kobietyiauta.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, karierze i rozwoju

MotoryzacjaPoradnik

Rodzaj nadwozia – jaki wybrać?

Rodzaj nadwozia – jaki wybrać?

Zakup auta może wiązać się z dużym stresem. Samochód to narzędzie, które powinno spełniać wiele naszych wymagań i być odpowiednie na każdą sytuację. Z tego artykułu dowiesz się jaki rodzaj nadwozia będzie najlepszy dla twoich potrzeb.

Typ nadwozia – znaczenie 

Nadwozie to jedna z głównych części auta, która umieszczona jest na podwoziu. Krótko mówiąc, jest to „górna obudowa” pojazdu. Wybór odpowiedniego rodzaju nadwozia jest jedną z kluczowych decyzji, które musimy podjąć przed zakupem samochodu. Aby dobrze podjąć decyzję, zastanówmy się do jakich celów będziemy potrzebowali nasz samochód i w jakich warunkach będzie on użytkowany. 

Najbardziej popularny podział pojazdów dzieli je na miejske, rodzinne, dostawcze, terenowe i sportowe. Jest to na tyle ogólny opis, że na pierwszy rzut oka widać, do którego rodzaju zalicza się dany samochód. Podstawowe różnice w wyglądzie dotyczą maski oraz bagażnika. Typ nadwozia różni się również tym z ilu brył jest zbudowane. Nadwozia jednobryłowe wyglądają jakby były stworzone z jednego prostokąta. Te dwubryłowe są złożone z dwóch różnych części, co oznacza że ich bagażnik jest ścięty, a maska wyraźnie obniżona. Natomiast samochody trzybryłowe to te, w których bagażnik i maska są wyraźnie obniżone, a nadwozie przypomina trzy bryły 

Rodzaj nadwozia – popularne modele

Obecnie motoryzacja wyróżnia jako trzy główne rodzaje nadwozia samochody typu hatchback, sedan i kombi. To najczęstszy wybór, na który decyduje się większość osób. Wybór jest jednak o wiele większy.

Kombi

Rodzaj nadwozia typu kombi oznacza nie tylko więcej miejsca do załadunku. Jest to typ auta, które zapewnia wysoki komfort podróżowania dla wszystkich pasażerów. Auto ma wysoko poprowadzoną linię dachu, przez co jest więcej miejsca nad głową. Auto wyróżnia się wyjątkowo dużym bagażnikiem, który jest bardzo pojemny nawet wtedy, kiedy tyle siedzenia są rozłożone. 

Typ nadwozia kombi sprawdzi się na długie trasy, nawet wtedy, kiedy tylna przestrzeń jest załadowana do pełni. Samochód sprawdzi się idealnie na wakacyjne wyjazdy. 

Hatchback

Ten rodzaj nadwozia jest typowy dla aut miejskich. Jego kompaktowy wymiar idealnie nadaje się do poruszania się po wąskich ulicach miast. Mały rozmiar ułatwia również parkowanie. Hatchbacki to samochody dwubryłowe, które charakteryzują się sportową sylwetką i niewielkimi gabarytami. Największe zalety tego nadwozia będzie odczuwał kierowca, ponieważ zapewniają mu one wygodne prowadzenie i dobre przyspieszenie.

Sedan

Sedany należą do klasycznych przedstawicieli samochodów trójbryłowych. Kojarzą nam się z elegancją i luksusem. Ten rodzaj nadwozia zapewnia zarówno kierowcy, jak i pasażerom duży komfort jazdy. Zaskoczeniem może być to, że sedany pomimo swoich dużych rozmiarów również będą nadawać się do jazdy miejskiej. Przez zaawansowaną technologię, obecnie produkuje się auta, które są wyposażone w nowoczesne systemy, wspomagające jazdę. 

Sedany łączą w sobie elegancję z wygodą. Dlatego ten rodzaj nadwozia ma aż tylu fanów. 

SUV 

Najbardziej typową cechą dla tego nadwozia jest zdolność jazdy w trudnym terenie. Nadwozie typu SUV zapewnia kierowcy odpowiednią wysokość siedzenia, co daje mu lepszą widoczność niż w większości aut. 

Pod względem estetycznym, SUV-y łączą w sobie sportowy i elegancki charakter. Dlatego uznawane są na rynku za luksusowe, a posiadanie takiego auta wiąże się z prestiżem.

Kolejnym plusem tego typu nadwozia jest duża przestrzeń załadunkowa, która może się równać nawet nadwoziu typu kombi. 

Kabriolet

Poruszając temat samochodów luksusowych, nie można zapomnieć o kabrioletach. Ten rodzaj samochodu nie posiada stałego dachu. Zwykle jest on wykonany z tekstylnego materiału. Nadwozie charakteryzuje się opływowym kształtem nadwozia, a linia dachu jest nisko poprowadzona i opada ku tyłowi. Tego typu nadwozie nie sprawdzi się niestety podczas brzydkiej pogody. 

Van

Vany zwykle są autami jedno- lub dwubryłowymi, z wydzieloną przednia bryłą. Mają one więcej siedzeń niż przeciętny samochód osobowy. Zwykle wyposażony jest w 1-4 rzędy siedzeń, po 2-4 miejsca. Oprócz tego ma wiele schowków, uchwyty na napoje, osobne nawiewy i oświetlenie dla każdego pasażera oraz bardzo duży bagażnik. 

Jest to rodzaj nadwozia, który służy do przewozu osób i towarów, dlatego tak mocno różnią się od pozostałych typów nadwozia.

Udostępnij