Poślizg na drodze

Poślizg na drodze to sytuacja, której każda z Was chce uniknąć. Wbrew pozorom nie zdarza się wyłącznie na oblodzonej, ale także na mokrej nawierzchni. Spowodować go może wiele czynników: nadmierna prędkość, zbyt gwałtowny zakręt, nagłe hamowanie. Może zdarzyć się na mokrej nawierzchni, duże ryzyko jest na mokrej drodze pokrytej liśćmi, które spadły z drzew.

poślizg na drodze
Fot FREEPIK – na takiej drodze łatwo o poślizg
gdy poczujesz, że znosi cię na boki

Kiedy jedziesz autem i czujesz, że znosi Cię na boki – oznacza to właśnie poślizg. Czasu na reakcję masz bardzo mało i w praktyce są 2 rady: nie wciskaj hamulca do podłogi, tylko hamuj pulsacyjnie i kontruj kierownicą, tj gdy znosi Cię w lewo – kontruj w prawo. Podczas wykonywania tych manewrów NIE ODRYWAJ RĄK OD KIEROWNICY tak, abyś wiedziała kiedy koła są ustawione prosto. Dodam, że te rady są dobre tylko, jeśli jedziesz autem z napędem na przednią oś. Dla auta z napędem na tył (zwłaszcza BMW i Mercedes) te rady nie będą skuteczne. Musisz starać się utrzymać koła do jazdy na wprost i pulsacyjnie wciskać hamulec. Te same rady dla auta z napędem 4×4. Teoretycznie prowadząc takie auto nie powinnaś wpaść w poślizg ale różnie bywa.

ćwiczenie poślizgów na torze
Fot FREEPIK

Oczywiście te rady pozostaną tylko słowami, jeżeli nie wyćwiczysz odpowiednich odruchów na torze. Do momentu takiego wyćwiczenia w sytuacji kryzysowej mamy jeden odruch: hamulec do podłogi. Tymczasem – na torze możesz nabyć tych właściwych, przynajmniej dla samochodu z napędem na przednią oś. O tym, że właściwych odruchów da się nauczyć świadczy wiele wypowiedzi zawodowych kierowców, którzy o ten aspekt się nie martwią. Kierowcy rajdowy wręcz muszą umieć wyjść z takiej opresji i dla nich nie jest to szczególnie trudne. Jak wyjść z poślizgu obrazuje poniższy filmik:

Kluczowe dla uniknięcia poślizgu są 2 rzeczy: dobre opony i właściwie dobrana prędkość (gdy jest ekstremalnie ślisko – wynosi ona mniej niż 20 km/h). Pamiętaj, że w temperaturze w okolicach 0 stopni jezdnia może wyglądać jak mokra, a w rzeczywistości może ja pokrywać zdradliwa cienka warstwa lodu. Dobrą wskazówką jak by to nie zabrzmiało są auta już rozbite. Jeżeli widzisz takie na drodze – jest oblodzona. W takich warunkach – nawet na autostradzie ogranicz prędkość bo mogłaś trafić moment, że solarki nie zdążyły jeszcze posypać trasy.

Fot FREEPIK

Co jeszcze należy zrobić? Jeżeli jest śnieg – na pewno musisz pozbyć się go z podeszw, bo mogą może Ci się ześlizgnąć z pedałów i wykonasz gwałtowny ruch. Najważniejsza jednak jest prędkość. Jeżeli jest nadmierna – żaden system nie pomoże uniknąć tej sytuacji. Mam nadzieję, że poślizg na drodze nigdy Was nie dotknie🙂 Szerokości 🙂