Zapalenie się samochodu – co robić, skąd się bierze?

Zapalenie się samochodu to w dzisiejszych czasach niestety już nie rzadkość. Latem powodem może być wysoka temperatura i awaria układu chłodzenia silnika. Inny częsty powód to wycieki z silnika i niesprawny układ elektryczny, który wygeneruje iskrę, która podpali rozlane płyny. Kolejna możliwość to stosowanie w najnowszych modelach aut czynnika klimatycznego, który jest ekologiczny, ale za to bardzo łatwopalny. Zdarza się, że pożar jest wynikiem kolizji, ale często powstaje „z niczego”. Czasem pożar można zauważyć, np gdy zapali się kontrolka ładowania akumulatora. Jeżeli w takiej chwili zatrzymasz samochód i zobaczysz wydobywający się dym – masz szansę ugasić pożar gaśnicą. Częściej jednak widać od razu dym, a nawet płomienie.

zapalenie się samochodu
Fot FREEPIK – Dym w aucie, to pierwszy symptom, że dzieje się coś niedobrego
jak się zachować po zauważeniu ognia?

Najważniejsza rzecz to aby po zatrzymaniu samochodu wszyscy z niego wysiedli. Jeżeli jakaś osoba jest niepełnosprawna, lub wieziesz dzieci – musisz pomóc im opuścić pojazd. Dopiero, gdy sprawdzisz, że wszyscy wyszli możesz przystąpić do dalszych czynności. Jeżeli jesteś sama najpierw wezwij straż pożarną, a potem spróbuj ugasić auto. Gdy chcesz ratować rzeczy z bagażnika – rób to tylko wtedy, gdy płomienie są jeszcze daleko od Ciebie. Tuż po tym, jak zacznie się palić wnętrze auta, może dojść do wybuchu zbiornika z paliwem. W takim momencie musisz/musicie być daleko od auta.

zapalenie się samochodu
Fot FREEPIK
jak prawidłowo wezwać strażaków

Aby wezwać strażaków musisz zadzwonić pod 112 lub 998. Rozmowę zawsze zaczynasz od tego, gdzie jesteś: odczytujesz numery ze słupka ustawionego przy drodze. Jeżeli mimo stresującej sytuacji, w jakiej się znalazłaś jesteś w stanie odczytać współrzędne GPS ze smartfona – możesz Operatorowi podać te numery. Dopiero później informujesz go, że nastąpiło zapalenie się samochodu i w jakich okolicznościach się to stało. Jeżeli są ranni – od razu zgłoś tę informację i wtedy dzwoń pod 112. Gdy Operator potwierdzi, że możesz się rozłączyć – możesz próbować użyć gaśnicy. Oczywiście jeżeli jest Was więcej – w czasie, gdy jedna osoba dzwoni na 112 – druga może próbować użyć gaśnicy.

jak prawidłowo gasić płonące auto

Zacznijmy od teorii: spalanie to proces utleniania, dlatego jest do niego potrzebny tlen. Stąd pod żadnym pozorem nie wolno Ci podnieść maski – zawartość gaśnicy wtłocz przez grill silnika. Tylko taki sposób daje nadzieję na ugaszenie ognia. Jak użyć gaśnicy dowiesz się z instrukcji zamieszczonej na obudowie. Pamiętaj, że masz tylko jedną szansę, więc jak tylko środek gaśniczy zacznie być uwalniany – natychmiast skieruj go do „grilla”. Niestety – przypomnijmy, masz małe szanse – o ile jeśli pożar wynika z przegrzania to może uda Ci się go ugasić. Jednak jeśli dojdzie do wycieku paliwa czy oleju – pozostaje jedynie Straż Pożarna. Jeżeli z samochodu bucha żar – oddal się od niego na bezpieczną odległość i zaczekaj na strażaków. Chcę Cię ostrzec przed jeszcze jedną rzeczą – czasem płomienie buchają spod spodu auta. Zdarza się, że zatrzyma się kilka samochodów i ludzie, którzy się zatrzymają wpadną na pomysł przechylenia auta – nie gódź się na to. Nie wiadomo jak zachowa się ogień. Małą gaśniczką dużego ognia nie ugasisz, a strażacy spokojnie dadzą sobie radę z ugaszeniem auta. Jeżeli jednak uda Cię zgasić auto – odwołaj strażaków, ale nie uruchamiaj silnika. Pożar może rozpocząć się na nowo, a gaśnicę będziesz miała pustą. Pozostaje Ci laweta.

zapalenie się samochodu
Fot FREEPIK
zapalenie się samochodu
Fot FREEPIK
ostrzeżenie innych kierowców

Gdy czekasz na strażaków – umieść też w przepisowej odległości trójkąt ostrzegawczy. Przypomnę, że jeżeli awaria ma miejsce na autostradzie czy drodze ekspresowej – zawsze musisz ustawić trójkąt i to 100 m od pojazdu, tak aby inni kierowcy mogli zmniejszyć prędkość i bezpiecznie przejechać obok Ciebie. Awaria na innej drodze poza obszarem zabudowanym to konieczność ustawienia trójkąta od 30 do 50 m od pojazdu. W obszarze zabudowanym – metr od pojazdu i tylko jak stoi na jezdni, bądź w miejscu, gdzie nie wolno się zatrzymywać.

podsumowanie

Zapalenie się samochodu to bardzo przykra sytuacja, tym ważniejsze jest zastanowienie się nad tym, co zrobisz w takiej sytuacji. Jeżeli nie wiesz gdzie masz gaśnicę – sprawdź to gdy będziesz w swoim aucie. Zwróć też uwagę na to, czy bagażnik otwierasz ze środka, czy na zewnątrz. Pamiętaj, że jeżeli dzwonisz na 112 – zacznij rozmowę od miejsca, w którym się znajdujesz. Jeżeli jesteś w trasie – miejsce, gdzie się znajdujesz możesz odczytać na słupku drogowym, możesz podać operatorowi współrzędne GPS, o ile uda Ci się zachować zimną krew i odczytać współrzędne ze smartfona. Mam nadzieję, że nigdy nie przytrafiła się Tobie tak niemiła przygoda oraz że nie wykorzystamy tej wiedzy w praktyce. Zapraszam jeszcze do wpisu, z którego dowiesz się, co zrobić, gdy zdarzy się wypadek lub kolizja