Kategoria C+E

Dziś razem z Wiktorią Małasiewicz zapraszamy na opis prawa jazdy na kategorię C+E, czyli samochód ciężarowy z przyczepą. Jak zwykle zaczynamy od PKK. Później znajdujemy ośrodek szkolenia kierowców. Po odbyciu kursu, który obejmuje 25 godzin jazd zapisujesz się na egzamin, który kosztuje 245 zł. Egzamin nie obejmuje już teorii. Od egzaminu na kategorię B+E odróżnia go to, że zdaje się na znacznie większym samochodzie, jak Man TGL 12.250.

Rozpoczyna się od pokazania poszczególnych elementów w samochodzie, następnie sprzęganie przyczepy z samochodem i sprawdzenie, czy światła dobrze działają. Łuk odbywa się podobnie, jak na B+E – płynnie do przodu, a do tyłu masz 5 min i dowolna ilość korekt. Po prawidłowym jego wykonaniu mamy podobne zestawy jak na kategorię B+E:
Zestaw 1 parkowanie skośne przodem i prostopadle tyłem
Zestaw 3 parkowanie prostopadle przodem i wzniesienie

Po prawidłowym wykonaniu zadań jedzie się na miasto, jazda musi trwać minimum 45 minut. Po przyjeździe jest 10 min na rozłączenie samochodu od przyczepy.

W kolejnych odcinkach naszego cyklu opowiemy, jak posiadając prawo jazdy kategorii C, czy C+E stać się kierowcą zawodowym, w jaki sposób zrobić łączony kurs na kategorie C oraz C+E 😊 A potem dowiecie się, jak wygląda praca takich osób😊