Prawo jazdy kategorii B+E

Ten wpis rozpoczyna nową serię – mianowicie o prawie jazdy na kategorie wyższe niż B. Inicjatorką i wsparciem merytorycznym w tym zakresie jest Wiktoria Małasiewicz, której dziękuję za pomysł i solidną porcję wiedzy 😊 Wiktoria opowiedziała mi o swoich zdanych egzaminach na kategorię B+E i liczy, że uda się jej zachęcić niejedną z Was do pójścia w jej ślady😊 Prawo jazdy kategorii B+E to pierwsza kategoria powyżej katerogii B.

wykaz wszystkich kategorii prawa jazdy

Wykaz wszystkich kategorii prawa jazdy jakie obowiązują w Polsce znajdziecie na stronie https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-po…/kategorie-prawa-jazdy. Jak wyjaśniła mi Wiktoria – zazwyczaj ludzie potrzebują kategorii B+E, gdy chcą prowadzić traktor z dwoma przyczepami. Przydaje się także do ciągnięcia przyczepy kempingowej.

jak rozpocząć kurs prawa jazdy na kategorię B+E

Technicznie odbywa się to w ten sposób, że trzeba sobie wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę (analogicznie jak na kategorię B). Potem musisz znaleźć sobie Ośrodek Szkolenia Kierowców. Musisz wyjeździć 15 godzin jazd, a następnie zgłosić na egzamin – na kategorię B+E jego koszt to 200 zł. Sam egzamin przebiega w ten sposób, że egzaminator wskazuje jakie części auta trzeba pokazać, następnie wskazuje, które 2 zadania egzaminacyjne wylosował komputer. Pełen wykaz zadań na egzaminie jest na stronie każdego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, np. w moim ulubionym Rzeszowie http://www.word.rzeszow.pl/egzamin-praktyczny-na-placu-mane…. Przykładowo zestaw nr 1 nazywany jest „zagładą kursantów”, a jest to parkowanie skośne przodem i prostopadłe tyłem. Natomiast zestaw nr 3 jest jak „zbawienie kursantów”. Składają się na niego parkowanie prostopadłe przodem i ruszenie na wzniesieniu.

Przebieg egzaminu

Przed wykonaniem zadań jest 15 minut na sprzęgnięcie przyczepy z busikiem. Egzaminator mierzy to ze stoperem w ręku i jest to bardzo stresująca czynność. Sprzęgnięcie polega na tym, że trzeba cofnąć prawie pod sam dyszel przyczepy (nie można w niego uderzyć, a na początku egzaminu pojazd stoi obok przyczepy). Później trzeba dociągnąć przyczepę, zaczepić ją, połączyć wszystkie kable i sprawdzić działanie wszystkich świateł. Na przyczepie znajduje się niewielki ładunek, trzeba sprawdzić jego zabezpieczenie. Jeżeli jest w porządku, to jedzie się na łuk. Do przodu trzeba pojechać płynnie, natomiast do tyłu jest 5 min – dowolna ilość korekt i zatrzymań, raz można wysiąść i sprawdzić ułożenia pojazdu i przyczepy. Po poprawnym wykonaniu tego ćwiczenia wykonuje się 2 wylosowane ćwiczenia z zestawu. Jeżeli wykona się je prawidłowo – jedzie się na miasto. Jazda musi trwać min. 25 minut. Po powrocie jest jeszcze 10 minut na rozprzęganie i ustawienie samochodu obok przyczepy.

Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, zdobędziesz prawo jazdy kategorii B+E. Jeżeli taka kategoria to mało – zapraszam do listy🙂