Potrącenie dzikiej zwierzyny

Jedną z przykrych rzeczy, jaka może spotkać Cię na drodze to potrącenie dzikiej zwierzyny. Musisz starać się na nie uważać, bo na drodze pojawiają się nagle i niespodziewanie, a kontakt z nimi może niestety skończyć się nawet na obrażeniach pasażerów pojazdu.

sprawdź, co ze zwierzęciem

Pierwsza rzecz po tej „przygodzie” to sprawdzenie, czy zwierzę uciekło czy też jest ranne i zostało przy drodze. Jeżeli ono uciekło to nawet jak jesteś miłośniczką zwierząt – już go nie szukaj tylko zajmij się autem. Jeżeli zwierzę dogorywa – koniecznie dzwoń na 112, bo za niedopełnienie tego obowiązku grozi Ci odpowiedzialność karna (grzywna lub areszt). Pod tym numerem poinstruują Cię dokładnie co robić. Staraj się nie zbliżać do zwierzęcia. Może okazać się oszołomione i Cię zaatakować.

co zrobić z samochodem

Wiesz już co ze zwierzęciem, został Twój samochód, który prawdopodobnie wymaga naprawy. Jeżeli masz wykupione Auto-Casco – dzwoń od razu na infolinię firmy, która ubezpiecza Twój samochód. Jeżeli nie masz tego ubezpieczenia – prawdopodobnie możesz dochodzić odszkodowania od właściciela drogi. Zapłaci on jednak tylko w przypadku, gdy miejsce, w którym potrąciłaś zwierzę nie jest poprzedzone znakiem „uwaga na dzikie zwierzęta”. Jeżeli ustawiono taki znak, podlegasz też… karze za niedostosowanie prędkości do warunków. Musisz wtedy się zastanowić co się bardziej opłaca. Jeżeli zwierz zdycha to musisz dzwonić na 112. Patrol policji musi przyjechać na miejsce. I nawet jak ukarze Cię mandatem to sporządzi też notatkę do ubezpieczyciela. Jeżeli stoi znak a zwierzę uciekło – i tak nikt nie odda Ci pieniędzy – nie warto tego nikomu zgłaszać. Zaoszczędzisz na mandacie i punktach karnych, a pieniądze i tak będą Ci potrzebne na naprawę auta.

podsumowanie

Podsumowując: jeżeli potrącisz zwierzę, które ucieknie, nie masz AC, a stał znak „uwaga na dzikie zwierzęta” – lepiej na własną rękę wezwać pomoc i nikogo nie informować. Jeżeli zaś masz Auto-Casco – dzwoń na infolinię. W pozostałych przypadkach – albo jak zwierzę zdycha, albo jak nie było znaku „uwaga na dzikie zwierzęta” – dzwoń na 112. Notatka ze zdarzenia zawsze pomoże Ci uzyskać odszkodowanie. Aby je uzyskać (pamiętaj – tylko jak nie stał znak) zwracasz się do właściciela drogi:

  • Właściciel Drogi Krajowej to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,
  • Jeżeli stanie się to na Drodze Wojewódzkiej odpowiada Zarząd Województwa,
  • Za Drogę powiatową odpowiada Starostwo Powiatowe
  • Droga gminna – Wójt, Burmistrz lub Prezydent Miasta

W tym wpisie udzieliłem Ci podstawowych porad. Spróbuj wykorzystać te rady Na pewno potrącenie dzikiej zwierzyny sprawi, że będziesz bardzo zestresowana. Po takiej przygodzie nie będziesz w stanie dalej jechać autem o własnych siłach. Dlatego tak ważne jest, żebyś w trasę zabierała zawsze naładowany telefon komórkowy. Dzięki niemu zawsze uda Ci się wezwać pomoc.