Kobieta w trasie

Przed dłuższą trasą należy odpowiednio przygotować auto. W tym poście napiszemy czego może spodziewać się kobieta w trasie. Czego musi dopilnować przed wyjazdem, co zabrać ze sobą do auta, żeby podróż przebiegła bezpiecznie i komfortowo.

Co musisz sprawdzić przed wyjazdem

sprawdź poziom płynów i ciśnienie w oponach

Przede wszystkim musisz sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, zaczynając od poziomu oleju silnikowego. Przypominam: wyciągasz próbnik, wycierasz go suchą szmatką, zanurzasz jeszcze raz i po wyjęciu sprawdzasz, czy poziom jest pomiędzy oznaczeniami min i max. Jeżeli jest poniżej poziomu minimalnego – musisz uzupełnić jego poziom. Sprawdź, czy płyn hamulcowy i w układzie chłodzenia jest również między poziomami min i max. Dolej płynu do spryskiwaczy, jeżeli dawno tego nie robiłaś, w przeciwnym razie, zwłaszcza w razie mżawki, możesz mieć problem z widocznością, jeżeli płynu zabraknie, a Ty będziesz w trasie. Bardzo istotny jest również stan akumulatora. I w jego badaniu może Wam pomóc rzecz, o której niedawno pisałem, i która była do wygrania w kilku konkursach. Nie wyjeżdżaj w trasę, jeżeli stwierdzisz, że akumulator nie jest ładowany. To nie jest prawda, że sprawna bateria służy do rozruchu. Wszystkie urządzenia elektryczne zasilane są właśnie z akumulatora.

Sprawdź ciśnienie powietrza w oponach i w razie potrzeby je uzupełnij. Zwróć uwagę na to, jakie ciśnienie jest właściwe dla Twoich opon. Nie zapomnij sprawdzić poziomu powietrza w kole zapasowym. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy świecą Ci wszystkie żarówki. Nie zapominaj o tych z tyłu. Ich działanie musi pomóc Ci sprawdzić inna osoba. Jeżeli któryś z kierunkowskazów miga z inną częstotliwością, niż zazwyczaj – świadczy to o przepaleniu którejś z żarówek. Przed wyjazdem wymień ją koniecznie.

Przegląd na stacji diagnostycznej

Jeżeli zazwyczaj poruszasz się tylko do pracy, a w dłuższe trasy ruszasz okazjonalnie – warto skorzystać z przeglądu w warsztacie czy na stacji diagnostycznej, żeby sprawdzić stan hamulców, zawieszenia. Dobry warsztat sprawdzi na przykład poziom płynu w układzie wspomagania kierownicy.

co musisz włożyć do bagażnika

Sprawdź czy w bagażniku masz gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Jeszcze Twój samochód nie ma uchwytu do holowania – sprawdź czy jest on w bagażniku. Musi w nim znaleźć się cały bagaż. Ta jego część, która się nie zmieści powinna znaleźć się na tylnym fotelu. Nie kładź niczego na tylną szybę. Będąc w trasie, w razie nagłego hamowania czy uderzenia – takie rzeczy będą jak pocisk. Zabezpiecz też wszystkie butelki, termosy i inne tego typu rzeczy – jeżeli włożysz je pod swój fotel – mogą się przetoczyć pod pedały i zablokować ich działanie. W bagażu koniecznie musi się znaleźć jedzenie. Weź pod uwagę, że na trasie możesz zastać blokadę, np. z powodu wypadku. Z tego powodu nie polegaj jedynie na stacjach benzynowych, a miej w aucie chociaż ze 2 batoniki i butelkę wody.

Tuż przed wyjazdem

Jeżeli jedziesz w dłuższą trasę – radzę zatankować na samym początku trasy i kolejne tankowania przeprowadzać najpóźniej, gdy pozostanie Ci jedna jednostka nad rezerwą na desce rozdzielczej. Jeżeli jedziesz w trasę, której nie znasz – możesz zapoznać się z jej przebiegiem na mapie i z góry zaplanować, gdzie uzupełnisz paliwo, czy odpoczniesz.

zadbaj o komfortową pozycję i ubranie za kierownicą

Zanim uruchomisz silnik – koniecznie sprawdź czy widzisz dobrze w każdym z lusterek, czy masz swobodny dostęp do pedałów i wszystkich mechanizmów. Nawet jeżeli zbyt odsunięty fotel nie przeszkadza Ci przez parę kilometrów – w dłuższej trasie stanie się to problemem. Więc przypominam: regulujesz lusterka, ustawienie fotela, kierownicy. Kiedy zapniesz pas – zadbaj o to, by był prawidłowo założony i nie był skręcony. Jeżeli po paru kilometrach poczujesz, że jednak jest Ci niewygodnie – natychmiast zjedź z trasy i popraw ten element, który powoduje dyskomfort.

Kobieta w trasie musi być wygodnie ubrana i zadbać o wygodne buty. W przeciwnym razie szybko ogarnie Cię zmęczenie, mogą np rozboleć nogi. Jeżeli jest zima – oczywiście nie prowadzisz w kurtce, tylko przed trasą ją zdejmujesz, ewentualnie czekasz aż w aucie się nagrzeje i wtedy robisz szybki postój. Musisz być bardzo skoncentrowana, więc nawet głupia metka która Ci uwiera będzie problemem.

Jak zachowywać się w trasie

staraj się gwałtownie nie hamować

W samej trasie rozsądnie używaj pedałów. Staraj się nie przekraczać dopuszczalnej prędkości. Gdy wciskasz hamulec, zwracaj uwagę na auto za Tobą (oczywiście nie wtedy, kiedy masz przeszkodę przed sobą). W razie nagłego hamowania włącz światła awaryjne, aby zwrócić uwagę osoby prowadzącej pojazd za Tobą. Gwałtownie hamuj, gdy naprawdę musisz. Zachowaj ostrożność zwłaszcza, gdy jest za Tobą ciężarówka. Ona gwałtownie nie zahamuje, bo gdyby jej kierowca tak zrobił, towar, który wiezie mógłby ulec zniszczeniu/uszkodzeniu, a w skrajnym przypadku – np. gdyby były to pręty stalowe – mogłyby przebić ściankę tylną i znaleźć się w kabinie.

zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu

Będąc w trasie pamiętaj o zostawieniu takiej odległości od poprzedzającego pojazdu, abyś przy jego nagłym hamowaniu spokojnie mogła się zatrzymać. Niestety, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu (mylnie branych przez wielu kierowców za autostrady, gdzie limit prędkości ograniczają jedynie możliwości jego auta) wielu kierowców wykorzystuje to i wpycha się w takie miejsca – niejednokrotnie gwałtownie przy okazji hamując, żeby nie wjechać w tył poprzedzającego auta.

Fot FREEPIK
zachowaj koncentrację i nie zaniedbuj odpocznku

Kobieta w trasie nie może tracić koncentracji. Na drodze szybkiego ruchu, z dużym prawdopodobieństwem minie Cię niejeden motocykl, którego kierowca nie respektuje ograniczeń prędkości. One pojawiają się znienacka, a tylko trochę mniej spodziewane są samochody, które muszą szybko jeździć bo ich kierowcy „gdyby chcieli jeździć zgodnie z przepisami, to kupiliby malucha”. Pamiętaj, że na drodze jednokierunkowej przenigdy nie zawracaj, jeżeli nie nakaże Ci tego policjant, lub inny funkcjonariusz sterujący ruchem. Nie wolno Ci zawracać przez korytarze życia i w podobnych przypadkach.

Nie zaniedbuj odpoczynku. Co te 3,4 godziny zatrzymaj się i wysiądź z auta rozprostować kości, zaczerpnąć powietrza. Jeżeli chce Ci się spać – absolutnie nie ignoruj objawów. Jak najszybciej zjedź z trasy i zrób sobie drzemkę.

spróbuj zadbać o fajne towarzystwo

Dobrze, jeśli jedziesz z osobami, które lubisz. Miłe towarzystwo powoduje, że droga szybciej mija, mniejsze jest zmęczenie. Oczywiście nie możesz angażować się zbyt mocno, bo główne Twoje zadanie to jednak kierowanie autem. Z tego też względu staraj się nie kłócić nawet jak Twój rozmówca Cię irytuje. W takim wypadku lepsza jest cisza. Zawsze można też włączyć jakaś muzykę, której dziś można słuchać na wiele sposobów.

Oczywiście kobieta w trasie, która wielokrotnie przemierzyła dłuższą trasę ma swoje sposoby na jej pokonanie. Ale mamy także sporo Pań na co dzień prowadzących auta jedynie niedaleko od miejsca zamieszkania. Takie trasy wiodą do pracy, szkoły, czy na zakupy. Kiedy przyjdzie Ci wybrać się dalej, niż w te miejsca, dobrze jest zastanowić się nad tym, co może się przydarzyć. Życzę wszystkim Paniom szerokiej i bezpiecznej drogi🙂 Jeżeli wybierasz się w drogę zimą, zapraszam również na ten wpis:)