nie da się wrzucić jakiegoś biegu. Przy próbie jego wrzucenia, dźwignia nie chce wejść na odpowiednie miejsce. Próbie takiej może towarzyszyć zgrzyt. Jeżeli to przykre zdarzenie ma miejsce na przejeździe kolejowym lub skrzyżowaniu, możesz spróbować z niego zjechać. W tym celu musisz zgasić silnik (oczywiście ciągle mając włączone światła awaryjne), włączyć na zimno pierwszy czy drugi biegi i przekręcić kluczyk na rozruch. Podczas odpalania zjedziesz chociaż na parking.

Jazda z uszkodzoną skrzynią biegów

W tym linku: https://www.youtube.com/watch?v=Mj1KuDUIKNs jest informacja, w jaki sposób zmieniać biegów bez sprzęgła. Od razu mówię – sam nie ćwiczyłem, ale sądzę, że warto to wiedzieć😊 Niestety – w nowym samochodzie Wam się nie przyda: auto nie ruszy bez wciśniętego sprzęgła.

gdy silnik nie chce odpalić

Jeżeli zgaśnie Ci silnik, kilka razy spróbuj odpalić zgodnie z zasadami, które Ci podałem. W przeciwnym razie możesz spróbować zjechać z drogi próbując odpalić na wrzuconym biegu i bez sprzęgła. Bezwarunkowo musisz w taki sposób spróbować zjechać jeżeli auto zgaśnie Ci na przejeździe kolejowym. Masz na to czas dopóki nie zacznie nadjeżdżać pociąg. Gdy tylko się pojawi, musisz natychmiast uciekać z auta.

Jeżeli mamy problem z akumulatorem, musimy użyć akumulatora innego auta, lub powerbanku z funkcją rozruchu silników. Pamiętajcie, że taki powerbank nie naładuje akumulatora, ale poda mu taki prąd, że silnik uda się uruchomić. Bezwzględnie postaraj się przerwać podróż, gdy zaświeci się kontrolka akumulatora. Oznacza to brak jego ładowania. A prąd potrzebny jest przez cały czas pracy silnika. Umożliwia włączenie świateł (w tym awaryjnych), wykorzystywany jest także w działaniu wspomagania kierownicy, czy hamulców. Gdy prądu zabraknie, Twoje auto będzie martwe. Nie włączysz nawet świateł awaryjnych.

Gdy w trasie przydarzy się awaria, jest to bardzo niekomfortowe. Zniechęca ona do auta, zwiększa poziom stresu. Na koniec jednak optymistyczny akcent. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było miesiąca, żeby gdzieś nie zobaczyć uszkodzonego auta, spychanego przez jego kierowcę. Ale te czasy minęły. Odpowiednio serwisowane i przeglądane auto powinno ustrzec nas od tego typu przykrości i dostarczyć wiele satysfakcji z jazdy😊

Jeśli podobają Ci się nasze wpisy, zapraszam na pozostałe nasze kanały. Zapraszam również do wsparcia istnienia naszej Społeczności. Można to uczynić poprzez portale zrzutka.pl i patronite.pl