kobietyiauta.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, karierze i rozwoju

Kariera i rozwójPoradnik

Jak jeździć na łyżwach – porady dla początkujących

Jak jeździć na łyżwach – porady dla początkujących

Nauka jazdy na łyżwach to dość czasochłonny proces – warto pamiętać o tym, że opanowanie podstawowych zasad jazdy na łyżwach zmniejszy ryzyko niebezpiecznych wypadków oraz umożliwi uniknięcie bolesnych kontuzji.

Jazda na łyżwach – od czego zacząć?

Jazda na łyżwach to doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu – wieczorne przejażdżki na lodowisku pomogą w spaleniu nadprogramowych kalorii, umożliwią również rozładowanie nagromadzonego napięcia oraz skuteczne pozbycie się stresu.

Nauka jazdy na łyżwach powinna rozpocząć się do dokładnego poznania podstaw – zaznajomienie się z kluczowymi zasadami jazdy na łyżwach oraz przećwiczenie prawidłowej techniki upadania zminimalizuje ryzyko bolesnych i uciążliwych kontuzji. Podczas pierwszych lekcji jazdy na łyżwach warto skupić się również na nauce płynnego poruszania się do przodu i bezpiecznego hamowania.

Jak jeździć na łyżwach – bezpieczne upadanie

Osoby zastanawiające się nad tym, jak jeździć na łyżwach powinny w pierwszej kolejności skupić się na nauce bezpiecznego upadania – warto pamiętać o tym, że w początkowej fazie nauki upadki na lodzie są czymś nieuniknionym.

Osoby chcące nauczyć się prawidłowego upadania powinny pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze niezwykle istotną kwestią okaże się odpowiednia praca tułowia i rąk – w momencie, w którym ciało zaczyna tracić równowagę, a tułów gwałtownie przechyla się w tył, należy pamiętać o szybkim wyrzucenia tułowia i rąk do przodu. Dodatkowo w bezpiecznym upadaniu niezwykle ważną rolę odgrywają także kolana – w momencie utraty równowagi koniecznie należy pamiętać o ich zgięciu. Skierowanie tułowia i rąk do przodu ułatwi zamortyzowanie upadku oraz zminimalizowanie negatywnych skutków twardego lądowania.

Poza tym osoby rozpoczynające przygodę z łyżwami nie powinny zapominać o zaopatrzeniu się w skuteczne i trwałe ochraniacze – dobór odpowiednich akcesoriów uchroni ciało przed bolesnymi stłuczeniami.

Nauka jazdy na łyżwach – podstawy

Podczas stawiania pierwszych kroków na lodowisku, oprócz samej nauki bezpiecznego upadania, niezwykle ważną kwestią okażę się także poznanie techniki płynnego poruszania się do przodu.

Naukę poruszania się po lodowisku warto rozpocząć od opanowania techniki na tzw. jodełkę. Jazda na jodełkę polega na lekkim ugięciu nóg, delikatnym pochyleniu się do przodu oraz szerokim rozstawieniu rąk. Jedna noga powinna zostać z tyłu i to właśnie na nią należy przenieść ciężar ciała. Kolejny etap stanowi odepchnięcie się od lodu oraz przeniesienie ciężaru ciała na nogę znajdującą się z przodu. Podczas nauki jazdy na łyżwach niezwykle istotną kwestią okaże się prawidłowe ustawienie nóg – nogi powinny być trzymane blisko siebie, a czubki łyżew należy delikatnie odchylić na zewnątrz.

Początkujący łyżwiarze powinni pamiętać również o opanowaniu prawidłowej techniki hamowania – jedną z najłatwiejszych metod hamowania jest tzw. technika na pług, polegająca na przeniesieniu ciężaru ciała na przednią nogę oraz dociśnięciu płozy do tafli. W technice na pług niezwykle istotną kwestią okaże się kąt nachylenia łyżwy, który powinien wynosić mniej więcej 45 stopni.

Udostępnij