Prowadzenie pojazdu we mgle

Jesień to czas porannych mgieł. Bardzo utrudniają one jazdę samochodem. Jeżeli jeszcze nie zdarzyło Ci się kierować we mgle – często różnego rodzaju obiekty, ale w tym i samochody pokazują się „znienacka”. Jeżeli chodzi o auta, to najpierw pojawiają się ich światła, a później reszta samochodu. Prowadzenie pojazdu we mgle z tego powodu jest bardzo stresujące. Ale bez przesady:) Główna sprawa to, nie wyprzedzać we mgle. Chyba, że mgła nie jest zbyt gęsta i możesz zaobserwować drogę przed sobą.

Prowadzenie pojazdy we mgle
Fot FREEPIK
dostosuj prędkość do widoczności

Pamiętaj, aby prowadząc we mgle – utrzymywać taką prędkość, żeby zatrzymać się przed przeszkodą, która we mgle może ukazać się nagle. Jeżeli widzialność jest ekstremalnie niska – właściwą prędkością może okazać się jazda 10-15 km/h. W takim przypadku lekko operujesz gazem na max drugim biegu. Nawet na drodze szybkiego ruchu. Inna sprawa, że jak zauważysz inni będą utrzymywali podobną prędkość. Im mniej gęsta mgła tym prowadzisz szybciej. Tutaj mała dygresja – jeżeli stoi znak ograniczenia prędkości np. do 70 km/h a Ty w gęstej mgle jadąc z prędkością 50 km/h spowodujesz kolizję – zostaniesz ukarana za niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Warto o tym pamiętać.

jakich świateł użyć

Światła: jeżeli masz światła przeciwmgłowe – oczywiście ich użyj, ale wyłącznie w gęstej mgle i koniecznie je wyłącz, kiedy mgła ustąpi, gdyż bardzo oślepiają. Jeżeli Twoje auto nie jest wyposażone w takie światła – jedź na zwykłych światłach mijania – analogicznie jak w nocy. Absolutnie nie włączaj świateł drogowych – w niczym Ci nie pomogą, a jedynie oślepią. Również światła do jazdy dziennej są zakazane. Będziesz wtedy niewidoczna i z przodu, i z tyłu. Z przodu, bo światła nie przebiją się przez mgłę, z tyłu, bo takie światła w ogóle się z tyłu nie świecą.

uważaj na mgły osadzające szadź

Ostatnia sprawa o jakiej musisz pamiętać: mgła osadza na drodze szadź, która jest śliska. Pamiętaj, że w temperaturze poniżej +7°C letnie opony tracą właściwości. Jeżeli więc kierujesz autem z założonymi oponami letnimi, nie bój się. Zachowaj jednal ostrożność i jedź wolniej, niż w takiej samej sytuacji na zimówkach. Ale zwłaszcza zimą musisz się liczyć z tym, że przy nadmiernej prędkości możesz wpaść w poślizg. Prowadzenie pojazdu we mgle jest nieprzyjemne, stresujące. Jednak wraz ze wzrostem doświadczenie, będziesz się bała coraz mniej:)

Jeśli podobają Ci się nasze wpisy, zapraszam na pozostałe nasze kanały. Zapraszam również do wsparcia istnienia naszej Społeczności. Można to uczynić poprzez portale zrzutka.pl i patronite.pl