Sprawdzenie, czy sprawca kolizji ma polisę OC

Czasem zdarza się, że przychodzisz na parking i Twoje auto jest uszkodzone. Albo na ulicy ktoś przerysuje Twoje auto, lub w Ciebie uderzy i ucieknie. W takiej sytuacji nie masz danych kierowcy. Zatem nie wiesz też, czy sprawca kolizji ma polisę OC. Zdarza się jednak, że poznasz numer rejestracyjny auta, którym poruszał się sprawca. Jak?

co zrobić, gdy nie wiem, kto uszkodził moje auto

Jeżeli zdarzenie miało miejsce na ulicy – Tobie lub pasażerom może udać się zapamiętać tablice rejestracyjne. Bardzo pomóc może zamontowana w samochodzie kamerka wysokiej jakości. Nawet jeżeli nie zarejestruje momentu uderzenia – może zarejestrować moment ucieczki sprawcy i numer rejestracyjny. Jeżeli zdarzenie ma miejsce na parkingu, warto sprawdzić, czy jest on monitorowany. W sytuacji, gdy monitoring należy do prywatnego właściciela, powinien on bez problemu udostępnić Ci moment zdarzenia.

Nawet jeżeli Ty nie znalazłaś żadnych kamer – idź na policję bez materiału dowodowego. Mimo, iż funkcjonariusze niechętnie przyjmują tego typu zgłoszenia, na pewno sprawdzą miejski monitoring. Jeżeli sami wykryją sprawców, bez problemu otrzymasz odszkodowanie, gdyż z pewnością otrzymasz dane sprawcy i notatkę policyjną. Te dokumenty załączysz do wniosku do firmy ubezpieczeniowej.

Łącznie ze zgłoszeniem na policję powinnaś jednak poczynić inne kroki, jak na przykład przepytanie osób pracujących w okolicznych miejscach. Efekt może też przynieść zapytanie na miejscowych forach mediów społecznościowych. Jeżeli uda Ci się uzyskać numer rejestracyjny, idź po notatkę na policję. Gdy już ją uzyskasz, dowiedz się, do jakiej ubezpieczalni musisz się zwrócić.

ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny

Bardzo dużo informacji na temat Twojego auta znajduje się CEPIK. Ta informacja jest w historii pojazdu. Ale sprawca kolizji raczej dobrowolnie nie poda Wam daty 1 rejestracji (jeszcze raz prostuje – ogólnej 1szej a nie w Polsce). Wtedy z pomocą przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Na tej stronie wystarczy wskazać numer rejestracyjny i datę kolizji czy wypadku (jak nic się nie stało, a jedynie testujesz to podaj dzisiejsza datę) i wiesz już, czy sprawca kolizji ma polisę OC. Z tymi danymi idziesz do ubezpieczyciela.