Jak bezpiecznie jeździć w czasie dużych opadów deszczu

Strona Kobiety i Auta wita:) Temat opadów deszczu zwłaszcza w miesiącach letnich jest bardzo na czasie, ponieważ w wielu miastach nie tak dawno wystąpił problem tzw. powodzi błyskawicznej, tzn gwałtownego zalania ulic na znaczną głębokość. Co zrobić, czy jest to groźne dla auta? Jak poruszać się, gdy woda zalewa nam szyby? Jechać, zatrzymać się, czy auto mi nie zgaśnie? A jak jeździć w czasie dużych opadów deszczu? To pytania, które w takim momencie stawia sobie wiele Pań. Zatem poszukajmy odpowiedzi 🙂

Same opady deszczu nie są groźne dla auta. Wiadomo, że jest ślisko, więc nie możesz jechać z taką szybkością, z jaką prowadziłabyś samochód w czasie dobrej pogody. Najważniejsze jednak – to jechać prosto przed siebie. Gwałtowne opady deszczu to nie powód do zatrzymania auta. Zwłaszcza, że w czasie ich trwania niebo zasłonięte jest grubą warstwą chmur i jest ciemno. Gdy w takich warunkach zatrzymasz się na poboczu – ryzykujesz, że inny kierowca nie zauważy Twojego pojazdu i w niego uderzy. Im szybsza trasa, tym ryzyko wzrasta. Pamiętaj więc koniecznie, że zatrzymać się możesz jedynie w razie awarii. Koniecznie wystaw trójkąt ostrzegawczy i włącz światła awaryjne.

przejazd przez dużą kałużę lub zalaną ulicę

W mieście, gdy opady są naprawdę duże – ulice mogą zostać zalane. Wysoka woda jest groźna dla auta. Gdy napotkasz na swojej drodze dużą kałużę lub zobaczysz, że ulica jest zalana – staraj się pojechać inną drogą. Jeżeli jednak już utworzył się korek i za Twoim samochodem ustawiły się już kolejne, a jezdnia jest jednokierunkowa – nie dasz rady zawrócić. Wówczas zwróć uwagę, jak przejeżdża samochód przed Tobą i jak głęboka jest kałuża. Staraj się przejechać jej środkiem, jeżeli masz taką możliwość, ponieważ nie wiesz, jaka jest głęboka dokładnie. Bezpieczna głębokość, to gdy woda sięga do dolnej granicy progu.

Wiadomo – jeżeli nie ma możliwości, bo zalana jest cała ulica – poruszasz się pasem ruchu. Musisz zachowywać minimalną prędkość tak, aby nie stworzyć fali, która wlałaby się do Twojego silnika, lub kogoś za Tobą, ale też utrzymywać wysokie obroty, aby nie zdusić silnika. Koniecznie jedź na jedynce. Pamiętaj też, aby – jeżeli widzisz, że jest mocna ulewa, a ulicą płynie już rzeka – pod żadnym pozorem nie wjeżdżaj do tuneli. Są one zazwyczaj w zagłębieniu i będzie tam więcej wody, niż na płaskiej ulicy. Jeżeli auta przed Tobą stoją, a Ty za oknem widzisz, że wody jest coraz więcej i zaczyna wlewać się do auta – wraz z pasażerami uciekajcie. Wtedy ważne staje się zachowanie zdrowia i życia przez Ciebie i Twoich pasażerów. A w dużym mieście poziom wody potrafi rosnąć błyskawicznie.

Zalany samochód
Fot FREEPIK
Co może się wydarzyć z autem w trakcie dużych opadów deszczu?

Sam deszcz nie stanowi zagrożenia dla Twojego samochodu. Co innego kałuże – w trakcie przejazdu przez kałużę, czy zalaną ulicę – w aucie może się zepsuć wiele rzeczy, jednak największe zagrożenie niesie woda głęboka: najgorsza sytuacja to taka, kiedy przez filtr powietrza silnik zassa wodę – wówczas zgaśnie momentalnie, a naprawa będzie bardzo kosztowna. W deszczową pogodę na zalanej ulicy może dojść też do zachlapania elektroniki, co też może unieruchomić auto, ale często po wysuszeniu auto będzie funkcjonować normalnie.

Jazda w czasie dużych opadów deszczu
Fot FREEPIK

Może dojść ponadto do wielu drobniejszych awarii, ale będziesz mogła nadal jechać autem. Jadąc przez głęboką wodę licz się też z możliwością zgubienia tablicy rejestracyjnej. Najlepiej jak już wjedziesz na suchy teren – zatrzymaj się i sprawdź czy tablica jest na miejscu. Jeżeli nie- sprawdzaj lokalne portale, najprawdopodobniej ktoś ją znajdzie. W takiej sytuacji powinien odnieść ją na policję, ale czasem taki znalazca zostawia ją np w pobliskim sklepie, albo stawia na poboczu i informuje o tym w lokalnych mediach, bądź serwisach społecznościowych.

Podsumowując – napisałem, że w przypadku, gdy jest dużo wody należy uciec z auta. Pamiętaj, że nie chodzi o to, abyś się przestraszyła, gdy tylko zacznie się ulewa. Wtedy musisz tylko włączyć wycieraczki i kontynuować podróż:) Jeżeli nie ma kałuży i widać asfalt – nie zatrzymuj się na poboczach, pod wiaduktami itp. Pamiętaj, że od góry woda nie ma możliwości wdarcia się do silnika. Jeżeli więc nie czujesz się na siłach dalej prowadzić – poszukaj parkingu i dopiero na nim przeczekaj ulewę. Najlepsze jednak wyjście to kontynuowanie jazdy, bo sam deszcz nic Twojemu autku nie zrobi. Niestety, zupełna gwarancja bezpieczeństwa to zostać w domu, gdy prognozy pogody przewidują ulewy i burze. Zwłaszcza, gdy synoptycy wydają ostrzeżenia meteorologiczne, czy zapowiadają grad. Takie opady mogą doprowadzić do uszkodzenia szyby czołowej i braku możliwości kontynuowania jazdy. Niestety – wtedy pozostaje wezwanie lawety i wymiana szyby.

Wiesz już, jak jeździć w czasie dużych opadów deszczu. A co, gdy na drodze będzie mgła, lub spadnie śnieg?