Jak jeździć samochodem podczas silnego wiatru

Czy należy bać się silnego wiatru prowadząc auto? Ja odwrócę odpowiedź: nie należy go lekceważyć. Porywy wiatru mogą skutecznie utrudnić jazdę. Jak mocno? To zależy, jakie auto prowadzisz. Dowiedz się zatem, jak jeździć samochodem podczas silnego wiatru.

Oczywiście najbardziej narażone na podmuchy wiatru są auta ciężarowe bez ładunku. Z samochodami osobowymi jest różnie. Na to, jak zachowają się na wietrze ma wpływ zarówno ich kształt, jak i waga. Zobaczcie nagranie, na którym wiatr przewraca jadącą ciężarówkę:

co może się stać

Nawet silny wiatr nie przewróci jednak auta osobowego. Może je jednak obrócić wywołując uczucie takie jak w poślizgu. Szczególną uwagę należy zachować podczas wyjazdu z obszaru zabudowanego na otwartą przestrzeń. Nie mam tu na myśli terenu zgodnie ze znakami drogowymi, a po prostu zabudowania czy las. Wyjeżdżając na otwartą przestrzeń musisz być przygotowana na uderzenie bocznego wiatru. Musisz być wtedy gotowa szybko wrócić na swój pas. 

reakcja samochodów na wiatr

Już wspomniałem, że cięższy samochód bardziej opiera się wiatrowi. Natomiast każdy model ma swoje unikatowe cechy, które powodują, że jedne samochody łatwiej obrócić, inne trudniej. Przykładowo, kiedy miałem Seicento nigdy nie zdarzyło mi się żebym nawet kierownicą musiał kontrować. Z kolei w Peugeocie 206 – raz mną tak obróciło, że do końca drogi już mi się nogi trzęsły. Na szczęście nie było daleko do końca drogi. Bardziej podatny na wiatr był Citroen C3. Nawet niewielkie podmuchy powodowały konieczność korygowania toru jazdy kierownicą.

jazda przez las

Pamiętaj, że oddziaływanie na Twoje auto to niejedyna rzecz, jakiej należy się obawiać. Silny wiatr łamie gałęzie, a bardzo silny potrafi położyć całe drzewo. Z tego powodu przejeżdżając przez las czy obsadzoną drzewami drogę, musisz zachować szczególną ostrożność. W takich momentach nie powinnaś parkować pod drzewami, a jeżeli nie ma innego wyjścia, nikt nie powinien pozostać w pojeździe. Jeżeli drzewo spadnie na samochód – zniszczy go, a znajdujący się w środku pasażerowie mogą odnieść poważne obrażenia a nawet zginąć. Również spadająca gałąź może wywołać uszkodzenia Twojego pojazdu.

jeździć samochodem podczas silnego wiatru
Fot Freepik – uwaga na widok, który możemy zastać podczas i po silnych porywach wiatru
czy podczas silnego wiatru muszę zostać w domu

Jeżeli wystosowane zostanie ostrzeżenie 2 stopnia – lepiej zostać w domu. Ostrzeżenie 3 stopnia informuje o tak dużym ryzyku, że jazda nie ma sensu. Podmuchy wiatru będą tak silne, że z dużym prawdopodobieństwem i tak trafisz na zablokowaną drogę. W pozostałych przypadkach w aucie jesteś bezpieczna, musisz jedynie zachować czujność i korygować na bieżąco tor jazdy.

czy ufać prognozom pogody?

Odbierając na przykład z RSO komunikat o ostrzeżeniach trzeba zachować czujność. Prawda jest taka, że nie zawsze jest możliwość przewidzenia, czy wystąpią naprawdę silne podmuchy. Jeżeli uznasz, że nie ma zagrożenia, nie ma przeszkód, żeby jeździć samochodem podczas silnego wiatru. To samo tyczy się innych ostrzeżeń. Na przykład, kiedy zapowiadają bardzo duże opady deszczu, musisz jedynie przygotować się na to, co może się stać. Jedno jest niezmienne: kiedy wydawane są ostrzeżenia, koniecznie musisz dysponować naładowanym telefonem. Do tego musisz ładować go w czasie jazdy, bądź do samochodu wziąć naładowany powerbank. Musisz być w stanie w każdym momencie wezwać pomoc.

Fot Freepik. Wietrzna pogoda nie jest sprzymierzeńcem kierowcy
PATRONITE

Podobał Ci się ten artykuł? Chcesz więcej takich? Od niedawna istnieje możliwość wsparcia naszej Społeczności:) Może ono sprawić, że będzie ona lepsza i ciekawsza:)