Prowadzenie auta na bezdrożach

Prowadzenie auta na bezdrożach wymaga szczególnej uwagi. Szczególnie często wyjeżdżacie w wakacje, ale taka trasa może zdarzyć się zawsze. Ale nie zawsze jedziesz do miejsca, które dobrze znasz. Coraz częściej w prawdzie masz nawigację, ale nie zawsze.

Prowadzenie auta na bezdrożach
Fot Freepik
zawracanie na wąskiej drodze

Więc pierwsza sprawa to zawracanie na wąskiej drodze, kiedy np. zorientujesz się, że minęłaś zakręt, którym chciałaś przejechać i zdecydujesz się zawrócić. Przypominam, że jesteś na wąskiej drodze bez pobocza i musisz skorzystać z tzw „zawracania na trzy”. Skręcasz w lewo ile się da, potem maksymalnie w prawo, wsteczny, cofasz ile się da, i na koniec do przodu w lewo. Niby proste ale musisz patrzeć na wiele rzeczy: o tym, że trzeba się upewniać, czy nie jedzie nikt z naprzeciwka nawet nie mówię, bo to wiadomo. Ale musisz bardzo uważać, żeby podczas tego manewru nie wjechać zbyt głęboko, zwłaszcza kołami, na które przenoszony jest napęd. Nie wiesz, jaka gleba jest obok drogi. Zbyt grząska może spowodować, że się zakopiesz, może też się zdarzyć, że koła stracą punkt podparcia.

Prowadzenie auta na bezdrożach
Fot Freepik. Bezdroża to często gruntowa droga wzdłuż pól

Podczas tego manewru szczególnie muszą uważać Panie, które dopiero od niedawna mają prawo jazdy i nie są jeszcze doświadczone. Lepiej 2 razy sprawdzić, czy ma się odpowiedni bieg, niż się odkopywać. Ta sama uwaga dla Pań, które mają problem ze wstecznym lub pierwszym biegiem. Może zdarzyć się, że podczas prób jego wrzucenia samochód Ci się stoczy bądź podjedzie do przodu. Najlepiej podczas próby zmiany biegu w takim samochodzie – trzymać prawą nogę na hamulcu, bądź skorzystać z ręcznego.

co zrobisz, gdy ugrzęźniesz w błocie

Jeżeli się zakopiesz – nie zmieniaj nerwowo pedału gazu i sprzęgła, za wszelką cenę starając się wyjechać. Opona zagrzebie Ci się w ziemi i wyjazd będzie niemożliwy. Spróbuj rozbujać auto, czyli przygotowywać się do ruszenia i jak koła zaczną brać, naciskasz sprzęgło. W innym przypadku musisz spróbować zatrzymać innego kierowcę. Jeżeli koła nie zakopią się zbyt głęboko – spokojnie Cię wypchnie🙂. Jeżeli jednak siła mięśnie nie wystarczy, potrzebny będzie rolnik z traktorem, lub pomoc drogowa.

Prowadzenie auta na bezdrożach
Fot Freepik. Widok ładny, ale po deszczu ta droga może stać się bardzo ryzykowna
przejazd przez koleiny

Kolejna rzecz w takim terenie to droga gruntowa z wyraźnymi koleinami po prawym i lewym kole, a na środku rosnąca trawą. Jeżeli akurat nie prowadzisz terenówki – nie korzystaj z tego śladu. Kolejny mogą być zbyt głębokie i możesz podwoziem zahaczyć o ziemię. Lepiej zjechać trochę na prawo i pod podwoziem mieć jedną koleinę. Awaria wywołana uderzeniem ziemi o podwozie może być bardzo poważna i uniemożliwić Ci jazdę, a na takim bezdrożu może być Ci ciężko znaleźć kogoś do pomocy.

Prowadzenie auta na bezdrożach
Fot Freepik. Droga z dużymi koleinami

Prowadzenie auta na bezdrożach to czynność, podczas której musisz zachować ostrożność. Ale to niejedyne zagrożenie. Bardzo musisz uważać np, gdy jedziesz w dużym deszczu, lub gdy padniesz ofiarą aquaplanningu. Przypominam również o pozostałych naszych kanałach. Jeżeli chcesz wesprzeć naszą działalność zapraszam na patronite.pl i zrzutka.pl