Przekraczanie przejazdów kolejowych

Przekraczanie przejazdów kolejowych to czynność, podczas której musisz zawsze zachować szczególną ostrożność. Nawet gdy semafory nie działają i rogatki są podniesione – zwolnij i sprawdź czy pociąg nie nadjeżdża. Jeżeli na przejeździe wyposażonym w rogatki zaczynają się świecić semafory – nie wjeżdżaj już na przejazd. Za chwilę rogatki się opuszczą i grozi Ci, że zostaniesz uwięziona. Mam na myśli sytuację, jaka miała miejsce na przejeździe w Wielkopolsce. Rozpędzony pociąg staranował tam karetkę pogotowia, która właśnie została zamknięta. Kierowca próbował ustawić ja równolegle z torami i niestety – nie udało się.

gdy twój samochód utknie między rogatkami

Co masz zrobić, jeżeli spotka Cię taka sytuacja? Przede wszystkim nie panikować tylko wrzucasz 1 bieg i taranujesz szlaban. Nie zniszczysz ani jego, ani samochodu. Konstrukcja szlabanu umożliwia łatwe jego wyłamanie w sytuacji zagrożenia. Oczywiście ramię, które wypadnie, nie będzie się nadawało do ponownej instalacji.Koszt nowego zostanie pokryty z Twojego OC. Niestety – lepiej wezwij policję, gdyż na większości przejazdów jest już monitoring, ponadto po wyłamaniu szlabanu informacja jest przekazywana do PKP PLK. Zapłacisz mandat, na Twoje konto trafią punkty karne, ale to drobnostka wobec tego, co mogłoby się stać, gdybyś nie zjechała. Konsekwencje to śmierć lub uraz wielonarządowy, samochód do kasacji, wielogodzinna przerwa w ruchu pociągów. Jeszcze raz przypomnę: jedynka i do przodu – taranujesz szlaban.

Gdy na przejeździe zgaśnie Ci silnik

Inna sytuacja ma miejsce, gdy podczas pokonywania przejazdu zgaśnie Ci silnik lub zablokują się koła. Również musisz zachować zimną krew, przede wszystkim wysiądź z auta i poszukaj żółtej naklejki z numerem przejazdu. W tych wyposażonych w szlaban jest na obudowie, do której przymocowane jest ramię, w pozostałych na Krzyżu św. Andrzeja. Natychmiast dzwoń pod numer 112 i podaj numer z naklejki. Informacja trafi do dyżurnego PKP PLK i wstrzyma on ruch pociągów, ewentualnie maszynista zbliży się z prędkością umożliwiająca zatrzymanie się przed przeszkodą. Jeżeli po prostu zgasł Ci silnik i nie chce odpalić (ale TYLKO GDY NIE NADJEŻDŻA POCIĄG) spróbuj wrzucić pierwszy bieg i bez sprzęgła włączyć rozrusznik. Niestety ta do niedawna niezawodna metoda nie sprawdzi się w nowych autach. Bez wciśniętego sprzęgła rozrusznik nie zakręci w większości z nich.

Mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musiała stosować się do moich rad, na wszelki wypadek jeszcze raz je powtórzę: w zależności od zagrożenia

  • Taranujesz szlaban
  • Dzwonisz pod 112 i podajesz numer z żółtej naklejki
  • Próbujesz zjechać odpalając bez sprzęgła na ustawionym pierwszym biegu (TYLKO JAK NIE NADJEŻDŻA POCIĄG)
  • Jeżeli nadjeżdża pociąg – bezwzględnie wszyscy uciekajcie z auta. Gdy nie jedzie – w pojeździe może być wyłącznie kierowca.

Przekraczanie przejazdów kolejowych nie powinno Cię stresować. Warto jednak brać pod uwagę, że może nastąpić niespodziewana okoliczność. Teraz już wiesz jak się zachować, żeby uniknąć wypadku.