Korzystanie z instrukcji samochodu

Korzystanie z instrukcji samochodu dla Wielu Pań wydaje się bez sensu. Są jednak rzeczy, które inaczej robi się w różnych autach. Jedna z informacji, którą tam znajdziesz, to jak wymienić żarówkę. Wiadomo, jesteś w podróży, nagle patrzysz – reflektor Ci padł, nic przed sobą nie widzisz. Jedyna pewna rzecz to taka, że w awaryjnej sytuacji żarówkę dostaniesz na stacji benzynowej. I to wszystko. Auta są różne, i praktycznie każde z nich ma swój sposób zmian żarówek. Nie da się go opisać jednoznacznie. To nie koniec – nie w każdym żarówkę zmienisz sama. Ja w przeszłości miałem ten problem w dwóch autach: Seicento i Peugeot 206. Za każdym razem kończyło się tak samo: u mechanika i przykazanie „więcej pan sam nie wymieniaj”. Wymienić mi się udało tylko raz: we Fiacie Cinquecento.

Dlaczego warto czytać instrukcję auta

Po tak pesymistycznym początku trochę optymizmu. Wiele samochodów ma tak, że do zmiany żarówki potrzebuje warsztatu, ale nie każdy. Sposób wymiany sprawdzisz w instrukcji. Potem ocenisz, czy będziesz w stanie zrobić to sama. I teraz pytanie: czy kiedykolwiek czytałaś instrukcję auta, jakim kierujesz? Czy w ogóle o tym pomyślałaś. Wielu kierowców ignoruje ten fakt, a ja Cię zachęcam, abyś to zrobiła. Fakt, wiele aut nie ma instrukcji, bo nie ma zwyczaju przekazywania jej przy sprzedaży auta. Drugi problem, to auto ściągnięte zza granicy. Czasem będzie instrukcja, ale w języku kraju, gdzie auto było sprzedane w salonie. Co wtedy?

jak znaleźć instrukcję do twojego auta

Zachęcam do zajrzenia na stronę instrukcja.pl, lub próby wpisania nazwy swojego auta i wyrazu instrukcja w wyszukiwarce. Dodaj jeszcze typ np. Opel Corsa C lub Opel Corsa 2006. W takim przypadku bez problemu powinnaś odnaleźć instrukcję Twojego auta. Ja na przykład jak Citroena C3 kupiłem – całą instrukcję sobie wydrukowałem. Oryginalna była również dołączona do auta, ale była w języku francuskim. Dosyć ważny jest też rocznik – czasem z roku na rok zmieniają się drobnostki, ale takie, które są istotne akurat dla Ciebie.

Korzystanie z instrukcji samochodu jest niezbędne jeszcze zanim ruszysz w podróż. Zwłaszcza, jezeli na przykład kupisz auto latem. Będzie dużo słonecznych dni, aż nagle zajdzie potrzeba użycia wycieraczek. Zazwyczaj manetka jest po prawej stronie, ale nie zawsze. Tak samo światła: wiele samochodów ma włącznik w tym samym miejscu, ale część w innych. Zwłaszcza światła przeciwmgielne. Będąc w trasie jest trochę za późno na szukanie. Lektura instrukcji może także uświadomić Ci funkcje Twojego auta, z których nie zdawałaś sobie sprawy.

wróćmy do żarówek:)

Instrukcja to nie jedyne źródło informacji o tym, jak zmienić żarówkę. Dużo tego typu filmików jest na YouTubie. Wpisujesz np. „Wymiana żarówki Opel Corsa” i szukasz filmików. Przy typowych samochodach powinno być ich kilka. Na ich podstawie ocenisz, czy jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Sprawdź również fora internetowe i facebookowe grupy danej marki. Chyba każda marka dziś ma takie forum, gdzie entuzjaści marki odpowiedzą na każde pytanie. Nie zapominaj o naszej grupie i Czacie SOS.

Przy zmianie żarówki oczywiście uważaj, bo we współczesnych pojazdach komora silnika jest tak zabudowana, że dostęp jest bardzo ciężki. Jeżeli po udanej zmianie zobaczysz, że żarówka oświetla Ci dół tuż przed pojazdem – poradź się kogoś, kto zna się na mechanice. Jeżeli nie masz takiej osoby, umów się do mechanika. Niestety dzisiaj budowa (przynajmniej niektórych) reflektorów jest skomplikowana i bardzo łatwo je zepsuć…